REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsiimantiems žemės ūkio veikla ir norintiems gauti papildomų pajamų iš kitos veiklos – mažmeninės prekybos, įvairių paslaugų, tradicinių amatų – šiuo metu atviras kelias pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) parama alternatyviai veiklai  kaime plėtoti.

REKLAMA
REKLAMA

Tokias galimybes suteikia Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) priemonė „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“. Paraiškas pagal šią priemonę gali teikti ūkininkai, labai mažos, mažos ir vidutinės žemės ūkio įmonės bei kaimo gyventojai.

REKLAMA

Paraiškų formas ir reikalavimus ES paramai pagal minėtą priemonę gauti besidomintys asmenys gali surasti įgyvendinimo taisyklėse, kurios yra pateiktos interneto svetainėse: www.nma.lt ir www.paramakaimui.lt.

Įgyvendinimo taisyklių prieduose išvardintas ir remiamų veiklų sąrašas, į kurį įeina  restoranų ir pagaminto valgio teikimo veikla, valgomųjų ledų, miltinių gaminių, nealkoholinių gėrimų, odos dirbinių, žaislų, muzikos instrumentų gamyba, drabužių siuvimo, kirpimo paslaugos, karjerų kasyba, dviračių, kitų sporto įrenginių nuoma ir daugybė kitų veiklų. Pareiškėjams siūlomi ir 46 remiami tradiciniai amatai: audimas, mezgimas, puodininkystė, juvelyrika, batsiuvystė, stogdengystė, krosnininkystė, kaminkrėtystė ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA

Priemonei numatyta 50 mln. Lt

Nuo gegužės 2 dienos, kai buvo  pradėtas paraiškų rinkimas šiems metams, jau pateiktos  8 paraiškos, pagal jas prašoma paramos suma – daugiau nei  3  mln. litų.

Paraiškų bus laukiama iki metų pabaigos arba iki tol, kol prašomos paramos suma pasieks 50 mln. litų. Būtent tiek lėšų šiais metais numatyta skirti pagal minėtą priemonę.

Žemės ūkio valda – ne mažesnė 1 EVD

Į paramą pretenduojantys ūkininkai, kaimo gyventojai, labai mažos, mažos ir vidutinės žemės ūkio įmonės ir toliau gali versti žemės ūkio veikla – jos atsisakyti nereikia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau būtina paisyti kitų įgyvendinimo taisyklėse nurodytų reikalavimų. Vienas iš esminių – visi pareiškėjai ne mažiau kaip 12 mėnesių nepertraukiamai iki paraiškos pateikimo turi verstis žemės ūkio veikla ir gauti iš jos ne mažiau kaip 50 proc. visų per minėtą laikotarpį gautų ūkinės komercinės veiklos pajamų.

Be to, visi pareiškėjai Žemės ūkio ir kaimo verslo registre turi būti įregistravę žemės ūkio valdą, kurios ekonominis dydis yra prilyginamas ne mažiau kaip 1 europinio dydžio vienetui (EDV). Beje, šiais metais įsigaliojo svarbus pakeitimas, jog nebūtina išlaikyti 1 EDV dydžio valdą 12 mėn. nepertraukiamai nuo paraiškos pateikimo.

REKLAMA

Finansavimas priklauso nuo veiklos

Ūkininkai arba įmonės paraiškas gali teikti pagal įprastas įgyvendinimo taisykles (siekiant paramos nuo 260 tūkst. iki 690,56 tūkst. litų) arba pagal supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles (siekiant iki 260 tūkst. litų paramos).

Kaimo gyventojai į paramą gali pretenduoti tik pagal supaprastintąsias įgyvendinimo taisykles, jiems parama vienam projektui negali viršyti 207,168 tūkst. litų.

Jei pareiškėjų rengiami projektai susiję su tradicinių amatų puoselėjimu ar tautinio paveldo produktų gamyba, jie gali tikėtis didžiausios paramos dalies – jiems padengiama iki 75 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Kitų veiklų projektams gali būti finansuojama iki 65 proc. tinkamų išlaidų.

REKLAMA

Projektai vykdomi tik kaimo vitovėse

Projektams keliama dar viena svarbi sąlygą – jie turi būti įgyvendinami  kaimo vietovėje, t. y. ten, kur gyventojų skaičius neviršija šešių tūkstančių.

Tuo atveju, jei projekte numatyta organizuoti mobiliųjų mažmeninės prekybos paslaugų laikinosiose prekyvietėse teikimą ar mažmeninę prekybą nuolatinėse prekyvietėse, pareiškėjo būstinė (biuras, sandėliai ar pan.) turi būti įregistruota ir veikti kaimo vietovėje.

Paramos lėšomis pareiškėjai, pavyzdžiui, gali įsigyti projekto vykdymui reikalingos technikos ir įrangos, baldų, kurti verslo infrastruktūrą, statyti, rekonstruoti  ar remontuoti pastatus. Detaliau, kokios išlaidos yra tinkamos arba netinkamos finansuoti, pareiškėjai gali susipažinti KPP priemonės „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ įgyvendinimo taisyklėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galimybė prekiauti sava produkcija

Šiemet į remiamų ekonominių veiklos rūšių sąrašą įtraukta ir mažmeninė prekyba nespecializuotose parduotuvėse. Ši veikla remiama, jei numatomoje įrengti parduotuvėje ketinama prekiauti savo ar kitų Lietuvos ūkininkų arba žemės ūkio veikla užsiimančių įmonių užauginta arba pagaminta produkcija.

Galvijus, daržoves, vaisius, javus ar sodinukus auginantys ūkininkai ir įmonės suinteresuoti savo produkciją parduoti pirkėjams tiesiogiai. Tikėtina, kad nemažo susidomėjimo sulauks ir kita ekonominės veiklos sritis – mažmeninė prekyba specializuotose parduotuvėse. Pareiškėjai gali siekti paramos specializuotoms parduotuvėms įrengti, kuriose prekiautų savo ir kitų Lietuvos ūkininkų ar žemės ūkio veikla užsiimančių įmonių užauginta ar pagaminta produkcija – vaisiais, uogomis, daržovėmis, mėsa ir mėsos gaminiais, duona, bandelėmis ir kt.

REKLAMA

Parama elektros jėgainėms

Į paramą pagal KPP priemonę „Perėjimas prie ne žemės ūkio veiklos“ gali pretenduoti ir ūkininkai, besidomintys elektros energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių – saulės energijos, biomasės, vėjo jėgainių.

Tokiems projektams vystyti paramos gali siekti ūkininkas, kuris valdo ne mažesnę kaip 40 EDV žemės ūkio valdą. Be to, pareiškėjas turi įsipareigoti ne mažiau kaip 50 proc. pagamintos elektros energijos parduoti

kpf (nuotr. Balsas.lt)kpf (nuotr. Balsas.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų