• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai išsiaiškino, kad dėl masinės Dzūkijos bitininko augintinių žūties kalti ne piktavalio paskleisti nuodai. Bitės mirė užsikrėtusios erkutėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Alytaus rajono Aleknonių kaimo gyventojas Antanas V. buvo sukrėstas, kai apžiūrėjęs už namo sodelyje esančius 22 avilius, bites rado nebegyvas. Iš visų avilių gyventojų buvo likusios tik kelios leisgyvės bitės. Žmogus dažnai pykosi su kaimynais, tad pirma į galvą šovusi mintis buvo, kad tai jų rankų darbas, ir apie žuvusias bites pranešė policijai bei veterinarijos tarnybai. Dėl įvykio buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

REKLAMA

"Skubiai nuvykę į Antano V. sodybą, specialistai paėmė mėginių ir vėliau laboratorijoje buvo nustatyta, kad dėl bičių žūties kalti ne nuodai, o liga. Bites pražudė jas apnikusios erkutės", - teigė Alytaus apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Romas Černius.

Anot R.Černiaus, toks bičių praradimas Aleknonių bitininkui jau ne pirmas, tik ankstesni buvo ne tokie dideli. Paaiškėjo, kad vyras bitininkauja necivilizuotai - augintinėms užsikrėtus erkutėmis, jų negydo. Bitės kenčia erkučių antplūdį tol, kol nuo išsekimo praranda gyvybines jėgas ir miršta, o Antanas V. susigauna naujų spiečių ir vėl viską pradeda iš naujo. Negydoma bičių šeima gali ištverti iki trejų metų.

REKLAMA
REKLAMA

"Gydyti bites nuo erkučių nesudėtinga, tik reikia tinkamai jas prižiūrėti, nes jos, kaip ir kiekvienas gyvas padaras, turi savų ligų", - LŽ pasakojo R.Černius. Paprastai bites užpuolusios erkutės įsitvirtina ant jų nugarų ir pilvukų. Jomis užsikrėsti bitės gali vienos nuo kitų. Labiausiai erkutės plinta per perus, nes juose ir pačios vystosi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot 20 metų bitininkavimo patirtį turinčio bitininko Jono Dambrausko iš Kauno, patikima ir ekologiška kovos su erkutėmis priemonė - rūgštynių rūgštis, tereikia jos tirpalu nupurkšti sergančias bites. Žinoma, dažniausiai vieno karto per metus nepakanka. Reikia nuolat stebėti bites ir, pastebėjus atsinaujinančią ligą, užkirsti jai kelią. Kova su erkutėmis - daugelio kraštų bitininkų problema. Ši bičių liga nepasiekė tik Australijos.

"Didžiausia bėda, kad žmogus, stokodamas žinių, nepripažindamas naujovių, kenkia ir sau, ir kaimynystėje gyvenantiems bei dirbantiems bitininkams. Nors nuo to, kad erkutės kamuoja bites, nenukenčia medaus kokybė, tačiau jo kiekis gerokai sumažėja", - teigė J.Dambrauskas.

Rita KRUŠINSKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų