• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bernardas L. Madoffas prisipažino niekada negalvojęs, kad jo vykdytos Ponzi schemos žlugimas taip pakenks jo šeimai. Duodamas pirmąjį savo interviu nuo 2008 metų gruodžio mėnesio, kuomet buvo sulaikytas, jis teigė, kad jo šeimos nariai nieko nežinojo apie jo nusikaltimus. Tačiau B. Madoffas sakė, kad neįvardinti bankai ir rizikos draudimo fondai vienaip ar kitaip prisidėjo prie jo vykdytos apgavystės.

REKLAMA
REKLAMA

B. Madoffui už jo nusikaltimus buvo skirta 150 metų kalėjimo. Interviu metu jis atrodė sulieknėjęs, netvirtas ir susijaudinęs, lyginant su 2009 metais, kuomet buvo pasodintas į kalėjimą. Greičiausiai dėl to, kad išgyveno savo sūnaus Marko savižudybę.

REKLAMA

Be šių praradimų jo šeimai gresia daugybė kaltinimų, galimas beveik viso turto praradimas, o visuomenės įtarimai ir priešiškumas atskyrė B. Madoffą ir jo žmoną Ruth nuo savo vaikų.

Apie savo sandėrius su bankais ir rizikos draudimo fondais B. Madoffas kalbėjo intensyviai ir sklandžiai, pabrėždamas jų „sąmoningą aklumą“. „Jie turėjo apie tai žinoti, – teigė jis. – Tačiau jų elgesys buvo tokio pobūdžio: „Jei tu darai kažką negero, mes nenorime apie tai žinoti.“

REKLAMA
REKLAMA

Pripažindamas savo kaltę ir teigęs, kad niekas negali atleisti dėl jo padarytų nusikaltimų, B. Madoffas daugiau dėmesio skyrė didžiulėms finansinėms institucijoms, su kuriomis jam teko susidurti, o ne skausmui, kurį sukėlė tūkstančiams juo pasitikėjusių investuotojų. „Aš labai norėčiau, kad jie nebūtų visko praradę, tačau tai buvo rizika, apie kurią jie puikiai žinojo prieš investuodami į rinką“, – rašė jis savo elektroniniame laiške.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Madoffas neįvardino nei vieno banko ar fondo, kurie žinojo ar buvo jo Ponzi schemos bendrininkais. 16 metų trukusi afera iš patiklių investuotojų pareikalavo apie 20 mlrd. JAV dolerių (52 mlrd. litų) ir beveik 65 mlrd. JAV dolerių (170 mlrd. litų) vertės vertybinių popierių.

Interviu ir elektroniniuose laiškuose B. Madoffas teigė padedantis teismo paskirtam turto patikėtiniui sugrąžinti apgautų klientų prarastus pinigus.

REKLAMA

Kalėjime B. Madoffui yra uždrausta palaikyti bet kokius ryšius su išorės pasauliu. Visus jo lankytojus turi patvirtinti kalėjimo vadovybė, kuri kartu seka jo telefoninius skambučius bei ateinančius ir siunčiamus elektroninius ir paprastus laiškus. Pokalbiai su turto patikėtiniu Irvingu H. Picardu ir jo kolegomis gali būti atliekami privačiai.

REKLAMA

Po sūnaus žūties B. Madoffui nebuvo leista dalyvauti laidotuvėse dėl visuomenės saugumo ir laiko trūkumo. Pats B. Madoffas teigė, kad, jei jis galėtų atvykti į laidotuves, tuomet tai taptų „žiniasklaidos cirku“.

Praėjus keliems mėnesiams po I. Picardo apsilankymų kalėjime ir pokalbių su B. Madoffu, patikėtinio teisinė įmonė „Baker & Hostetler“ pateikė šimtus civilinių ieškinių, kuriais buvo reikalaujama išieškoti beveik 90 mlrd. JAV dolerių nuostolių ir fiktyvaus pelno, gauto iš B. Madoffo schemų. Šiose bylose kaltinamieji buvo Wilpon šeima, Niujorko beisbolo komandos „Mets“ savininkai, bankas „JP Morgan Chase“, kelis dešimtmečius buvęs pagrindiniu B. Madoffo banku, ir Vienoje dirbusi Sonja Kohn, kurios rizikos draudimo fondas kartu su B. Madoffu investavo didžiulis pinigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nėra aišku, ar šie ieškiniai buvo paremti įrodymais ar B. Madoffo nurodymais. Visi kaltinamieji teigė, nieko nežinoję apie apgavystę ir atmetė turto patikėtinio kaltinimus. Savo elektroniniuose laiškuose B. Madoffas teigė, kad I. Picardo komanda ištyrė kai kurių didelių klientų lėšų atsiėmimą dar prieš Ponzi schemos žlugimą. Šie veiksmai gali įrodyti, kad kai kurie investuotojai žinojo apie vykdomą apgavystę.

REKLAMA

„Aš vienas eidavau į susitikimus su šiais klientais“, – prisipažino B. Madoffas. Iki šiol nei vienas svarbus bankas ar rizikos draudimo fondas, turėjęs reikalų su B. Madoffu, nebuvo apkaltintas žinojęs apie investicijas į jo vykdomą Ponzi schemą. Vis dėlto, I. Picardas teigė, kad kai kurių bankų vadovai turėjo įtarimų jau kelis metus, tačiau vis tiek palaikė santykius su B. Madoffu ir skyrė jam savo klientų pinigus.

REKLAMA

I. Picardui jau pavyko atgauti beveik 10 mlrd. JAV dolerių (26 mlrd. litų) iš turto pardavimų ir susitarimų su kai kuriais užsienio bankais bei svarbiais B. Madoffo klientais.

Nors teismo metu B. Madoffas vis kartojo, kad apgavystę vykdė savarankiškai, tačiau jo buhalteris Davidas H. Friehlingas ir vyriausiasis jo pavaduotojas Frankas DiPascali taip pat buvo pripažinti kaltais. Kaltinimai buvo pareikšti ir dar penkiems B. Madoffo darbuotojams, kurie šiuo metu laukia teismo proceso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų