REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie 300 tūkst. Lietuvos gyventojų šiemet laukia svarbus pasirinkimas. Jeigu tik nieko nedarys, iki pat pensijos dalis jų algos bus pervedama į antrosios pakopos pensijų fondus. Nutraukti kaupimo žmogus negalės, taip pat negalės bet kada pasiimti visų savo pinigų, kurie bus laikomi fonduose.

Apie 300 tūkst. Lietuvos gyventojų šiemet laukia svarbus pasirinkimas. Jeigu tik nieko nedarys, iki pat pensijos dalis jų algos bus pervedama į antrosios pakopos pensijų fondus. Nutraukti kaupimo žmogus negalės, taip pat negalės bet kada pasiimti visų savo pinigų, kurie bus laikomi fonduose.

REKLAMA

Apie tai, kodėl prievarta gyventojus reikia įtraukti į antrosios pakopos pensijų kaupimą, spaudos konferencijoje pasakojo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos banko, „Sodros“, pensijų fondų atstovai.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas priminė, kad sprendimas, kurį šiuo metu žmonėms reikia priimti, turės ilgalaikių pasekmių. Anot jo, pensijos kaupimas padeda užtikrinti papildomą priemoką prie „Sodros“ pensijos.

Viceministras pabrėžė, kad turėti papildomą pensijų kaupimą yra svarbu dėl to, kad ilgainiui tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse pensininkų skaičius gerokai išaugs, o dirbančių žmonių sumažės.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos banko Mokėjimų rinkos priežiūros skyriaus vadovė Rūta Merkevičiūtė taip pat atkreipė dėmesį, kad per keliasdešimt metų daugės pensinio amžiaus žmonių, tad jų pensijoms reikės vis daugiau lėšų. Esą jeigu žmogus pats nekaups, jo pensija gali būti nepakankama.

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos direktorius Tadas Gudaitis džiaugėsi, kad praėjusiais metais pensijų fondų valdomo turto vertė pernai viršijo 6 mlrd. eurų, o turto grąža siekė 21 proc. Jo teigimu, žmonėms reikėtų nesiblaškyti ir kaupti pensijai kuo ilgesnį laiką.

„Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė tikinimu, dedamos visos pastangos, kad apie 300 tūkst. gyventojų būtų informuoti apie jų įtraukimą į pensijų kaupimą.

Suklusti turi jaunesni nei 40 metų

Kaip informavo „Sodra“, kasmet į pensijų kaupimą įtraukiami tie žmonės, kuriems sausio 2 d. buvo 18–40 metų ir kurie tą dieną buvo drausti – dirbo pagal darbo sutartį arba vykdė savarankišką veiklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau šiemet į kaupimą bus įtraukti ne tik tie gyventojai, kurie iki šiol niekada nekaupė pensijai, bet ir tie, kurie anksčiau atsisakė dalyvauti pensijų kaupime“, – paaiškino „Sodros“ Komunikacijos skyriaus patarėja Malgožata Kozič.

Anot jos, pensijų kaupimo dalyviams, kurie neterminuotai sustabdė pensijų kaupimo įmokų pervedimą, nuo 2022 m. liepos mėnesio įmokų pervedimas bus automatiškai atnaujinamas:

„Tai reiškia, kad draudėjai iš draudžiamųjų pajamų privalės išskaičiuoti dalyvio lėšomis mokamas pensijų įmokas, kurias „Sodra“ perves į jo pasirinktą pensijų fondą.“

Kiek nuskaičiuos nuo atlyginimo

Nenorintys kaupti pensijos iki 2022 m. birželio 30 d. turi pateikti „Sodrai“ atsisakymą raštu. Tai galima padaryti prisijungus prie asmeninės paskyros gyventojui, paštu arba atvykus į „Sodros“ klientų aptarnavimo skyrių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirinkus kaupti palaipsniui, 2022 m. pensijų kaupimo įmokos dydis sudarys 2,7 proc. nuo kaupiančiojo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos ir 1,2 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU). Ši dalis yra mokama iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų – net ir tų, kurie nekaupia arba jau gauna pensiją.

Pavyzdžiui, jei žmogus uždirba 1000 eurų „ant popieriaus“, pasirinkus kintamąjį tarifą kas mėnesį kaupimui bus pervedama 27 eurai nuo jo atlyginimo ir 17,28 eurų iš kitų žmonių kišenės.

Pasirinkus 3 proc. tarifą iš kitų žmonių į kaupiančio sąskaitą pensijų fonde pervedama 1,5 proc. nuo VDU.

REKLAMA

Jei žmogaus atlyginimas 1000 eurų „ant popieriaus“, kiekvieną mėnesį į pensijų fondą keliaus 30 eurų nuo jo atlyginimo ir 21,59 eurų dydžio valstybės įmoka.

Sutartis – nenutraukiama, pinigai – negrąžinami

Pagal dabar galiojantį įstatymą, pasirinkę arba neatsisakę dalyvavimo antros pakopos pensijų kaupime, žmonės negali jo nutraukti ir pasinaudoti sukauptomis lėšomis.

Yra numatytos tik kelios išimtys. Pavyzdžiui, žmogus miršta, teismas kaupimo sutartį pripažįsta negaliojančia arba ateina pensinis amžius, arba jam išmokama visa pensijų išmoka.

Tačiau visa išmoka išmokama tik tuo atveju, jeigu žmogus sukaupė ne daugiau kaip 5 tūkst. eurų vertės turto.

REKLAMA

Bet kuriuo kitu atveju iki gyvos galvos mokama fiksuota mėnesinė išmoka.

Net jeigu žmogus miršta anksčiau negu jam išmokami visi pinigai, neišmokėtas likutis nepaveldimas. Nebent gyventojas bus pasirinkęs anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir mirs anksčiau.

Sukauptas turtas paveldimas tik tuo atveju, jeigu žmogus nesulaukia pensijos.

cia super, kol esi jaunas apiples, o kai pasensi, dar ir neatiduos, saliamoniskas sprendimas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų