• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę sėkmingai apsiveršiavusių naminių karvių du veršiukai buvo ne jų, o laukinių jaučių bantengų. Abu veršiukai atgijo iš prieš 20 metų nugaišusio bantengo, kurio ląstelės buvo laikomos užšaldytos San Diego zoologijos sode. Bantengai yra beišnykstanti Rytų Azijoje gyvenančių laukinių jaučių rūšis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Masačūsetse registruotos firmos "Advanced Cell Technologies" (ACT), sėkmingai buvo klonuotos 1980 metais San Diege nugaišusio bantengo ląstelės, kurios buvo paimtos dar iš gyvo gyvūno ir ligi šiol laikytos užšaldytos. Visą klonavimo ir vaisiaus vystymosi procesą atlaikė du veršiukai, kurie išvydo pasaulį praėjusią savaitę.

REKLAMA

Bantengų klonavimo projekte dalyvauja ACT, San Diego zoologijos sodas Ajovos universitetas ir firma "TransOva Genetics". Pasak ACT mokslininko Roberto Lanzos (Roberto Lancos), eksperimentas pavyko ir todėl, kad bantengai genetiškai yra artimi naminiams jaučiams.

Eksperimente bantengo DNR buvo perkelta į naminės karvės kiaušinėlį, iš kurio prieš tai buvo pašalintas branduolys. Taip pakeistą kiaušinėlį išnešiojo naminė karvė. Procedūra buvo atlikta 16 karvių, bet atvesti buvo tik du veršiukai.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, panašią operaciją ACT mokslininkai anksčiau yra darę su kita laukinių jaučių rūšimi - gaūrais. Tada pavyko vieną veršiuką užauginti iki apsiveršiavimo, bet po kelių dienų jauniklis nugaišo.

Šį kartą abu bantengai atrodo sveiki, stiprūs, pasakojo R. Lanza. "Jie visai kaip Bembiai (Bamby) - didelės rudos akys, didelės ausys", - džiaugėsi mokslininkas. Jis tikisi, kad ši sėkmė paskatins mokslininkus imtis atgaivinti ir kitas prie išnykimo ribos atsidūrusių gyvūnų rūšis. Tiesa, jau išnykusius gyvūnus, pavyzdžiui, sterblinį Tasmanijos tigrą, atkurti būtų daug sunkiau. Tačiau turint užšaldytų ląstelių, galima tikėtis, kad ateityje klonavimo technologijos bus tobulesnės ir rezultatai sėkmingesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

San Diego zoologų draugija dar prieš ketvirtį amžiaus yra įsteigusi užšaldytų audinių genetinį banką. Kai tai buvo daroma, mokslininkai neįsivaizdavo, kaip ateityje tie audiniai galėtų būti panaudojami, aiškino zoologijos sodo genetikas Oliveris Ryderis (Oliveris Raideris).

Beje, atkurti visą populiaciją iš vieno ar dviejų individų reikalaus didelių pastangų, nes populiacijos gyvybingumui reikia genetinės ją sudarančių individų įvairovės.

EPA-ELTA nuotr.

“Reuters”-ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų