REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos pensininkams šiandien sunkiai sekasi išgyventi naujoje šalyje, praėjus dvidešimčiai metų po komunizmo žlugimo.

Rusijos pensininkams šiandien sunkiai sekasi išgyventi naujoje šalyje, praėjus dvidešimčiai metų po komunizmo žlugimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Persikreipusi nugara ir nukankinta šypsena – „babuškos“ jau senokai tapo savotišku Rusijos, kuriai teko tiek daug iškentėti po „šuolio į kapitalizmą“ simboliu. „Perestroikos“ ir pirmojo posovietinio Rusijos prezidento Boriso Jelcino prezidentavimo metu „babuškoms“ liko tik išeiti į gatves ir pardavinėti visokius niekučius prie įėjimo į turgų,rašo prancūzų leidinys „La Croix“.

REKLAMA

Šis įprotis išliko ir Vladimiro Putino laikais. Jis padeda nors kiek prisidurti prie apgailėtinų pensijų ir atlaikyti „deduškų“ nebuvimą (dėl itin aukšto mirtingumo lygio vos 60 proc. vyrų išgyvena iki pensijinio amžiaus). Sėdėdama ant Maskvos šaligatvio viena iš tokių pensininkų pardavinėja sode užaugintus agurkus ir miške surinktus grybus, kaip įvairiausius senus daikčiukus, šeimyninius suvenyrus, kuris primena apie „senus gerus Sovietų Sąjungos laikus“.

REKLAMA
REKLAMA

Ji jaučia milžinišką nostalgiją komunizmui. „Žinoma, dabar dėl Putino nuopelnų pas mus atsirado bent jau stabilumas po 1990-ųjų bardako. Pas mus daugiau laisvės. Bet gyventi tapo sunkiau, nei anksčiau“, – atsidūsta 65 metų Margarita. Jai trūksta ne proletariato diktatūros, o socialinės ir ekonominės apsaugos. Pagrindinis nepasitenkinimo šaltinis – nemokamos medicinos pabaiga. „Mes turėjome geriausią sveikatos apsaugos sistemą pasaulyje“, – įsitikinęs žymus gydytojas Leonidas Rošalis, kuris aktyviai užsiima labdara, kad nors kažkiek kompensuotų socialinės rūpybos sistemos problemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijoje sveikatos apsaugos sistemai iš biudžeto tenka mažiau nei 4 proc. BVP. Palyginimui – Europos šalyse šis skaičius sudaro 7-8 proc. BVP. Pirmieji nuo to nukentėjo būtent pensininkai. „Viską apsunkina tai, pacientams ligoninėse reguliariai tenka duoti kyšius“, – primena L. Rošalis. Auganti korupcija šių paslaugų sferoje yra viena iš pagrindinių užslėptos infliacijos priežasčių, kuri kerta per gyventojų perkamąją galią, visų pirma – pensininkų.

Rusijoje atsirado didžiulis reformos poreikis. Vis dėlto privatūs pensijiniai fondai pamažu jau vystosi. Vladimiras Putinas įsipareigojo nedidinti pensijinio amžiaus (60 metų vyrams, 55 – moterims). Tačiau valdžia aptarinėja ir kitokio pobūdžio priemones: privalomus atskaičiavimus į pensijinius fondus, privalomojo stažo didinimą. Visa tai yra svarbus politine prasme klausimas: dėl stabilumo susirūpinusi „babuška“ – pagrindinė V. Putino rinkėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų