REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tinklalapyje rasime visų Lietuvos miestų ir rajonų šilumos kainas. Visų, išskyrus vieną – Ukmergę: šilumos kainą šiame rajone tvirtina pati savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA

Ukmergės rajono savivaldybės  administracijos Juridinio skyriaus vedėjo Rimo Jurgilaičio teigimu, vėliau, kaip ir visur kitur, ji gali keistis, tačiau šiuo metu yra 23,75 ct/kWh.  Bet yra ir dar viena kaina – 28,40 – 28,60 ct/kWh. Už tiek (priklausomai nuo to, vartotojui ar šilumos tiekėjui priklauso šilumos punktai) šilumą ukmergiškiams pasirengusi tiekti ,,Miesto energija“.

REKLAMA

Dažniausiai tvirtinama, kad konkurencija – gerai, kad dėl jos laimi vartotojas, bet situacija, jau metus tebesitęsianti Ukmergėje, atrodo, gali paneigti šią nerašytą taisyklę. Visų pirma  dėl to, kad renkasi ne vartotojas. Tiksliau – ne galutinis vartotojas, ne eilinis gyventojas.

Bet vieną pamatinių šilumininkų teiginių – kad šilumos kaina priklauso ne nuo jos tiekėjų ir mūsų politikų, o nuo rusiškų dujų kainos - šis rajonas jau paneigė. Neginčytinai.

REKLAMA
REKLAMA

Ekstremali padėtis Ukmergėje tęsiasi beveik metus

Ukmergės rajono laikraštis „Gimtoji žemė“ rugsėjo 15 d. savo skaitytojams priminė, kad ekstremali situacija šiame rajone buvo paskelbta dar 2010 m. rugsėjo 28 d. Ji neatšaukta iki šiol, nes esą vis dar išlieka rizika, ar bus galima tiekti rajono gyventojams karštą vandenį ir šilumą.

Priminsime, kad Ukmergės rajono savivaldybė tapo pirmąja savivaldybe Lietuvoje, nutraukusia šilumos tiekimo sutartį dėl to, jog gyventojams esą sudaromos nepalankios sąlygos, neskaidriai skirstomos lėšos ir nepagrįstai keliama kaina. Nuo to laiko ir vyksta aiškinimasis, kas teisus, o kas ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar praėjusių metų rudenį bendrovės „Miesto energija“ vadovai kvietė savivaldybę bendradarbiauti, nes tai esąs „realiausias būdas mažinti šilumos kainas Ukmergėje“.

Tačiau kompromiso nerasta iki šiol. Artėjant naujam šildymo sezonui Ukmergės rajono savivaldybė išplatino pranešimą, kuriame informuojama, kad UAB „Miesto energija“ esą sąmoningai siekia klaidinti gyventojus, ir dėl to šių metų rugpjūčio viduryje savivaldybė kreipiasi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją bei prokuratūrą.

REKLAMA

V. Strioga: savivaldybei nereikia mūsų investicijų

Paklaustas, kodėl kilo nesutarimai tarp šilumą ir karštą vandenį ukmergiškiams tiekusios UAB  „Miesto energija“, įmonių grupės „E energija“, kuri valdo šią bendrovę, generalinis direktorius Virginijus Strioga „Balsas.lt“ sakė:

„Pagrindinė problema – praėjus 10 metų nuo nuomos sutarties sudarymo, kai įvykdėme visas numatytas investicijas, pasiūlėme dar investuoti ir pereiti nuo dujų prie biokuro. Tačiau savivaldybė nepritarė  nė vienai mūsų siūlomai investicijai. Dar daugiau – mes Ukmergės miesto centre turime biokuro katilinę, kuri miestui galėtų  patiekti dvigubai pigesnę šilumą, bet savivaldybės vadovai atsisakė leisti prijungti ją prie  šilumos tinklų“.

REKLAMA

Kaip teigia V. Strioga, Ukmergės rajono savivaldybė šilumos ūkio nuomos konkursą 2000 m. paskelbė todėl, kad neturėjo lėšų, kurios būtinos efektyviai eksploatuoti šilumos ūkį ir investuoti į jo efektyvumą. Laimėjusi konkursą, „Miesto energija“ ir investavo į šilumos ūkio modernizaciją.

Rezervų mažinti kainas dar esama, tačiau tam reikia savivaldybės pritarimo. Kaip tik jo, anot „E energija“ vadovo, jie iš Ukmergės savivaldybės ir nesulaukė.

„Ukmergės meras gal tiesiog taip masto, kad tik savivaldybė ir niekas kitas negali investuoti? Su ankstesne mere (a.a. J. Akstinavičiene – red. past.) gražiai bendradarbiavome. Tada Ukmergėje atsirado nauja katilinė – viena efektyviausių Lietuvoje,   buvo sutvarkytas ūkis. Bet kelerius pastaruosius metus nėra jokio bendradarbiavimo“, – sakė V. Strioga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis spėja, kad savivaldybės vadovai galbūt nori padėti vietiniams verslininkams, todėl verslininkai iš kito miesto gali tapti nepageidautini.

„Tas pats ir su šiukšlėmis – dabar ukmergiškiai brangiau moka, bet vietinės įmonės tuo verslu užsiima. Nors įmonės iš Vilniaus siūlė dvigubai pigiau šią paslaugą teikti. Šilumos ūkyje yra vietinių tarybos narių įmonių“, – dalijosi savo prielaidomis su ,,Balsas.lt“ žurnalistais V. Strioga.

Paklaustas, gal taip norima sukurti daugiau darbo vietų vietiniams, jis atsakė: „Mūsų įmonėje „Miesto energija“ Ukmergėje dirba 50 ukmergiškių, iš jokio kito miesto mes darbuotojų nevežame“.

REKLAMA

R. Jurgilaitis: tiekti šilumą turi savivaldybės įmonė

Kalbėdamas apie priežastis, dėl kurių kilo nesutarimai su „Miesto energija“, o rajone buvo paskelbta ekstremali padėtis, R. Jurgilaitis sakė, kad spalio 20 d. Administracinis teismas nagrinės, ar ji Ukmergės rajono savivaldybėje pernai rugsėjį buvo paskelbta teisėtai. Tačiau, tvirtina jis, tuo metu tai esą buvusi vienintelė išeitis.

„Mes nutraukėme sutartį todėl, kad sutarties nebuvo laikomasi. Tuo metu mes pasielgėme vieninteliu įmanomu būdu, nes  galiojo dvi skirtingos galutinės ir neskundžiamos teismų nutartys, kurių viena prieštaravo kitai. Mes negalėjome rizikuoti vartotojų aprūpinimu“.

REKLAMA

Ukmergės  rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas R. Jurgilaitis „Balsas.lt“ aiškino, kad ekstremali situacija bus atšaukta tada, kai išnyks priežastys, dėl kurių ji paskelbta.

„Ji bus atšaukta, kai savivaldybė turės galimybę turėti dujų tiekimo sutartį, kai nebus grėsmių šilumos ūkiui ir vartotojams, kad jie gali negauti šilumos ir karšto vandens“.

Paklaustas, kaip artėjančią žiemą šildysis ukmergiškiai, rajono savivaldybės administracijos Juridinio skyriaus vedėjas sakė, kad šildymo sezonui jie pasiruošę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ukmergės savivaldybės teritorijoje visiems vartotojams tiekiamas karštas vanduo, pasiruošta tiekti šilumą. Šilumos kaina pas mus šiuo metu 23,75 cnt su 9 proc. PVM.  Kadangi pas mus paskelbta ekstremali situacija, mes patys tvirtiname savo kainas“.

R. Jurgilaičio teigimu, rajone susiklosčiusi situacija atskleidė, kad savivaldybės gali pačios sėkmingai rūpintis šilumos ūkiu.

„Tiekti šilumą turi savivaldybės įmonės, nes jos tai gali daryti mažesnėmis sąnaudomis ir mažesne kaina. Be to, savivaldybės turi galimybę jas griežtai kontroliuoti, šilumos ūkis būtų geros būklės, tačiau nebūtų nepagrįstai didinamos kainos gyventojams“.

REKLAMA

Jo teigimu, savivaldybės įmonės taip pat turi galimybę skolintis ir investuoti į šilumos ūkio modernizavimą, todėl šie darbai Ukmergėje nesustos.

„Jeigu nebus neteisėtų veiksmų, tai mūsų ūkis atsigaus ir puikiausiai gyvuos. Ir mūsų kaina tikrai nebus didesnė už vidutinę Lietuvoje. Yra patvirtinta nauja šilumos tiekimo koncepcija savivaldybėje, dabar ruošiamas projektas, bus statoma biokuru kūrenama katilinė. Nėra nė vieno šilumos tiekėjo, kuris neimtų paskolų – tiek investicijoms, tiek apyvartinėms lėšoms“, – aiškino R. Jurgilaitis.

REKLAMA

Teismų maratonas tęsis?

Administracinio teismo posėdis spalio pabaigoje, kurį minėjo R. Jurgilaitis, tikrai ne vienintelis, kuriame dar bus narpliojamos problemos, kilusios dėl šilumos tiekimo Ukmergėje.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) „Balsas.lt“ informavo, kad jau rugsėjo pabaigoje į šio rajono problemas gilinsis Lietuvos apeliacinis teismas.

„Vilniaus apygardos teismo sprendimas, kuriuo teismas pripažino Ukmergės rajono savivaldybę teisėtai nutraukus sutartį su „Miesto energija“, dar nėra įsiteisėjęs. Jis buvo apskųstas apeliacine tvarka. Sutarties nutraukimo teisėtumo klausimas bus nagrinėjamas Lietuvos apeliaciniame teisme 2011 m. rugsėjo 26 d.,“ – sakė VKEKK Teisės skyriaus vyresnysis specialistas Povilas Kazlauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis  patvirtino, kad Komisija šių metų rugpjūčio 17 d. yra gavusi Ukmergės rajono savivaldybės prašymą panaikinti UAB „Miesto energija“ išduotą šilumos tiekimo licenciją  ir sakė, kad situacija Ukmergės šilumos ūkyje stebima nuolat.

„Nuo pat to momento, kai sužinojome, kad Ukmergės rajono savivaldybė vienašališkai nutraukė sutartį, Komisija  laikėsi nuostatos, kad privaloma užtikrinti patikimą ir teisėtą šilumos tiekimą vartotojams. Užtikrinti šilumos tiekimą turi licencijuotas ūkio subjektas“,– sakė P. Kazlauskas.

„Šilumos ūkio įstatymo 30 straipsnio 10 dalis nustato, kad, jei vyksta teisminiai ginčai su trečiaisiais asmenimis dėl licencijuojamos veiklos sąlygų (teritorijos) ar kitų priežasčių, pateisinamų svarbiais visuomenės interesais, ir pareiškėjas apie tai yra informuotas licencijų išdavimo taisyklėse nustatyta tvarka, sprendimas dėl licencijos išdavimo ar galiojimo sustabdymo panaikinimo gali būti nepriimamas“, – aiškino jis.

„Šiuo metu vyksta teisminiai ginčai tarp Ukmergės rajono savivaldybės ir šilumos ūkio nuomininko, kurie yra tiesiogiai susiję su šilumos bei karšto vandens tiekimo užtikrinimu Ukmergės miesto ir rajono vartotojams. Jau yra priimta teismų sprendimų, sąlygojančių nevienareikšmišką situacijos vertinimą“, – dėstė P. Kazlauskas.

REKLAMA

VKEKK  Teisės skyriaus vyresniojo specialisto teigimu, dėl šių priežasčių bei atsižvelgiant į tai, jog rajone paskelbta ekstremali situacija, Ukmergės miesto ir rajono šilumos ūkyje susiklosčiusi padėtis yra teisiškai neapibrėžta.

VKEKK  atstovas „Balsas.lt“ žurnalistus informavo, kad, nors ekstremalios situacijos sąlygomis šilumos energiją Ukmergės rajone ir mieste tiekia savivaldybė, atitinkamais sprendimais įpareigojusi tai daryti UAB „Ukmergės šiluma“ bei UAB „Dainavos energetika“, „Komisija neturi teisės priimti administracinio akto dėl šilumos tiekimo licencijos išdavimo ar atsisakymo ją išduoti UAB „Ukmergės šiluma“ ar bet kuriam kitam asmeniui, kol mūsų šalies teismai priims galutinius sprendimus su šiuo klausimu susijusiose civilinėse bei administracinėse bylose“.

Atnaujinti  licencijos suteikimo Ukmergės rajono savivaldybės rekomenduotoms įmonėms svarstymą VKEKK ketina „pasibaigus ar iš esmės pasikeitus aukščiau nurodytoms aplinkybėms“.

„Balsas.lt“ VKEKK atstovai taip pat informavo, kad  UAB „Miesto energija“ dar 2003 m. išduota šilumos tiekimo licencija yra ne panaikinta, bet sustabdyta iki tol, kol Ukmergės rajone bus atšaukta ekstremali situacija.

REKLAMA

„Licencija sustabdyta  dėl to, kad  įmonė negali vykdyti faktinės veiklos dėl nuo jo nepriklausančių aplinkybių – dėl paskelbtos ekstremalios situacijos ir draudimo patekti į patalpas“, – sakė P.Kazlauskas.

Anot jo, bendrovės „Miesto energija“ siunčiami mokėjimo pranešimai už karštą vandenį (skaitiklio mokestį) taip pat negali būti pagrindu panaikinti išduotą, tačiau šiuo metu sustabdytą licenciją.

„VKEKK turima informacija rodo, kad Ukmergės rajono savivaldybė nėra perėmusi vartotojų butuose karšto vandens apskaitos prietaisų, kuriuos įrengė UAB „Miesto energija“, todėl ,,neturi galimybės apskaityti vartotojų butuose suvartoto karšto vandens“, – „Balsas.lt“aiškino jis.

Taigi, istorijos pabaigos dar nematyti. Prognozuoti, kaip ji gali baigtis, taip pat sudėtinga, o juo labiau bandyti nuspėti, ką šioje istorijoje laimės – jeigu apskritai laimės – Ukmergės miesto ir rajono gyventojai.

Kol kas aišku viena: teismų maratonas tęsis. Vienas iš jų dėl to, kad  Vilniaus apygardos administracinio teismo 2010 m. gruodžio mėnesį priimtas  sprendimas, kuriame konstatuota, kad UAB „Ukmergės šiluma“ bei UAB „Dainavos energetika“ išduotos šilumos tiekimo licencijos prieštarauja Šilumos ūkio įstatymui ir jau vien šiuo pagrindu yra naikintinos, taip pat nėra įsiteisėjęs, nes buvo apskųstas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų