• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Giedra rudens naktis – pats tinkamiausias laikas pažvelgti į žvaigždes ir bent pabandyti įminti tūkstančius metų žmonėms ramybės neduodančias visatos paslaptis. Visi norintieji į dangaus skliautą pažvelgti pro teleskopą neseniai turėjo puikią progą tai padaryti apsilankę Molėtų observatorijoje, kur vyko astronomų renginys, skirtas plačiajai visuomenei, – „Tyrėjų naktis“.

REKLAMA
REKLAMA

Habil. dr. Gražina Tautvaišienė Molėtų observatorijos vadovė ir Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto direktorė kalbėdama apie renginį sakė: „Tyrėjų naktis 2012“ vyksta daugiau kaip 30-yje Europos šalių. Kasmet atvyksta daug moksleivių, atvažiuoja ir astronomai mėgėjai, kurie atsiveža savo teleskopus ir suteikia galimybę lankytojams pasidairyti į dangų, parodo dangaus objektus, apie juos pasakoja.“

REKLAMA

Į klausimą, ar ruduo palankus metas dairytis į dangų, pašnekovė sakė: „Šiuo metu yra puikios sąlygos stebėti mėnulį, puikiai matoma pilnatis.“

Lenkiami latviai ir estai

G. Tautvaišienė teigė, kad lietuviai astronomija labai domisi: „Lietuva tarp kitų Europos šalių užima ketvirtą vietą pagal lankytojų skaičių astronominėse institucijose. Jei kuriose nors srityse mes kaimynams nusileidžiame, tai astronomijoje tikrai juos lenkiame. Pabaltijo regione tik vienintelė Lietuva turi planetariumą. Švietėjiška veikla, kokia vykdoma Molėtų observatorijoje, negali pasigirti mūsų kaimynai – nei latviai, nei estai. Jų turimos observatorijos yra kur kas uždaresnės visuomenei.“ Pašnekovės teigimu, Vilniaus planetariume kasmet apsilanko apie 40 tūkst. lankytojų, o Molėtų observatorijoje apie 15 tūkst., tiesa, turistų iš užsienio Molėtų observatorija sulaukia nedaug ir dažniau tai pavieniai lankytojai.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų teleskopas yra didžiausias visoje Šiaurės Europoje, veikia moderni aparatūra, inventorius nuolat atnaujinamas. Šiemet planuojame įsigyti dar vieną labai reikalingą prietaisą – spektrografą“, – kalbėjo mokslininkė.

Žvaigždes tikisi pamatyti dieną

Ne paslaptis, kad dažnai itin mėgstama paskelbti būsimos pasaulio pabaigos datą ar paviešinti spėjimą, kad Holivudo filmų pranašystės išsipildys ir į Žemę atsitrenks milžiniškas meteoritas arba koks kitas dangaus kūnas. Apie tai, ar sulaukia observatorija gyventojų skambučių, kurie nori pasiteirauti apie tokių pranašysčių tikrumą, pašnekovė sakė: „Dažnai skambina žurnalistai, žmonės atsiunčia įtartinų akmenų nuotraukų, prašo patarimo, kur jie galėtų kreiptis, kad būtų ištirta, ar tai meteoritas. Stengiamės informuoti visuomenę jiems aktualiais klausimais. Observatorijoje jau senokai vykdomi asteroidų stebėjimai ir priartėjančių asteroidų paieškos. Tokių objektų surasta apie keturis šimtus, tikslinamos jų koordinatės. Visuomet pranešama visuomenei apie kokio nors dangaus kūno priartėjimą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausta, kokių naivių dalykų tikisi lankytojai, atvykę į observatoriją, gal atsiranda prašančių parodyti Marso kraterius ar pan., pašnekovė sakė: „Jei paprašytų parodyti Marso krateriu, mes tai galime padaryti, nes turime galingus teleskopus, bet būna atvejų, kai žvaigždes prašoma parodyti dieną. Dar būna ir nepasitenkinimo, kad dieną žvaigždžių parodyti negalime.“

Ar pavyko pamatyti ateivius?

Prie paties didžiausio observatorijos teleskopo sutiktas mokslininkas Vygantas Laugalys, paklaustas, ar ruduo yra tinkamas metas žiūrėti į dangų, sakė: „Lietuvoje tai vienas tinkamiausių metų laikų, juk pas mus daugiausiai giedros yra pavasarį ir rudenį, žiemos naktys labai ilgos, bet giedrų būna mažai. Vasarą laikas dairytis į dangų labai palankus, bet naktys nesutemsta, o veikiau tai būna prietemos.“

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, šiuo metu geriausias laikas Mėnulio stebėjimui, vidurnaktį matomas Jupiteris, o paryčiui matoma net Venera.

V. Laugalys pasakojo, kad žmonės dažnai į astronomus kreipiasi ir išgirdę perspėjimus dėl neva numatytos pasaulio pabaigos datos: „Didelis susidomėjimas pasaulio pabaiga buvo kilęs 2000-aisiais, paskui ši banga nuslūgo, bet kas kartą atsiradus naujai versijai, kada įvyks pasaulio pabaiga, žmonės apie tai nepamiršta pasiklausti ir astronomų.“

Observatorijoje dirbančių mokslininkų jau seniai nebestebina klausimas, ar astronomams pavyko pamatyti ateivius, to teiraujasi ir moksleiviai ir savo smalsumą norintys patenkinti suaugusieji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų