REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nenumaldomai artėjant dienai, kai Lietuva referendume spręs dvigubos pilietybės suteikimo savo piliečiams klausimą, buvęs šalies vadovas, prezidentas Valdas Adamkus sako, kad neleidimas žmonėms turėti dvigubą pilietybę yra bausmė už tai, kad jie išvyko, o tai – nesąžininga.

Nenumaldomai artėjant dienai, kai Lietuva referendume spręs dvigubos pilietybės suteikimo savo piliečiams klausimą, buvęs šalies vadovas, prezidentas Valdas Adamkus sako, kad neleidimas žmonėms turėti dvigubą pilietybę yra bausmė už tai, kad jie išvyko, o tai – nesąžininga.

REKLAMA

Prezidentas V. Adamkus, viešai pasisakantis už dvigubos pilietybės suteikimą, tikina, kad tai padėtų tautiečiams išlaikyti ryšį su tėvyne, sutvirtinti norą priklausyti tautai.

„Aš 50 metų gyvenau už Lietuvos ribų, man Lietuva visą laiką rūpėjo ir aš ja rūpinausi. Ryšys su Lietuva yra būtinas. Buvo kelios emigracijos bangos: mano tėvų ir mano, kai buvome priversti bėgti ir tai buvo politinė emigracija. Dabartinė banga – ekonominė, bet yra ir priverstinė, savo noru pasirinkta ieškant arba susiduriant su sunkiais ekonominiais klausimais Lietuvoje“, – tv3.lt sakė prezidentas. Anot jo, daugelis iš Lietuvos išvyko su mintimi grįžti.

„Tas ryšys jaučiasi, pagalvokite, kiek pinigų atsiunčiama šeimoms, domimasi lietuviškais reikalais. Aš pats lankydamas Jungtinėse Valstijose mačiau, kaip emigrantai savo vaikus veža į sekmadienines mokyklas, rūpinasi, kas darosi Lietuvoje. Ryšys jiems svarbus, jie jo nenutraukė, neatsisakė lietuvybės. Aš esu įsitikinęs, kad ten kur yra lietuvis, nesvarbu, kur jis būtų pasaulyje, jis yra dalis Lietuvos ir jei jis pats nori išlaikyti ryšį su tėvynė, kokią teisę mes turime jam atimti norą priklausyti savo tautai?“ – klausė prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA

Adamkaus komentarą dėl dvigubos pilietybės žiūrėkite:

Jis įsitikinęs, kad užsienio lietuviams nerūpi paso teikiamos privilegijos, esą daug svarbiau – pats faktas, kad tu priklausai savo tautai.

REKLAMA

„Aš nemanau, kad grįžimo motyvas turėtų vyrauti, nemanau, kad jie kažko tikisi arba galvoja apie naudą. Bet aš vertinu taip, kaip aš tai mačiau. Ryšys su Lietuva man buvo svarbu, žinoma aš niekada negalvojau, kad esu netekęs pilietybės ar kas nors man ją atėmė. Man neleistų sąžinė pridėti ranką ir kažką bausti už tai, kad jis išvažiavo iš Lietuvos, nes gyvenimo sąlygos jį privertė“, – kalbėjo V. Adamkus.

Tv3.lt primena, kad 2019 m. gegužės 12 d. drauge su prezidento rinkimų pirmuoju ratu Lietuvoje vyks ir referendumas dėl dvigubos pilietybės.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkėjai, dalyvaujantys referendume, turės pasirinkti: sutinka ar nesutinka, kad Lietuvos piliečiai, įgiję kitos valstybės pilietybę išsaugotų ir Lietuvos pilietybę, o tiksliau – turėtų dvigubą pilietybę. Tam, kad Lietuvos piliečiai galėtų turėti dvigubą pilietybę, privalu pakeisti Lietuvos Konstitucijos 12 straipsnį, kuris apibrėžia pagrindines Lietuvos Respublikos pilietybės įgijimo nuostatas, pagal kurias Lietuvos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais ir išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.

Referendume bus teikiama balsuoti dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo teksto: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis referendumas yra privalomasis, o ne patariamasis, nes siekiama pakeisti Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ nuostatą. Šiame skirsnyje aprašyti Lietuvos pilietybės santykių teisinio reguliavimo pagrindai ir jie gali būti keičiami tik surengus privalomąjį referendumą.

Norint, kad referendumas dėl pilietybės įvyktų ir dviguba pilietybė būtų įteisinta Lietuvoje, reikia, jog balsuotų daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

Tuo atveju, jei referendumas būtų sėkmingas ir rinkėjai pasisakytų už dvigubą pilietybę, būtų keičiama Konstitucija ir Lietuvos piliečiai, iš Lietuvos išvykę po 1990 metų kovo 11 dienos, galėtų būti kartu ir kai kurių kitų valstybių piliečiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų