REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maisto prekių krepšeliui vis brangstant, gyventojai laukia, kada kainos ims mažėti. Tiek prekybininkai, tiek ekonomistai žada, kad maisto prekės atpigs rudenį. Tačiau įspėja, kad sumažės ne visų produktų kainos.

Maisto prekių krepšeliui vis brangstant, gyventojai laukia, kada kainos ims mažėti. Tiek prekybininkai, tiek ekonomistai žada, kad maisto prekės atpigs rudenį. Tačiau įspėja, kad sumažės ne visų produktų kainos.

REKLAMA

Anot specialistų kainų mažėjimas priklausys nuo artėjančio derliaus. Tikėtina, kad greičiausiai atpigs daržovės, o, pavyzdžiui, mėsos ir jos produktų kainų mažėjimo teks palaukti.

Gyventojai visada taupo, tačiau vartojimas auga

Prekybos tinklo „Norfa“ vadovas Dainius Dundulis skaičiavo, kad maisto prekių kainos Lietuvoje jau nukrito.

„Aukščiausias kainų lygmuo buvo praėjusį rugsėjį ir spalį. Ir jeigu dabartines kainas palyginsime su tais mėnesiais, matysime, kad maisto prekės atpigo.

Be to, nematome, kad žmonės taupytų, jie perka tiek pat. Netgi palyginę skaičius matome, kad šiemet balandžio mėnesį žmonės nupirko daugiau maisto prekių nei pernai tuo pačiu laikotarpiu“, – komentavo prekybos tinklo vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jis pastebėjo, kad žmonės taupė visą laiką.

„Jau 30 metų užsiimame prekyba ir per visus šiuo metus nebuvo taip, kad žmonės nežiūrėtų į kainas. Jie visą laiką žiūri į kainas. Visi norime apsipirkti pigiau, tai yra normalu“, – sakė D, Dundulis.

REKLAMA

Jis vardijo tam tikrų maisto prekių grupių kainų pokyčius.

„Turbūt net nereikia sakyti, kad vasarą atpigs daržovės, pavyzdžiui, liepą sumažės pomidorų kaina. Tik nežinia, ar jie bus pigesni nei pernai. Tai priklausys nuo derliaus. Jeigu pomidorų bus per daug, jie bus pigesni nei pernai, o jeigu pomidorų trūks, jų kaina bus didesnė.

Dar matome, kad mėsa brangsta. Nuo rudens skerdiena pabrango 30 proc. Tai lemia ir didesnę mėsos produktų kainą. Tačiau pieno produktai atpigo. Sumažės ateityje ir duonos gaminių kainos“, – vardijo prekybos tinklo vadovas.

REKLAMA
REKLAMA

Vartojimas mažėja, kainos irgi mažės

Ekonomistas Aleksandras Izgorodinas prognozavo, kad maisto prekių kainos kris, nes mažėja vartojimas gyventojai ėmė taupyti maistui.

„Centriniai bankai toliau agresyviai kelia palūkanas, todėl rinkos jaučia nerimą dėl recesijos. Naftos ir dujų kainų mažėjimas lemia trąšų atpigimą. Maisto žaliavos irgi pinga. Tai daro spaudimą maisto kainoms kristi. Kainos ims mažėti vasaros pabaigoje arba rudenį, kai Europoje ims gilėti vartojimo recesija“, – prognozavo ekonomistas.

Anot jo, Valstybės duomenų agentūros duomenys rodo, kad gyventojai mažina maisto prekių vartojimą.

„Tai vyksta dėl pakilusių maito kainų ir būsto palūkanų naštos. Todėl žmonės pradėjo riboti maisto prekių vartojimą. Anksčiau ar vėliau mažėjantis vartojimas pradės mažinti kainas. Prekybininkai turės eiti paskui vartotojus, stengtis juos privilioti =emesn4mis kainomis“, – sakė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, nors recesija prasidės vasarą, kainų pokyčius matysime tik rudenį.

„Kainų kritimo dydis priklausys nuo to, kokio dydžio turėsime recesiją“, – prognozavo A. Izgorodinas.

Ateinantys mėnesiai kritiniai, maistas brangs arba pigs

SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas irgi sakė, kad maisto kainos jau stabilizavosi, tačiau didesnius pokyčius matysime rudenį.

„Visi mato, kad atpigo energetika ir stebisi, kodėl nepinga maisto prekės. Tačiau turi praeiti pusmetis ar 9 mėnesiai, kol matysime kainų pokyčius. Pirmiausia turime sulaukti metinės infliacijos sulėtėjimo ir priartėjimo prie nulio.

Kol kas matome, kad atpigo tik pieno produktai, kitų prekių kainos arba stabilios, arba didėja. Tačiau antrąjį metų pusmetį kainos turėtų sumažėti“, – prognozavo ekonomistas.

REKLAMA

Jis pastebėjo, kad energetikos kainų šuolis buvo ta priežastis, kodėl visi skubėjo kelti kainas.

„Niekas nenorėjo nuostolių. O dabar energetika atpigo, bet maisto kainos nesumažėjo, pirmasis ketvirtis perdirbėjams, prekybininkams pelningumo prasme buvo geras. Tačiau atsiranda erdvės konkurencijai, nes pirkėjų aktyvumas mažėja. Prekybininkams dabar tenka konkuruoti dėl pirkėjų“, – komentavo T. Povilauskas.

Anot jo, artėjantys mėnesiai nulems, kokios bus maisto produktų kainos.

„Jeigu sulauksime sausros arba priešingai – per daug liūčių, derlius bus blogas. Tada kainos vėl šoktels. Bet jeigu sulauksime normalaus derliaus, žaliava atpigs.

REKLAMA

Prekybininkai spaus gamintojus ir perdirbėjus dėl mažesnių kainų. Tačiau kainų mažėjimą stabdo tai, kad kai kurių maisto produktų grupės ne pinga, bet brangsta, pavyzdžiui, mėsa. Kol kiaulienos ir vištienos kainos eksporto rinkose neatpigs, tol kainų mažėjimo nematysime ir Lietuvoje“, – prognozavo ekonomistas.

Pasak T. Povilausko, į buvusį lygį maisto kainos nebegrįš.

„Juk ir atlyginimai per tris metus padidėjo 30 proc., kas yra nemaža savikainos dalis. Net jeigu energetika ir žaliavos atpigs, nepasieksime buvusio kainų lygio.

Tačiau produktų, kurių kainos buvo daugiausiai pakeltos, daugiausiai turėtų ir atpigti“, – sakė ekonomistas.

Mala šūdą,kai viskas brango buvo sakoma del elektros,kuro ir pabrango stagiai, dabar viskas seniai ir elektra,ir kuras atpigo o kainos kosmosas,svolota vienas zodis
Dundulis tegul niekliedi,kad kainos jai nukrito,teks ne tik mažinti kainas,bet ir simtamilijoninius pelnus susimazinti,godumui irgi ateina galas
Žurnaliūgos jums reik į kupra už tokius rasinėlius
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų