REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet gegužės 9-oji bus kitokia. Besidžiaugiantys Stalino pergale prieš Hitlerį nebegalės segėti Georgijaus juostelių, o Vilniaus valdžia neleis didesnių minėjimų ir renginių. Ar iš tiesų turėtume drausti iškilmingai minėti dieną, kuri Lietuvai reiškia 50 metų sovietinės okupacijos ir represijų, svarstė laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbinti ekspertai.

Šiemet gegužės 9-oji bus kitokia. Besidžiaugiantys Stalino pergale prieš Hitlerį nebegalės segėti Georgijaus juostelių, o Vilniaus valdžia neleis didesnių minėjimų ir renginių. Ar iš tiesų turėtume drausti iškilmingai minėti dieną, kuri Lietuvai reiškia 50 metų sovietinės okupacijos ir represijų, svarstė laidoje „Karštai su tv3.lt“ kalbinti ekspertai.

REKLAMA

Gegužės 9-ąją Vilniaus Antakalnio kapinėse kasmet būriai Antrojo pasaulinio karo veteranų ir jų vaikų bei anūkų pasipuošę – kas Georgijaus juostomis, kas su gvazdikais ir sovietine uniforma – eidavo švęsti sovietinės karių pergalės prieš nacizmą. Tačiau šiemet bus kitaip. Lietuvoje „koloradkės“ jau uždraustos, kaip ir naujieji Rusijos fašizmo simboliai – Z ir V raidės.

„Ne viskas gi yra uždrausta. Yra pilna išgamų, kurie, pavyzdžiui, pasidabina, iškabina... Mano kaiminystėje yra gyvulys – tikiuosi, jis jau negyvas – bet yra gyvulys, kuris per stačiatikių Velykas, tai yra iš esmės, praktiškai tą pačią dieną, kai Odesoje žuvo keletas žmonių, tame tarpe ir 3 mėnesių kūdikis, iškėlė rusų desantūros vėliavą“, – piktinosi visuomenės veikėjas Algis Ramanauskas-Greitai.

REKLAMA
REKLAMA

Draudimuose prasmę mato ne visi

Šventasis Georgijus, Maskvos herbo esminis simbolis, buvo labai svarbus šventasis carinėje Rusijoje, o apdovanojimas su Georgijaus kryžiumi ir specialiomis juostelėmis ypatingas tuo, kad buvo suteikiamas tik už kovinius nuopelnus. Antrojo pasaulinio karo metais Šventojo Jurgio simbolikoje nebeliko, bet liko juostelės.

REKLAMA

„Jis buvo panaudotas piktam, tiesiog išnaudojant šitą seną rusišką tradiciją tokiems naujiems grobiamiesiems karams. Dėl to mūsų valstybės reakcija, uždraudžiant naudoti tuos simbolius, yra visiškai logiška“, – sakė karo istorikas ir Seimo narys Valdas Rakutis.

Tačiau dėl naujųjų Putino režimo simbolių draudimo ne visi sutinka ir mato prasmę.

„Kas yra Z raidė? Tu gi negali įrodyti, ar čia zero, ar čia yra Zoro, ar čia yra rusofašistinis ženklas. Su Georgijaus juostele viskas aišku – be abejo, ją reikia uždrausti, ji uždrausta ir tas yra puiku. Bet su Z ir V aš tikiuosi, kad mūsų teisė, nors ji yra gana debiliška, ji iki šiol neskiria pramogos nuo informacijos, tokie jau yra idiotai, ką jau padarysi. Bet šią gal jau ji apibrėš“, – kritikos negailėjo A. Ramanauskas.

REKLAMA
REKLAMA

„V ir Z yra pakankamai jauni ženklai, sukurti tam, kad ta kariuomenė tiesiog išsiskirtų vizualiai ir dabar tapo gilesniu simboliu. Bet Georgijaus juostelė, čia yra daug rimtesnis reikalas“, – sakė V. Rakutis.

Pavertė makabriška Sovietų Sąjungos švente

Pasigirsta vis daugiau raginimų uždrausti ne tik simbolius, bet ir gegužės 9-osios šventimą, nes Rusijos ambasada ją išnaudodavo savo propagandai. Rėždavo ugningas kalbas kapinėse susirinkusiems rusakalbiams apie „didžiąją tėvynę“ ir jos šlovę. Tačiau šį kartą Vilnius neleis gegužės 9-osios minėjimų, tad policininkai įdėmiai seks susibūrimus ir žmones su draudžiama simbolika, o už jos naudojimą gresia 700 eurų bauda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip mes galime uždrausti švęsti pergalės prieš hitlerinę Vokietiją Europoje metines? Jeigu žmonės nori švęsti tokį kilnų dalyką, tokį gražų dalyką, kaip pergalę prieš hitlerinę Vokietiją, tegul jie švenčia gegužės 8-ą, tegul jie švenčia gegužės 9-ą, tegul švenčia gegužės 35-ą, jeigu jie nori“, – kalbėjo A. Ramanauskas.

Tačiau jei rusams gegužės 9-oji yra pergalės diena, tai lietuviams ši diena reiškė pusės amžiaus sovietinę okupaciją ir masinius trėmimus, kurių iš karto po karo ėmėsi Stalinas. O šią sovietinę šventę reanimuoti ėmėsi ir Putinas.

„Putinas dar pavertė tą gegužės 9-ąją ne tik savotišku pagarbos ir gedulo paminėjimu, bet savotiškai tokia makabriška Sovietų Sąjungos švente“, – sakė propagandos ekspertas Nerijus Maliukevičius.

REKLAMA

„Kada yra taikos metai ir kada valstybės gyvena normalioje būsenoje, tam tikras laisvumo laipsnis visiškai nekenkia. Tiesą sakant, jei žmogui tai svarbu, tegul vaikšto. Bet kada atsiranda tokia kova – o dabar tikrai vyksta baisi kova, žūsta žmonės – tos taisyklės griežtėja“, – kalbėjo V. Rakutis

Tad, ko gero, geriausias sprendimas švęsti pergalę prieš hitlerinę Vokietiją kartu su visa Europa – gegužės 8-ąją ir imti pavyzdį iš latvių – gegužės 9-ąją paskelbti karo aukų atminimo diena.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų