REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštas cholesterolis gali pasireikšti įvairiais simptomais, tačiau ypač gali būti matomas ant jūsų odos – būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

Aukštas cholesterolis gali pasireikšti įvairiais simptomais, tačiau ypač gali būti matomas ant jūsų odos – būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

REKLAMA

Padidėjęs cholesterolio kiekis gali sukelti daugybę įvairių sveikatos problemų, todėl jį būtina stengtis išlaikyti normos ribose, kad būtų išvengta širdies ligų, širdies priepuolių, insulto ir kitų rimtų sveikatos problemų. Aukštą cholesterolio kiekį dažniausiai sukelia riebus maistas, nepakankamas fizinis krūvis, per didelis alkoholio vartojimas ir rūkymas, rašo express.co.uk.

Jūsų cholesterolis yra ne tik skaičius, tai ir duomenys, suteikiantys gydytojui jūsų „lipidų profilį“.    Lipidų profilį sudaro MTL (blogasis) ir HDL (gerasis) cholesterolis bei trigliceridai. Nesveikas lipidų profilis gali sukelti arterijų sienelių sukietėjimą ir rimtų širdies sveikatos problemų.

Cholesterolis yra vaškinė medžiaga, randama jūsų kraujyje, ir nors organizmui jo reikia sveikoms ląstelėms kurti, per didelis kiekis gali sukelti riebalų sankaupas kraujo ląstelėse. Dėl to kraujui sunkiau tekėti arterijomis, o kai šios nuosėdos atitrūksta, jos gali visiškai užblokuoti kraujotaką ir sukelti širdies priepuolį ar insultą.

REKLAMA
REKLAMA

Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje gali būti paveldimas

Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje gali būti paveldimas, tačiau dažniausiai tai yra nesveiko gyvenimo būdo rezultatas, o tai reiškia, kad jo galima išvengti ar išgydyti. Aukštą cholesterolio kiekį dažnai rodo kai kurie simptomai, tačiau labai didelį kiekį išduoda taip vadinamos odos ksantomos.

REKLAMA

Ksantomos yra odos būklė, kai riebalai kaupiasi po odos paviršiumi. Jos yra apibūdinamos kaip „minkšti, gelsvi sukietėjimai ar dariniai“ su apibrėžtomis ribomis, kurie paprastai susidaro grupėmis. Sukietėjimai gali būti skirtingo dydžio, kai kurie yra tokio paties dydžio kaip apgamas, o kiti −  iki 7 cm skersmens.

Jie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai pastebimi ant alkūnių, kelių, rankų, kojų ir sėdmenų. Ksantomos taip pat gali būti rimtų sveikatos problemų požymis. Tai gali būti: 

• Tam tikros vėžio rūšys

•Diabetas

• ŽIV

• Paveldėti medžiagų apykaitos sutrikimai, pvz. hipercholesterolemija

• Kepenų randai dėl tulžies latakų užsikimšimo (pirminė tulžies cirozė)

• Kasos uždegimas ir patinimas (pankreatitas)

• Nepakankamai veikli skydliaukė (hipotirozė)

Ką turėčiau daryti, jei turiu ksantomų?

Jei manote, kad po oda yra ksantomų, turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją. Dažniausiai jie rekomenduos keisti savo mitybą ir gyvenimo būdą bei tolesnį sekimą, kad matytų  ar cholesterolio kiekis mažėja. Jei jūsų cholesterolio kiekis yra labai didelis, galite būti nukreiptas pas endokrinologą, lipidologą ar dietologą, kad padėtų jums normalizuoti cholesterolio lygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų