REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį rinkosi į jau aštuntą posėdį 2021 m. Seimo riaušių byloje. Kitaip nei anksčiau, šįkart prieš posėdį kaltinamieji giedojo Lietuvos himną.

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį rinkosi į jau aštuntą posėdį 2021 m. Seimo riaušių byloje. Kitaip nei anksčiau, šįkart prieš posėdį kaltinamieji giedojo Lietuvos himną.

REKLAMA

Likus kelioms minutėms iki posėdžio pradžios, vienas kaltinamųjų, anksčiau įvairiuose protestuose dalyvavęs Andrejus Lobovas atsistojo iš vietos ir pakvietė kitus kaltinamuosius giedoti „Tautiškos giesmės“.

Prasidėjus posėdžiui, teisėjų kolegija pranešė gavusi prašymą, kurį pateikė kaltinamoji, anksčiau įvairiuose protestuose dalyvavusi Astra Genovaitė Astrauskaitė, kreipdamasi dėl jai skirtos kardomosios priemonės panaikinimo. Teisėjas Jeugenijušas Jeglinskis pažymėjo, kad prašymas bus nagrinėjamas posėdžio pabaigoje.

Vėliau posėdyje atsirado dar vienas prašymas. Kaltinamasis Antanas Norvydas posėdžio pradžioje kreipėsi į teismą su prašymu nušalinti teisėjų kolegijos atstovą Mindaugą Striauką. Pasak kaltinamojo, teisėjas esą melavo dėl teisme saugomų ir pagal kaltinamuosius išskirstytų vaizdo įrašų ir vėliau savo žodžius neigė.

REKLAMA
REKLAMA

„Norėčiau, kad nusišalintų, turėdamas vyriškumo kelnėse, arba kad jį nušalintų“, – sakė A. Norvydas.

M. Striaukai pareikalavus daugiau pagarbos teismui, teisėjų kolegija procedūrine tvarka išėjo nagrinėti gautą prašymą.

REKLAMA

„Kolegija nutarė prašymą atmesti. Ši nutartis neskundžiama“, – teisėjų kolegijos sprendimą grįžęs po pasitarimo pristatė teisėjas J. Jeglinskis.

Parodymus davė nukentėjusysis

Parodymus trečiadienio posėdyje pirmasis davė riaušių byloje nukentėjęs policijos tyrėjas. Jis pasakojo, kad 2021-ųjų rugpjūtį vykusiose riaušėse prie parlamento susirinkusi minia elgėsi agresyviai, šūkavo, nereagavo į pareigūnų reikalavimus.

Pasak nukentėjusiojo, prie Seimo pasirodžius viešojo saugumo tarnybos pareigūnams, minia dar labiau įsiaudrino ir pradėjo mėtyti akmenis, rėkauti. Minioje policijos pareigūnai pastebėjo ir vieną akmenis mėčiusį vyrą, veidą prisidengusį marškinėliais ir nusprendė jį sulaikyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Bandydamas sulaikyti asmenį, nugaroje pajutau stiprų fizinį skausmą, man buvo pagaliu suduota į nugarą. Nemačiau, kas sudavė“, – teigė parodymus davęs pareigūnas.

Jis teigė, kad po šių veiksmų vyriškį minioje mėginusius sulaikyti pareigūnus apsupo gausi minia.

„Pradėjo mus stumdyti, bandė sužaloti, todėl buvome priversti atsitraukti, kad išvengtume didesnių sužalojimų. Buvo ypatingai pavojinga situacija“, – pasakojo pareigūnas.

Kaltinamųjų gynėjams gavus galimybę nukentėjusiajam užduoti klausimus, pareigūnas jų sulaukė įvairių – kur tiksliai jam buvo smūgiuota, kokius fizinius sužalojimus jis patyrė, ar riaušių dieną turėjo kūno kamerą, kur yra ja užfiksuoti vaizdo įrašai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš kaltinamųjų gynėjų pasiteiravo, ar riaušininkai pareigūnams rodė kokius nors gestus. Pareigūnui atsakius, kad riaušių dalyviai išties pareigūnams rodė vidurinius pirštus, klausimą uždavęs asmuo pasiteiravo, kas yra vidurinis pirštas ir paprašė pareigūno atkartoti gestą iš tribūnos.

Kaltinimai – 87 asmenims

ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.

REKLAMA

Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs Antanas Kandrotas-Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja A. G. Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.

Liepos mėnesį vykusiame bylos nagrinėjime kaltinamoji A. G. Astrauskaitė posėdyje paprašė visos bylą nagrinėjančios trijų teisėjų kolegijos nušalinimo, mat, anot jos, teisėjai suinteresuoti ne nešališkai išnagrinėti bylą, o visus kaltinamuosius nuteisti. Visgi vėliau pranešta, kad prašymas atmestas. 

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

REKLAMA

Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.

2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų