REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Mados ir grožio istorijoje būta visokių etapų – mados etalonu buvo laikomos itin moteriškų formų moterys, kaip Merilyn Monroe, Sofi Loren ar Elizabeth Taylor, vėliau norma tapo itin lieknos, „twiggy“ tipo merginos. Kas tai – mados diktatas ar visuomenės poreikių atspindys?

Mados ir grožio istorijoje būta visokių etapų – mados etalonu buvo laikomos itin moteriškų formų moterys, kaip Merilyn Monroe, Sofi Loren ar Elizabeth Taylor, vėliau norma tapo itin lieknos, „twiggy“ tipo merginos. Kas tai – mados diktatas ar visuomenės poreikių atspindys?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarąjį dešimtmetį lieknumas tapo kone visuotiniu kultu. Tokios berniukiškų figūrų savininkės, kaip modelis Kate Moss, aktorė Keira Knightley ar Nicole Richie, tapo gražios moters pavyzdžiais. Šio grožio idealo bet kokia kaina siekia net tik šou industrijos atstovės, bet ir dažna namų šeimininkė.

REKLAMA

Neseniai pradėta rodyti biografinė kino drama apie Merilyn Monroe susilaukė prieštaringų nuomonių iš jaunesnių žmonių. Jie nebesupranta, kaip tokia apvalutė moteris galėjo būti garbinama it deivė. Kodėl prieš pusę amžiaus garbintos moteriškos linijos staiga tapo tokios nepopuliarios?

Twiggy Lawson (nuotr. Alloverpress.ee)Twiggy Lawson (nuotr. Alloverpress.ee)

Apkūnesnė moteris – namų jaukumo, vaisingumo ir stiprybės simbolis

Psichologas Olegas Lapinas sako, kad moters kūnas visada atspindėjo visuomenės nuotaikas ir poreikius.

REKLAMA
REKLAMA

„Apvalainos moterys buvo reikalingos pokario Amerikai, kuriai reikėjo atsigauti po karo. Buvo mažai vyrų ir labai daug moterų, kurios savo išvaizda turėjo garantuoti giminės pratęsimą. Dar senesniais laikais tokios kaimiško sudėjimo moterys taip pat garantavo, kad mergina bus vaišinga ir padės vyrui šalia plūgo, šakių ar kastuvo“, – sako psichologas.

Berniukiškos ir asteniškos moterys, anot specialisto, liudija, kad joms nereikia dirbti plūgu ar gimdyti vaikų, kad jos pragyvena iš kažko kito – intelekto, technikos, rėmėjo ar turimų turtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų kūnas išduoda požiūrį į gyvenimą

Moters kūnas, apskritai išvaizda, yra tam tikra deklaracija, sako psichologas. „Požiūris į kūną kaip į šūkį: pažiūrėk į mane, aš nesu kaimietė, priklausau pažangiai miesto kultūrai. Pažiūrėk, aš rūpinuosi savimi, aš turiu pinigų, turiu tam laiko, aš nesu darbinis arkliukas, man ne tas pats, kaip aš atrodau ir tau nebus dėl manęs gėda“ .

Anot psichologo, būtent tokia yra užslėpta lieknos ir prisižiūrinčios moters siunčiama žinutė vyrams, potencialiems partneriams ar kitoms moterims. Tai informacija apie socialinį statusą, vertę, gerovę ir unikalumą.

REKLAMA

Tačiau yra dalis visuomenės, kuri kuria savo standartus ir nustatytoms normoms nepaklūsta. Yra moterų, nekreipiančių dėmesio į mados kanonus, nė nesistengiančių lieknėti ir atitikti to laiko grožio etaloną.

„Tokiems žmonėms vertybė yra jų unikalumas, o ne madų sekimas. Dalis moterų iškelia savo stiliaus ar ekstravagancijos pojūtį. Kita dalis yra per daug originalios ir nepriklausomos, kad paklūstų spaudimui. Jos kaip tik daro viską, kad tik neatrodytų kaip visos“, – sako O. Lapinas.

Antsvoris kaip savigyna

Kai kurie psichologai teigia, kad neretai moteris sustambėja tarsi nesąmoningai norėdama apsisaugoti nuo vyriškosios giminės atstovų dėmesio. Pasak O. Lapino, sąmoningas ar nesąmoningas sustambėjimas bei kitoks grožio standartų neatitikimas norint „apsisaugoti“ iš dalies yra tiesa.

REKLAMA

„Taip nutinka, kai moteris yra patyrusi prievartą vaikystėje ar paauglystėje. Tačiau kartais taip būna ir moterims, neturėjusioms panašių traumų“, – teigia psichologas.

Kartais apkūnumą lemia konstitucinės savybės. Kartais – blogi moters įpročiai, mechaniškas valgymas, kai mintimis ji yra visai kitur arba dalyvauja situacijose, kuriose jos kūnas nevaidina pagrindinio vaidmens.

Tačiau dažniausiai, anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai visų trijų tipų apkūnios moterys užsinori pokyčių.

„Dėl vienokių ar kitokių priežasčių joms pradeda rūpėti pripažinti išvaizdos standartai, jos pradeda norėti patikti. Tada moterys sako „noriu susitvarkyti“ – tai reiškia „noriu numesti svorio“. Tai yra mūsų šiuolaikinių papročių tendencija“, – sako O. Lapinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mados industrijai reikia „pakabų“

Drabužių dizainerės Sandros Straukaitės nuomone, geriau, kad visi būtų normalūs, nes svorio klausimas visuomenėje kelia tikrai daug problemų. Tačiau tai sudėtinga tiek dėl mados diktuojamų salygų, tiek dėl skirtingų žmonių įpročių, genų. Paklausta, ar savo kolekcijos pristatymui samdytų apkūnesnius modelius, dizainerė neskuba kalbėti populiariai.

„Gal ir imčiau. Bet rūbai geriau atrodo ant „pakabų“. Mes darome vizualų šou, todėl rūbas turi atrodyti gerai. Net normalus žmogus, neturintis antsvorio, ant podiumo atrodo apkūnesnis. Podiumas, kaip ir televizija, prideda keletą kilogramų. Todėl ir yra visas šis „iškrypimas“. Visi nori vizualumo“, – pripažįsta dizainerė.

REKLAMA

Sandra Straukaitė (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)Sandra Straukaitė (nuotr. Fotodiena.lt/Dmitrijaus Radlinsko)

Apie bandymą ant podiumų grąžinti apkūnesnius modelius S. Straukaitė sako, kad tai tik maža niša.

„Apkūnesni modeliai, kaip ir žemi – gali būti, viskas yra įmanoma. Tačiau vėlgi, viskas daroma dėl verslo. Jau vėliau kolekcijos rūbus vilki ir žemesni, ir apkūnesni. Tokia yra šio darbo specifika“, – sako kūrėja.

Pasak dizainerės, liesumas proto neprideda, bet viskas yra daroma vardan mūsų akių ir estetinio pasitenkinimo: „Iš tiesų tai (lieknumas, aut. past.) nėra nei geriau, nei sveikiau“.

REKLAMA

Paklausta, ar atsirastų vietos šiandieniniame mados pasaulyje tokio sudėjimo moteriai kaip Merlin Monroe, dizainerė patikino, kad gražus žmogus yra proporcingas žmogus.

„Visa esmė yra proporcijose, santykyje. Dažnai aktoriai būna žemi ir visai nesdandartiniai, o puikiai atrodo kine, televizijoje ar mados reklamoje“, – portalui Balsas.lt sakė S. Straukaitė. Ji neatmeta galimybės, kad ateityje apvalios formos grįš į madą.

„Dabar visos didinasi krūtines, gali būti, kad po kurio laiko tai bus nebemadinga, galbūt griš apkūnumas. Viskas kinta kartu su žmonių įpročiais. Laikas parodys – sekite madą“, – juokauja dizainerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Televizijoje vietų skaičius apkūnioms – ribotas

Televizijos prodiuseris Rolandas Skaisgirys sako savo darbe kūno kulto įtakos nejaučiantis. Tačiau pripažįsta, kad kartais figūra gali nulemti aktoriaus karjeros posūkius.

„Televizijoje tikrai nėra reikalavimo būti lieknam. Serialuose vaidmenis gauna ir apkūnios moterys. Tai tikrai neturi įtakos – svarbiausia, kaip aktorė atitinka personąžą“, – sako prodiuseris. Tačiau akivaizdu, kad apkūnių personažų serialuose būna ženkliai mažiau.

Paklaustas, ar kada nors yra davęs aktorei patarimą suliesėti, vyras paslaptingai nusijuokia: „Esu, bet neišduosiu, kam. Tikrai esu davęs.“

REKLAMA

Prodiuseris prisimena, kad toji aktorė nelabai apsidžiaugė gavusi tokį patarimą. Tačiau dažniausiai moterys nori atrodyti gerai ir pačios, neraginamos, stengiasi. Dažniausiai todėl, kad televizija „storina“, be to, apkūnioms moterims sunkiau parinkti tinkamus rūbus.

Rolandas Skaisgirys (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)Rolandas Skaisgirys (nuotr. Fotodiena.lt/Karolio Kavolėlio)

Vis dėlto, ar šiandien Merilyn Monroe sulauktų tokios pribloškiančios sėkmės, ar būtų taip įvertinta kine, televizijoje? „Manau, kad būtų. Moters apvalumai iš tiesų yra gražu. Manau, kad tai netgi galima vadinti klasika, būtent tokius apvalumus kaip Merlin Monroe“, – sako R. Skaisgirys.

Jo nuomone svoris nėra pagrindinis grožio kriterijus: „Pirmiausia yra charizma. Svoris čia niekuo dėtas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų