• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prognozuojama, kad vėžio diagnozė Jungtinėje Karalystėje išaugs iki beveik pusės gyventojų. Maždaug vienas iš dviejų žmonių išgirs, kad tam tikru gyvenimo momentu serga vėžiu. Naujas nustatė populiarų maisto produktą, kuris prisideda prie vėžio atsiradimo organizme.

Prognozuojama, kad vėžio diagnozė Jungtinėje Karalystėje išaugs iki beveik pusės gyventojų. Maždaug vienas iš dviejų žmonių išgirs, kad tam tikru gyvenimo momentu serga vėžiu. Naujas nustatė populiarų maisto produktą, kuris prisideda prie vėžio atsiradimo organizme.

REKLAMA

Palmitino rūgštis arba palmių aliejus išliko prieštaringai vertinamas, tačiau šis naujausias tyrimas atskleidžia, kaip tai gali būti viena iš pagrindinių vėžio priežasčių.

Naujausias tyrimas, paskelbtas žurnale „Nature“, padarė šokiruojantį atradimą, siejantį su maistu gaunamus riebalus ir vėžio plitimą.

Tyrimas, kurį iš dalies finansavo JK labdaros organizacija „Worldwide Cancer Research“, nustatė, kad palmitino rūgštis keičia vėžio genomą. Tai savo ruožtu žymiai padidina vėžio išplitimo tikimybę.

Šis atradimas privertė mokslininkus ieškoti naujos terapijos, kuri padėtų nutraukti šį procesą, tikintis, kad jis gali sustabdyti vėžio plitimą tuo metu, kai diagnozių daugėja nerimą keliančiu greičiu, rašoma express.co.uk.

REKLAMA
REKLAMA

Kas skatina vėžio plitimą?

Vėžio metastazės išlieka pagrindine vėžiu sergančių pacientų mirties priežastimi, o didžioji dauguma žmonių, sergančių metastazavusiu vėžiu, gali būti tik gydomi, bet ne išgydomi.

REKLAMA

Kaip dauguma žino, maistas gali turėti didelį poveikį vėžiui, nes riebalų rūgštys yra kūno riebalų statybinė medžiaga.

Deja, metastazes dažnai skatina riebiosios rūgštys esančios maiste, todėl tai, ką dedate į burną, gali turėti tragišką poveikį sveikatai.

Naujai paskelbtos išvados atskleidžia, kad viena iš tokių riebalų rūgščių, dažniausiai randamų palmių aliejuje, vadinama palmitino rūgštimi, skatina pelių burnos karcinomų ir melanomos odos vėžio metastazes.

„Palmitino rūgštyje yra kažkas labai ypatingo, todėl ji yra ypač stiprus metastazių skatintojas“, – sakė Barselonos Biomedicinos tyrimų instituto (IRB) profesorius Salvadoras Aznar-Benitah, – „Manau, kad dar per anksti nustatyti, kokį maistą galėtų vartoti metastazavusiu vėžiu sergantys pacientai, kurie sulėtintų metastazavimo procesą“.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas parodė, kad palmitino rūgšties poveikis sukėlė vėžinių ląstelių genų funkcijų pokyčius, leidžiančius jiems pajusti riebalų rūgštis ir efektyviau jas vartoti.

Panašu, kad palmitino rūgštis vėžio ląsteles nukreipia į „atkūrimo būseną“, leidžiančią joms formuoti tinklus už naviko ribų, o tai, kaip žinoma, yra esminis žingsnis link vėžio plitimo organizme.

Kur yra palmių aliejaus?

Palmių aliejus naudojamas gaminant tokius maisto produktus kaip pyragaičiai, šokoladas, sausainiai, margarinas ir aliejus kepimui.

Jis taip pat randamas kosmetikoje, muile, šampūnuose, valymo priemonėse ir gali būti naudojamas kaip biokuras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stebina tai, kad iki 50 procentų produktų vidutiniame JK prekybos centre turi palmių aliejaus.

Prof. Gregas Hannonas, Jungtinės Karalystės Kembridžo vėžio tyrimų instituto direktorius, sakė: „Tai yra griežtas ir išsamus tyrimas, rodantis, kad pagrindinės palmių aliejaus sudedamosios dalies poveikis ilgam keičia vėžinių ląstelių elgseną, todėl jos labiau linkusios progresuoti iš vietinio į metastazavusį vėžį.

Atsižvelgiant į palmių aliejaus, kaip perdirbtų maisto produktų sudedamosios dalies, paplitimą, šis tyrimas suteikia tvirtą motyvaciją tolesniam tyrimui, kaip mitybos pasirinkimas daro įtaką naviko progresavimo rizikai“.

Helen Rippon, „Worldwide Cancer Research“ vadovė, pridūrė: „Šis atradimas yra didžiulis proveržis mūsų supratimui apie tai, kaip mityba ir vėžys yra susiję ir, ko gero, dar svarbiau, kaip galime panaudoti šias žinias, kad pradėtume naujus vėžio gydymo būdus“.

Apskaičiuota, kad metastazės sukelia 90 procentų visų mirčių nuo vėžio – tai yra apie devynis milijonus mirčių per metus visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų