REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektrošokas ir replėmis raunami dantys – apie tokias taikių protestuotojų patirtis Baltarusijos kalėjimuose prabilo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir baltarusių aktyvistai. Liudijimai skambėjo Lietuvos Seimo salėje. Į neeilinį posėdį susirinkęs parlamentas oficialiai paskelbė nepripažįstantis Aleksandro Lukašenkos teisėtu baltarusių vadovu. Salėje netrūko emocijų.

Elektrošokas ir replėmis raunami dantys – apie tokias taikių protestuotojų patirtis Baltarusijos kalėjimuose prabilo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir baltarusių aktyvistai. Liudijimai skambėjo Lietuvos Seimo salėje. Į neeilinį posėdį susirinkęs parlamentas oficialiai paskelbė nepripažįstantis Aleksandro Lukašenkos teisėtu baltarusių vadovu. Salėje netrūko emocijų.

REKLAMA

Stebėti posėdžio atvyko saujelė baltarusių, kuriems Lietuva tapo antraisiais namais. Jie dėkoja Lietuvai už palaikymą. Toliau kalbama apie būsimas sankcijas režimui. Tuo metu premjeras išreiškė viltį, kad demokratiškai išrinkta kaimynų valdžia galbūt išspręstų ir Astravo klausimą – jėgainės tiesiog neįjungtų.

Seimo posėdyje šiandien dvi vėliavos. Lietuvos ir istorinė Baltarusijos, su Vyčiu, kaip ir mūsiškis herbas. Vėliavą atsinešė Lietuvoje gyvenantys baltarusiai. Prieš ketverius metus gimtinę į Lietuvą iškeitusi Irina graudinasi kalbėdama apie tautiečių vienybę.

REKLAMA
REKLAMA

„Visi žmonės kaip vienas, jie kovoja už savo laisvę. Mums labai svarbu, kad visas pasaulis, Europa ir Lietuva palaiko mus“, – sako baltarusė Irina Maroz.

REKLAMA

Ir ji, ir šiandien į Seimą atvykęs Vitalijus Baltarusiją sako palikę, nes nebegalėjo žiūrėti, kaip brutaliai režimas elgiasi su savais žmonėmis.

„Smurtas buvo nuolatinis, todėl, kad valdžioje kruvinasis diktatorius, kurį palaiko tokie pat banditai, kaip jis pats. Valdžią Baltarusijoje turi ne politikai. Baltarusijoje nėra politikų, tik banditai“, – pasakoja baltarusis Vitalij Kalinouski.

Baltarusiai sako ačiū Lietuvai už paramą.

„Už mūsų ir jūsų laisvę. Žyvie, Belarus“, – teigia baltarusis Vitalij Kalinouski.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš šešerius metus į Lietuvą pabėgusi Baltarusijos žmogaus teisių apsaugos organizacijos vadovė Olga Karač į Seimą atsivedė ir abu savo vaikus. Su sūnumi, dar kūdikiu, ji anuomet ir persikėlė į Lietuvą. Sako, tai buvo baisiausia naktis jos gyvenime, tačiau Lietuva tapo antraisiais namais. Parlamentui jie perdavė simbolinę dovaną – baltą arkliuką.

Tačiau į neeilinį posėdį vasarą seimūnai susirinko ne dėl padėkų. Jį sušaukė tam, kad priimtų Lukašenkos režimą smerkiančią rezoliuciją.

„Kad pasiųstume žinią tiek Baltarusijos žmonėms, tiek pasaulio bendruomenei, tiek tarptautinėms organizacijoms“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rezoliuciją rengė Seimo užsienio reikalų komitetas. Ji skelbia, kad Lietuva nelaiko Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu, reikalauja naujų skaidrių rinkimų, nutraukti prievartą prieš protestuotojus, paleisti politinius kalinius. Ministras skaito ištrauką iš ambasados Minske raporto, ką patyrė omonininkų sulaikyti, o vėliau paleisti protestuotojai.

„Istorijos kraupios. Žmonės buvo mušami, kankinami, replėmis ištraukti dantys, taikomas elektrošokas. Kriminaliniai nusikaltėliai, kurie irgi čia laikomi, mušami nebuvo, jie eidavo plauti kraujo nuo betono po kankinimų“, – sako L. Linkevičius.

Apie realybę Baltarusijos kalėjimuose, remdamasi savo šaltiniais, pasakoja ir Olga Karač.

„Baltarusijos kalėjimuose šiandien iki šiol kankinami, prievartaujami sulaikyti žmonės. Jėgos struktūrų atstovai kankina, prievartauja moteris ir vaikus – buteliais, lazdomis. Bet baisiausia, kad kankinami ir sulaikyti vaikai“, – pasakoja visuomenininkė Olga Karač.

REKLAMA

Kaip ir tikėtasi, didesnio pasipriešinimo rezoliucija nesulaukė. Tiesa, Lenkų rinkimų akcijos nario ir būsimo vedlio rinkimuose Zbignevo Jedinskio kėdė tuščia. Seime jis nepasirodė, o prieš porą dienų būtent jis pasižymėjo pasisakymais, kad Lukašenka – teisėtas prezidentas, o piliečiai valdžios turi klausyti, ne protestuoti. Seimas balsuoja vieningai. Už rezoliuciją – 121 parlamentaras, susilaiko du.

Susilaikė Povilas Urbšys ir Vytautas Bakas – esą norėjo dar griežtesnio rezoliucijos teksto prieš Lukašenką.

„Kita visiškai aplinkybė, kai tu labai aiškiai jį įvardiji nusikaltėliu, kuris atsakingas už žmonių gyvybes. Su tokiais žmonėmis nėra, ką derėtis“, – teigia Seimo narys Vytautas Bakas.

REKLAMA

Nuolaidesnis šiandien ir Ramūnas Karbauskis, dar prieš porą dienų tikinęs, kad neeilinis posėdis – tik viešųjų ryšių akcija prieš būsimus rinkimus, o rezoliucija jokios vertės neturi.

„Tiesiog dabar tokia situacija, kad Seimo rezoliucija ir visi kiti veiksmai yra labai svarbūs tai demokratinei bendruomenei Baltarusijoje“, – kalbėjo valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

Kitas žingsnis, pasak parlamentarų, dabar – sankcijos režimui. Užsienio reikalų ministerija kurpia sąrašą režimo atstovų, kuriems atvykti į Europos Sąjungą durys būtų užtrenktos. Tiesa, sąrašo ji dar neviešina, o Seimo opozicija ragina tai daryti greičiau. Konservatoriai patys surašė prie smurto ir rinkimų klastojimo prisidėjusius 39 režimo atstovus, tarp jų – ir patį Lukašenką bei du jo sūnus. Neoficialiais duomenimis, ministerijos sąrašas gerokai trumpesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nelabai suprantu, kodėl tas sąrašas neišeina iš URM į paviršių. Matyt, laukiama ES sąrašo, bet tai klaidinga. Jeigu mes norime, kad ES sąrašas atsirastų, mes visų pirma turim iškepti savąjį“, – sako Komiteto narys Žygimantas Pavilionis.

Apie sankcijas jau rytoj neeiliniame Europos Vadovų Tarybos posėdyje diskutuos ir bendrijos prezidentai. Beje, Lietuva siekia ir visos bendrijos embargo būsimai Astravo jėgainės elektrai. Premjeras viliasi, kad nauja Baltarusijos valdžia galbūt jėgainės nuspręstų net nejungti.

„Ir turėti optimizmą ir viltį, kad, pasikeitus politiniam režimui Baltarusijoje, surengus demokratinius rinkimus, galbūt ir naujoji valdžia galėtų turėti racionalesnę poziciją šitos elektrinės klausimu“, – pasakoja Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

Be Lietuvos, šiandien Lukašenkos prezidentu paskelbė nepripažįstantys ir Latvijos parlamentas bei Estijos Vyriausybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų