REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oksana LAURUTYTĖ

Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyrius sulaukė unikalaus prašymo. Sugyventiniai Marijus ir Ligita, pusantrų metų nevartojantys alkoholio vadinamojo vaisto „Torpedo“ pagalba, paprašė skirti vienkartines išmokas kompensuoti šią paslaugą. Socialinių paslaugų teikėjai nežino, kaip jiems padėti. Medikai minėtų vaistų, kol pinigai nesumokėti, nešvirkščia, o kol „Torpedo“ ne žmogaus kūne, paramos teikėjai neturi pagrindo skirti išmokos. Kitos šalies Savivaldybės kodavimo ir gydymo nuo alkoholizmo paslaugai biudžetuose numačiusios dešimtis tūkstančių litų.

REKLAMA
REKLAMA

„Torpedo“ injekcijas tęsia kas pusmetį

Pirmą kartą gelbėdamiesi nuo alkoholizmo, Marijus ir Ligita pasiprašė gydytojos sušvirkšti vaistą „Torpedo“ prieš pusantrų metų. Sugyventiniai buvo „užgėrę“ dėl iškilusių asmeninių bėdų – konfliktų, pinigų stygiaus ir kt. Alkoholio vartojimas bėdas tik pagilino, tad vaiką auginantys vyras ir moteris apsisprendė keisti gyvenimo būdą ir kreipėsi pagalbos į specialistus.

REKLAMA

Gydytojo konsultacijai jie turėjo skirti po 50 Lt, o „Torpedo“ – po 70 Lt. „Kiek visko pasidariau, kiek daug buities darbų nudirbau“, – džiaugiasi Marijus, blaivybės metu įsigijęs nešiojamąjį kompiuterį, mikrobangų krosnelę, bendrabučio kambarėlyje pakeitęs langus, įsirengęs roletus, pakabinęs užuolaidas ir kt.

Pajutę blaivaus gyvenimo naudą, Marijus ir Ligita „Torpedo“ švirkštėsi net tris kartus. Mokėjo pinigus ir tęsė blaivų gyvenimą. „Tokia šiluma kūną užplūsta, adatėlės ima nuo viršugalvio badyti, veidas išraudonuoja. Paskui poveikis dingsta, bet būni ramus, kad pusę metų negersi“, – sako sugyventiniai. Jie teigia suprantantys, kad „Torpedo“ veikia labiau psichologiškai. Tu bijai, kad užgėrus gali apakti, tave gali ištikti infarktas, suparalyžiuoti, sustoti širdis ir kt. Vis dėlto toks „draudimas“ jiems labai patinka, nes abu žino esantys silpnos valios. Baimė susirgti ar net numirti – didžiausias stabdys nevartoti alkoholio. Marijus sako asmeniškai pažįstantis žmonių, kurie po „Torpedo“ injekcijų užgėrė ir sunkiai susirgo, net mirė.

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai sukako pusė metų nuo paskutiniosios ilgai veikiančių vaistų injekcijos ir sugyventiniai vėl nusprendė „draudimą“ prasitęsti. Iš gydytojos jie sužinojo, kad būdami socialinės rizikos šeima, gali gauti kompensaciją „Torpedo“ injekcijoms.

Jie kreipėsi į Aušros al. esantį miesto savivaldybės Socialinės paramos skyrių, užpildė prašymus, bet aiškaus patvirtinimo, kad gydymas bus kompensuotas, nesulaukė. Pažadų yra, bet konkretaus atsakymo – ne.

Problema – dėl apmokėjimo

Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Irena Kurienė sako, kad prašymų skirti vienkartines išmokas vaistui „Torpedo“ kompensuoti skyrius sulaukia itin retai. Užpernai kreipėsi viena moteris ir jai buvo pagelbėta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pinigų į rankas žmogui niekas neduoda. Kompensacijos tokiu atveju neskiriamos, galima skirti tik vienkartines išmokas, bet neišspręstas apmokėjimo klausimas. Medikai vaistų, kol nesumokėti pinigai, nešvirkščia. O kol neatlikta paslauga, mes negalime už ją sumokėti“, – sakė I. Kurienė.

Anot pašnekovės, visi yra už tai, kad jei žmogus nori, stengiasi pakeisti gyvenimo būdą, jam būtina padėti. „Jei išspręsime problemą, kaip skirti paramą, pareiškėjams padėsime“, – sakė skyriaus vedėja.

Kitos šalies Savivaldybės biudžetuose net numačiusios lėšas, skirtas kompensuoti alkoholizmu sergančių gyventojų gydymą. Pirmoji pradėjo Alytaus savivaldybė, jos pavyzdžiu pasekė Radviliškio rajono savivaldybė.

REKLAMA

Pasak Ivannos Žmėjauskienės, vyriausiosios specialistės, atliekančios Radviliškio savivaldybės socialinės paramos skyriaus vedėjo funkcijas, pernai buvo net 27 asmenys, kuriems buvo padėta gydytis. Gydymo įstaigos skyriui pateikia gydymo išlaidų sąskaitas faktūras, o Savivaldybė jas apmoka. Socialiniai darbuotojai net palydi asmenis į gydymo įstaigas, padeda pildant dokumentus – pritariama bet kokiam gydymo būdui.

„Nėra išskirta, kad kompensuojamos vaistų „Torpedo“ injekcijos, bet, jei žmonės priklauso socialinės rizikos šeimai, jie visada sulaukia pagalbos gydytis nuo alkoholizmo. Tikrai tokia praktika pasiteisina. Juk niekam ne paslaptis, kad socialinės rizikos šeimos gyvena skurdžiai ir, jei tik nori keisti gyvenimo būdą, jiems būtina padėti“, – sakė I. Žmėjauskienė.

REKLAMA

Nori gydytis – nuveš, parveš, sumokės ir dokumentus užpildys Akmenės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aleksandra Vismantienė sako, kad programa, kuria pagelbėjama sergantiems alkoholizmu, rajone vykdoma jau antrus metus. Pernai biudžete buvo skirta 60, šiemet – 50 tūkst. Lt.

„Pernai pagelbėjom 40-čiai asmenų. Matom atsigavusias šeimas, tikrai neblogai mums tas darbas sekasi“, – teigė A. Vismantienė ir pasakojo, kad Akmenėje pačiam nuo alkoholizmo gydytis panorusiam žmogui nereikia niekur vaikščioti nei prašymų pildyti – reikia tik noro. Jis į gydymo centrą ir nuvežamas socialinių darbuotojų, ir parvežamas, ir dokumentai už jį parengiami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokios paslaugos reikalingos, sprendžia Šiaulių priklausomybių ligų centro medikai. Kartais reikia tik organizmo detoksikacijos, kartais tik „Torpedo“, o kartais – pilno gydymo. „Tai visapusiška pagalba, žmogus vėliau apsisprendimą kitaip gyventi palaiko Anoniminių alkoholikų klubuose, psichikos sveikatos centruose ir kt. Medikai mato, ko žmogui konkrečiai reikia, o mes paslaugą apmokame“, – sakė A. Vismantienė.

„Torpedo“, „kodavimas“ – tik ramentai sergančiajam

Šiaulių priklausomybių ligų centro vadovas Elmantas Pranas Zevertas sako, kad įstatymo, kuriuo remiantis pacientams valstybė kompensuotų gydymą nuo alkoholizmo – nėra. Kai kurios Savivaldybės yra sudariusios sutartis su centru dėl jų rajonų gyventojų gydymo, išblaivinimo, „Torpedo“ injekcijų. Žmogus gydomas, o kai išvyksta į namus, Savivaldybės už paslaugas centrui sumoka.

REKLAMA

„Tik 8 proc. žmonių į centrą ateina savo noru. 92 proc. reikia raginti gydytis. Jie atvyksta, kai iškyla grėsmė dėl alkoholizmo netekti vaikų, išmokų ir kt. Lietuvoje alkoholizmu serga net 400 tūkst. žmonių, bet registruotų yra tik 69 tūkst.“, – sako pašnekovas.

E. P. Zeverto teigimu, pagalbiniai metodai, tokie kaip „kodavimas“, „Torpedo“, akupunktūra – tik ramentai sergančiajam. Būti blaiviam padeda tik psichoterapija, Anoniminių alkoholikų klubai ir žmogaus apsisprendimas keisti gyvenimą.

Antialkoholio terapija ilgai veikiančiais vaistais „Torpedo“, „kodavimu“, hipnoze, akupunktūra iki šiol apaugusi mitais ir legendomis. Medikai apie juos vengia kalbėti, nes nenori pakenkti pacientams. Vaistų atitinkamam laikotarpiui į žmogaus organizmą sušvirkštimas lydimas ir informacijos, kad jei išgersi alkoholio – gali apakti, apkursti, tave gali paralyžiuoti, sustoti širdis, gali mirti ir kt.

REKLAMA

Neretai, „kodavimas“ (įtaiga) vertinamas kaip stebuklinga procedūra, tikimasi, kad, praėjus „kodo“ laikui, žmogus visiškai nebenorės gerti arba galės išgerti saikingai. Dažniausiai tai ir sukelia ligos pasikartojimą. Iš tiesų, kai žmogus negeria, tai negeria ne „kodas“, o jis pats. Jei žmogui alkoholio vartojimas atrodys prasmingas, gydymas nepadės.

E. P. Zevertas sako, kad alkoholizmas – smegenų liga. Smegenų niekas pakeisti negali, panacėjos nėra. Valstybė, kuri susargdina žmones laisvai prekiaudama alkoholiu, turi ir prisiimti atsakomybę, gydyti susirgusiuosius. Per krizę valstybė sumažino finansavimą gydymo centrams ir pinigų negrąžina. Net nedarbingumo lapelį sergantis alkoholizmu žmogus gali gauti per metus tik kartą 14-ai dienų. Bet juk, jei žmogus serga, jam turi būti suteikta galimybė gydytis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Besigydantis žmogus, kuriam įšvirkščiama „Torpedo“, turėtų grįžęs į namus gydymą tęsti psichikos sveikatos centre. Realybė kita – žmogus blaškosi po pasaulį, o valstybė kratosi atsakomybės.

„Organizmas nuo alkoholio išsivalo tik per 45 dienas. Spermatozoidas būna „blaivus“ tik tada, kai vyras 100 dienų nevartoja alkoholio. Prieš pradedant vaiką, reikia apie tai žinoti“, – sako centro vedėjas.

Prašymas bus patenkintas

Kai straipsnis jau buvo parengtas spaudai, Marius ir Ligita iš socialinių darbuotojų sulaukė žinios, kad paslauga – „Torpedos“ injekcija – jiems bus apmokėta. Gydytojai paslaugą suteiks, o tada Socialinės paramos skyriui bus pateikta sąskaita faktūra.

REKLAMA

Socialinė darbuotoja Dijana „Šiauliai plius“ teigė besidžiaugianti Marijaus ir Ligitos užsispyrimu pakeisti gyvenimo būdą. „Labai didžiuojamės šia šeima ir tuo, kaip jie pasikeitė. Jau einama link to, kad programa, kai pagelbėjama norintiems gydytis nuo alkoholizmo, bus parengta ir Šiauliuose“, – sakė ji.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų