REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki ateinančių Seimo rinkimų dar yra laiko spėti pakeisti įstatymus taip, kad šalis būtų apsaugota nuo valdžion besibraunančių naujų apaštalų. Tai - vienintelė galimybė išgelbėti Lietuvą.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios nuomonės laikosi Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys filosofas Arvydas Juozaitis.

Jo teigimu, reikėtų padidinti minimalų reikalaujamą politinės partijos narių skaičių iki 5 tūkstančių.

REKLAMA

"Pernelyg mažas skaičius leidžia partija pasiskelbti bet kokiam avantiūristų, netgi nusikaltėlių būriui. Tai yra demokratijos savigriova. Kartelę dabar per lengva įveikti", - sako A. Juozaitis.

Šiuo metu pagal įstatymus politinei partijai įsteigti būtina, kad ji Lietuvoje turėtų ne mažiau kaip vieną tūkstantį steigėjų.

Pasak A. Juozaičio, kartelės pakėlimas neturėtų riboti besiburiančiųjų į įvairias organizacijas, tačiau būtų numatyta, kam visuomenė leidžia save valdyti. Tai neturėtų būti saujelė avantiūristų, kurie, kaip rodanti praktika, sugeba sėkmingai patekti į valdžią.

REKLAMA
REKLAMA

"Blogiausia, kad žmonės jiems pasiduoda, todėl reikia įstatymais apriboti galimybę pasiduoti", - sakė A. Juozaitis.

Kitos išeities baigti chaosą ir išvengti reiškinio, kai juokdariai tampa karaliais, nei minimalaus narių skaičiaus didinimas, jis teigia nematantis.

"Iki kitų Seimo rinkimų dar yra apie pustrečių metų. Partijų stambinimo įstatymą turėtų inicijuoti prezidentė, jeigu jai rūpi Lietuvos likimas", - sakė A. Juozaitis.

"Rezervų kurtis partijoms nebėra"

Saulius ŠILIAUSKAS, politologas:

Lietuvoje šiuo metu yra apie 40 partijų, bet kai kurios egzistuoja tik formaliai. Burtis uždrausti negalima, tačiau yra klausimas, kada partijų susmulkėjimas peržengia sveiko proto ribas. Vis lipama ant to paties grėblio - mažos partijėlės su žinomu lyderiu įveikia visus barjerus ir išsikovoja rinkėjų populiarumą. Partijų stambėjimas turėtų vykti natūraliai - iš tiesų būna jungiamasi, bet pasitaiko ir atvirkštinių procesų. Patys dalyvaujantieji politikoje turėtų atsakingai į tai žiūrėti, o ne lakstyti iš vienos partijos į kitą. Pas mus partijų yra tiek, kad žmogiškųjų rezervų kurtis naujoms nebėra. Naujos kuriasi iš tų žmonių, kurie jau kurioje nors buvo, nusivylė. Ne viena partija iškilo kaip buvusių lyderių ambicijų tenkinimo projektas. Politologai po kiekvienų rinkimų prognozuoja, kad mūsų partijų sistema tampa labiau vakarietiška - dešinieji, kairieji, mažiau susiskaldymo. Bet vėl skyla ir skyla, vyksta chaosą keliantys reiškiniai, juos reikia racionalizuoti, tad mintys apie partijų stambinimą įstatymais turi pagrindo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Viskas - rinkėjų galvose"

Zenonas VAIGAUSKAS, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas:

Visų pirma tą tūkstantį atidžiau reikėtų žiūrėti, ar tikrai jis visas egzistuoja. O nuo apaštalų dirbtiniai metodai negelbės - viskas yra rinkėjų galvose, jei jie norės balsuoti už apaštalus, niekas nepadės. Pas mus rinkėjai dažnai nepakankamai pasigilina, ką jie renka, ir nepasimoko, žmonės nelabai domisi politiniu gyvenimu.

Kažkada minimalus partijos steigėjų skaičius buvo 400. Tada labai lengva buvo partijas steigti. Kartelė buvo pakelta iki tūkstančio, bet pasakysiu, kad dirbtinės kliūtys partijoms steigtis netrukdo, randama įvairiausių būdų tuos barjerus apeiti. Daugelyje valstybių, pavyzdžiui, Anglijoje, registruoti partijas labai lengva. Anglijoje yra apie 400 partijų, tačiau paklausus rinkėjų, jie žinotų tik keletą. Panašiai ir JAV - ten partijų daugybė, bet žinomos yra tik dvi.

REKLAMA

Naujos prieš rinkimus atsirandančios partijos yra gana didelė problema. Pritarčiau minčiai, kad mūsų partijų skaičius turėtų labiau atitikti žmonių poreikius, jos pačios turėtų būti stipresnės. Tačiau naujos partijos neišvengiamai kursis tol, kol esamos nepatenkins rinkėjų lūkesčių, nesvarbu, ar minimalus narių skaičius bus tūkstantis ar penki tūkstančiai. Išgelbėti nuo gelbėtojų gali tik senųjų partijų stiprinimas, atsakomybės didinimas.

"Grėblio sindromas - nacionalinis ypatumas"

Vytautas GRUBLIAUSKAS, Seimo narys:

Pati mintis tikrai yra racionali, tik nebūčiau toks tikras dėl tų 5 tūkstančių - gal galėtų minimalus reikalavimas būti 2-3 tūkstančiai. Abejonių kelia toks aspektas - artėjant rinkimams prasideda su jais susijusių įstatymų korekcijos. Siūlyčiau idėją - likus metams iki rinkimų paskelbti visų įstatymų, turinčių jiems įtakos, moratoriumą.

REKLAMA

Kalbant apie grėblio sindromą - tai yra mūsų nacionalinis ypatumas. Gal žmonės sąmoningai tai daro, gal jaučia kokį nors malonumą gauti grėbliu per galvą. Kol nesuprasime, kad rinkimai yra rimtas pilietinis išbandymas, tol taip ir bus.



"Giminių Lietuvoje daug"

Evaldas JURKEVIČIUS, Seimo narys:

Galiu pasakyti paprastų žmonių, kurie susitinka su manimi pirmadieniais, nuomonę - partijų yra per daug, jų steigimas turėtų būti sugriežtintas. Tai ir galėtų būti didesnis minimalus steigėjų skaičius. Žinia, Lietuvoje daug giminių... Taigi tokiai minčiai aš pritarčiau.

Giedrė NORVILAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų