REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie skiepų nuo koronaviruso bijantys antivakseriai neriasi iš kailio ir mainais už įrašą apie skiepus siūlo kyšį. Lietuvoje užfiksuotas ne vienas atvejis, kai gyventojai prašo neteisėtai gauti skiepijimo įrašą sistemoje, nors vakcinuotis net neketina. Marijampolėje už tai žmogus slaugytojai pasiūlė kyšį iki 100 eurų. Sveikatos apsaugos ministerija tokius gudruolius įspėja – už papirkinėjimą ir kyšininkavimą gresia baudžiamoji atsakomybė. 

Kai kurie skiepų nuo koronaviruso bijantys antivakseriai neriasi iš kailio ir mainais už įrašą apie skiepus siūlo kyšį. Lietuvoje užfiksuotas ne vienas atvejis, kai gyventojai prašo neteisėtai gauti skiepijimo įrašą sistemoje, nors vakcinuotis net neketina. Marijampolėje už tai žmogus slaugytojai pasiūlė kyšį iki 100 eurų. Sveikatos apsaugos ministerija tokius gudruolius įspėja – už papirkinėjimą ir kyšininkavimą gresia baudžiamoji atsakomybė. 

REKLAMA

Aiškėja, kad yra tokių, kurie į vakcinavimo centrą ateina visai ne tam, kad gautų apsaugą nuo koronaviruso. Šią savaitę Marijampolėje fiksuoti net trys atvejai, kai gyventojai prašė jų neskiepyti, bet į e.sveikatos sistemą suvesti įrašą apie suleistą vakciną. Maža to, vienas asmuo mainais už įrašą slaugytojai drąsiai siūlė kyšį, kurio suma siekė iki 100 eurų.

Marijampolės vakcinavimo  koordinatorė Agnė Pavelčikienė sako: „Asmuo atėjo, atliko registracijos veiksmus. Nuėjęs į slaugytojo kabiną gauti vakcinos su slaugytoja bandė susitarti, kad vakcina suleista nebūtų ir siūlė tam tikro dydžio eurų sumą – iki 100 eurų.“

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, slaugytoja sureagavo greitai ir žmogui paaiškino kad už kyšio siūlymą jam gresia nemalonumai. Net ir po šio incidento žmogus, išėjęs iš kabinos, pasuko ne pro duris, o į laukimo salę. Ten, kur pasiskiepiję gyventojai, 15 minučių turi lukterėti po vakcinos suleidimo. Asmuo dar bandė apsimesti, kad yra ką tik pasiskiepijęs ir toliau su kitais vakcinuotais gyventojais sėdėjo salėje. Ir tik darbuotojams griežčiau sureagavus, jis nedelsiant išprašytas iš vakcinavimo centro.

REKLAMA

„Tokį panašų atvejį turėjome dar vieną dieną. Žmogus iškart pats nieko neslėpdamas, pasakė, kad yra antivakseris, prieš vakcinas. Kad jam yra reikalingas įrašas, nori įrašo, kad galėtų laisvai keliauti, turėtų galimybių pasą“, – sako A. Pavelčikienė.

Specialistai pasakoja, kad žmonės netgi skambina telefonu ir bando išsireikalauti, kad jiems darbuotojai fiktyviai suvestų duomenis į e.sveikatos sistemą nuotoliniu būdu.

Karoliniškių poliklinikos slaugos administratorė Vaida Danielė sako: „Esam sulaukę keletos skambučių su prašymu, kad į e.sveikatą suvestume duomenis, kad žmogus paskiepytas, bet tikrai griežtai buvo atsakyta, nes tokių dalykų tikrai negali būti, nes žmonės turi skiepytis, o ne ieškoti fiktyvių dalykų, kad kažkas suvestų tai, ko nėra padaryta.“

REKLAMA
REKLAMA

O tokių norinčių pergudrauti skiepų sistemą pastaruoju metu vis daugėja. Sveikatos apsaugos ministerija gavo pranešimų apie tai, kad gyventojai mainais už fiktyvų informacijos apie gautus skiepus patvirtinimą elektroninėje sistemoje siūlo kyšį. Ministerija įspėja, kad bandymas papirkti vakcinavimo centrų darbuotojus gali užtraukti baudžiamąją atsakomybę.

Ministro patarėja Justina Aleksaitė sako: „Kadangi tai yra atlygio siūlymas, kyšio siūlymas, tai gresia baudžiamoji atsakomybė. Jei atsirastų tokių specialistų vakcinuotojų, kurie priimtų tą pasiūlymą, tai jau būtų piktnaudžiavimas tarnyba ir jiems taip pat grėstų baudžiamoji atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O gudrauti dažniausiai bando tie asmenys, kurie yra priešiškai nusiteikę prieš pačias vakcinas, nenori skiepytis ir tą atvirai deklaruoja medikams.

„Skambina tokie žmonės, kurie yra prieš skiepus ir galvoja, kad kitais būdais gali gauti galimybę keliauti, galimybę laisviau gyventi. Bet tokių dalykų negali būti“, – sako V. Danielė.

Vis daugiau pacientų skambučių sulaukia ir šeimos gydytojai. Juos pacientai atakuota dėl to, kad neva jau anksčiau yra persirgę koronavirusu. Nors oficialiai tokio įrašo niekur nėra.

„Yra daug tokių, kurie sako, kad aš tai sirgau. Aš tai žinote, tik jums neskambinau, nieko nesakiau, dabar jūs man čia suveskite, nes man reikia Galimybių paso. Tai tokių apgautukų irgi pasitaiko“, – sako šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovė Toma Kundrotė.

REKLAMA

Pasak sveikatos apsaugos ministerijos, informacija apie COVID-19 persirgusių žmonių antikūnų tyrimą galėtų būti įtraukta į Galimybių pasą. Tiesa, kol kas dėl duomenų perdavimo Ekonomikos ir Inovacijų ministerija aiškinasi su Registrų centru. O gydytojai pacientams priversti aiškinti, kad antikūnų tyrimas jiems kol kas kelio į Galimybių pasą neatveria.

„Vadinasi, jeigu niekur nefiksuota, tai ir nebus to galimybių paso. Nes turi būti būtinai atliktas PGR testas, jisai teigiamas, diagnozuota liga ir tik tada yra pasakoma, kad žmogus yra persirgęs. Ir jisai gali gauti tą pasą, arba turi skiepus“, – sako šeimos gydytoja Audronė Kirdeikienė.

REKLAMA

Tiesa, skiepijimosi nuo koronaviruso tempai Lietuvoje gerokai sulėtėjo. Sostinėje kasdien lieka apie keturi tūkstančiai laisvų registracijos vietų. O ministerija gyventojams, kurie vangiai skiepijasi, ruošia paskatinimų.

„Stebime sėkminga kraujo centro mobilių palapinių akciją, kur važiuoja į mažesnius miestelius, norime prijungti ir verslą, kuris paskatins žmones vakcinuotis nedidelėmis priemonėmis žmones. Norime, kad vaistinėse vakcinuotųsi žmonės“, – sako J. Aleksaitė.

Štai vien praėjusį ketvirtadienį Lietuvoje paskiepyta apie 20 tūkstančių žmonių pirmąja vakcinos doze, o vakar – dvigubai mažiau. Pasak ministerijos, skiepijimosi tempai sulėtėjo, mat tie, kurie norėjo gauti vakciną, tą jau padarė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų