REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
18
P. Jankūnas galimai sužaidė paskutines karjeros rungtynes Kaune. (Teodoras Biliūnas/ BNS nuotr.)

Kapitonas atsisveikina. Ilgametis Kauno „Žalgirio“ ir Lietuvos rinktinės krepšininkas bei kapitonas Paulius Jankūnas šiemet baigia karjerą. 19 sezonų, iš kurių 18 atiduoti gimtojo miesto komandai. Rekordinis kiekis LKL čempiono žiedų, daug įsimintinų karjeros momentų ir įspaudas Eurolygos metraščiuose.

18

Kapitonas atsisveikina. Ilgametis Kauno „Žalgirio“ ir Lietuvos rinktinės krepšininkas bei kapitonas Paulius Jankūnas šiemet baigia karjerą. 19 sezonų, iš kurių 18 atiduoti gimtojo miesto komandai. Rekordinis kiekis LKL čempiono žiedų, daug įsimintinų karjeros momentų ir įspaudas Eurolygos metraščiuose.

REKLAMA

38 metų 205 cm ūgio krepšininkas vakar Kaune vykusiose trečiosiose serijos rungtynėse dėl LKL bronzos Kauno publikos buvo išlydėtas aplodismentais. Komandos draugai bei varžovai iš Šiaulių negailėjo pagyrų karjerą baigiančiam krepšininkui.

P. Jankūnas buvo pagerbtas ir prieš mačą. Netgi aikštės viduryje ant parketo puikavosi skaičius 13, pažymint jo marškinėlių numerį.

Prieš rungtynes palubėse kabančiame kube arenoje buvo parodytas ir jautrus video įrašas iš įspūdingos jo karjeros bei komandos draugų, Arvydo Sabonio ar sūnų Mato ir Adomo frazės.

REKLAMA
REKLAMA

Savo kapitono nepamiršo ir ištikimiausia klubo sirgalių grupė „Green White Boys“. Nepaisant nesutarimų ir protesto grupė fanų ketvirtame kėlinyje atėjo į areną ir skanduotėmis pagerbė karjerą po šio sezono baigiantį „Žalgirio“ kapitoną.

REKLAMA

Labai ilga karjera atnešė įsimintinų momentų. P. Jankūno pavardė įrašyta ne tik į LKL, bet ir Eurolygos metraščius.

Portalas Tv3.lt siūlo apžvelgti kai kuriuos įsimintiniausius P. Jankūno karjeros epizodus bei momentus.

Nepamirštamas debiutas Eurolygoje

„Dar namuose būdamas prisiminiau pirmąsias rungtynes, kai Željko Obradovičius (tuometis „Panathinaikos“ treneris, – aut. past.) priėjęs klausė, kas čia per vaikas. 

Jis ilgai toks ir buvo, tarsi vaikas, bet su vyrišku stotu, ką tik pasakydavai, viską dėdavosi į galvą“, – štai taip apie buvusį savo auklėtinį atsiliepė Šiaulių klubo treneris Antanas Sireika, kuris P. Jankūno karjeros pradžioje vadovavo žalgiriečiams.

REKLAMA
REKLAMA

2003 metų lapkričio 6-ąją dieną tuomet 19-metis P. Jankūnas pradėjo Eurolygos karjerą rungtynėse su Atėnų „Panathinaikos“.

Nors jaunuolis LKL mačuose tam sezonui tik prasidėjus jau buvo rotacijos narys, tačiau nedaug kas tikėjo, kad pirmajame mače Eurolygoje jis nustebins visus.

P. Jankūnas dvikovoje su graikais per 28 minutes pelnė 12 taškų, atkovojo 6 kamuolius, atliko 3 rezultatyvius perdavimus ir surinko 18 naudingumo balų. Nuostabus debiutas.

„Be abejo, prakaitavo delnai, be abejo, jaudinausi. Tada dar nežinojau, kas yra ta Eurolyga. Juk prieš tai buvo tik pasirodymai keliose LKL rungtynėse, kuriose žaidžiau nemažai. Tuomet atrodė, kad jau pavyko įsivažiuoti, bet Eurolyga buvo visai kitas pasaulis, kuriame žaidžiamas kitas krepšinis“, – apie pirmųjų rungtynių įspūdžius oficialiam „Žalgirio“ klubo puslapiui yra kalbėjęs pats P. Jankūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet tas, anot jo paties, „kitas pasaulis“, P. Jankūnui susiklostė itin sėkmingai. Krepšininkas Eurolygoje iš viso per savo karjerą sužaidė 392 rungtynes, įmetė 3241 tašką, atkovojo 2010 kamuolius ir atliko 424 rezultatyvius perdavimus.

Pagal atkovotus kamuolius jis yra pirmas turnyro istorijoje. Aikštėje P. Jankūnas iš viso praleido 8390 minučių ir 28 sekundes ir yra antras visoje Eurolygoje – jį lenkia tik karjerą jau baigęs legendinis graikas Vassilis Spanoulis.

Krepšininkas yra septintas visoje Eurolygoje pagal įmestus taškus (3,241 tšk.), tryliktas – pagal perimtus kamuolius (250). Pagal naudingumo (4067) balus jis trečias.

REKLAMA

Daugiausiai taškų P. Jankūnas yra pelnęs 2016/2017 m. sezone prieš Maskvos CSKA ekipą, kai surinko jų 30 ((7/13 dvit., 1/1 trit., 13/15 baudų. Daugiausia naudingumo balų (38) krepšininkas surinko 2011 m. mače prieš „Cedevita“.

Puikiai poziciją mokantis užsiimti P. Jankūnas rekordiškai daug sau kamuolių yra atkovojęs 2009 m. sezone prieš „Nancy“ klubą iš Prancūzijos. Lietuvis tuomet sugriebė net 17 atšokusių kamuolių.

Tarp lietuvių žalgirietis nepralenkiamas. P. Jankūnas karjerą pabaigs kaip daugiausiai mačų sužaidęs ir daugiausiai kamuolių atkovojęs krepšininkas iš Lietuvos.

Legendiniai pasiekimai.

Istorinis Eurolygos sezonas ir asmeninis įvertinimas

2004 metų balandis dažnam Lietuvos krepšinio sirgaliui yra nepamirštama data. Su Arvydu Saboniu priešaky žalgiriečiai buvo taip arti Eurolygos finalo ketverto, kad arčiau ir būti negalėjo.

REKLAMA

Bet mačas su „Maccabi“ virto nepamirštama nesėkme, kai kauniečiams pirmaujant trimis taškais Giedrius Gustas prametė abi baudas, o varžovų snaiperis Derrickas Sharpas aidint sirenai pataikė tritaškį ir išplėšė pratęsimą.

Jame kauniečiai jau nebeturėjo jėgų priešintis ir galiausiai pralaimėjo varžovams, kurių gretose tuo metu dar žaidė Šarūnas Jasikevičius.

Kito nuostabaus šanso būti finalo ketverte P. Jankūnas su „Žalgiriu“ laukė 14 metų. Per tą laiką P. Jankūnas jau senokai buvo tapęs Kauno ekipos kapitonu.

Minėtas Š. Jasikevičius vadovavo žalgiriečiams kaip vyr. treneris. 2017/2018 m. Eurolygos sezonas tiek „Žalgiriui“ , tiek pačiam P. Jankūnui buvo itin sėkmingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reguliariajame sezone žalgiriečiai per 30 turų iškovojo 18 pergalių ir užėmė šeštą vietą. Ketvirtfinalyje laukė serija su Pirėjo „Olympiacos“, kurią kauniečiai galiausiai laimėjo 3:1.

Tame sezone, gruodžio mėnesį, P. Jankūnas pirmą ir paskutinį kartą savo karjeroje buvo įvertintas kaip geriausias Eurolygos mėnesio žaidėjas. „Žalgirio“ kapitonas per penkerias rungtynes vidutiniškai pelnydavo po 14,4 taško, atkovodavo po 6,2 kamuolio ir rinkdavo po 16 naudingumo balų.

Sezone jo vidurksis buvo panašus (12,3 tšk. per mačą).

Kai „Žalgiris“ žaidė finalo ketverte, P. Jankūnas buvo išrinktas ir į simbolinį antrąjį Eurolygos penketą. Kauniečiai turnyro pusfinalyje nusileido Stambulo „Fenerbahče“, bet kovoje dėl trečiosios vietos įveikė Maksvos CSKA.

REKLAMA

Įsimintinas „Žalgirio“ sezonas ir pats sėkmingiausias Eurolygos sezonas asmeniškai P. Jankūnui. Kapitonas, kuris su Šaro treniruojama komanda privertė Europą prisiminti „Žalgirio“ vardą.

Dominavimas LKL ir rekordinis kiekis čempiono žiedų

Jis tiesiog nepralenkiamas. P. Jankūnas savo kraityje turi net 15 LKL čempiono žiedų. Nors 38 metų krepšininkas tikrai norėjo karjerą pabaigti užsimaudamas čempionų žiedą ir šiemet, tačiau žalgiriečiams sezonas klostėsi tragiškai.

LKL pusfinalyje patirta nesėkmė reiškė, kad kauniečiams teks tenkinits kova dėl bronzos. Žinoma, pats klubas ir asmeniškai P. Jankūnas kur kas mieliau dar sykį iškeltų nugalėtojų taurę, tačiau sporte toli gražu ne viską gali suplanuoti taip, kaip norėtum.

REKLAMA

Kita vertus, LKL bronzos P. Jankūnas savo kraityje ligi šiol dar neturėjo...

Kaip rašo LKL.lt, yra vienas krepšininkas, kuris per KMT (Karaliaus Mindaugo Taurė, – aut. past.) istoriją nepraleido nė vieno finalo ketverto. Taip, tai yra P. Jankūnas. Jo kraityje kartu su komanda yra penkios iškovotos šalies taurės.

P. Jankūnas LKL finalo MVP yra tapęs dukart (2010/2011 m. ir 2013/2014 m. sezonuose). Savo universalumą krepšininkas rodydavo ir svarbiausiose mačuose.

Štai LKL finale prieš šešerius metus su klaipėdiečiais P. Jankūnas atliko vienintelį savo karjeroje trigubą dublį, kai pelnė 15 taškų (3/8 dvit., 3/4 trit.), atkovojo 12 kamuolių, atliko net 10 rezultatyvių perdavimų ir surinko 31 naudingumo balą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P. Jankūnas LKL istorijoje yra penktas pagal pelnytus taškus ir antras pagal atkovotus kamuolius. Pagal sužaistas rungtynes jis trečias LKL metraščiuose. 

Kapitonas nebijodavo imtis iniciatyvos, kartais, žinoma, reikėdavo ir fortūnos pagalbos. Kaip 2016/2017 m. finale su panevėžiečiais, kai jis galutinai į šipulius sudaužė varžovų viltis apie šansą nukarūnuot žalgiriečius.

Kapitonas su „Žalgiriu“ ligi šio sezono buvo 12 kartų iš eilės tapęs LKL čempionu.

Išskirtinis 2009/2010 m. sezonas 

Krizė pasaulyje – krizė ir klube. 2008 metais imta kalbėti ir galbūt net apie galimą „Žalgirio“ kaip klubo bankrotą. Skolos spaudė, situacija buvo itin prasta, ateitis atrodė itin miglota. Nenuostabu, kad tuomet jau 24-erių P. Jankūnas galvojo apie galimą išvykimą.

REKLAMA

„Žalgiriui“ sezonas susiklostė prastai ir aikštėje. Kauniečiai pralaimėjo visus finalus Lietuvos krepšinio padangėje, kai nusileido tuomečiam Vilniaus „Lietuvos Rytui“.

2009 m. vasarą P. Jankūnas nusprendė palikti Kauną ir gavęs gerą pasiūlymą iškeliavo į Rusiją, kur apsiviliko Maksvos srities „Chimki“ marškinėlius. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo vienintelis jo karjeroje sezonas ne „Žalgiryje“,

Pamaskvėje jis žaidė kartu su Robertu Javtoku. Komandą treniravo ispanas Sergio Scariolo, o plastiškas 205 cm ūgio P. Jankūnas aikštėje atlikinėjo ir ne visai būdingus sau darbus.

Pavyzdžiui, tame sezone itin dažnai svaidė iš toli. Eurolygos turnyre tais metais jis net daugiau kartų metė iš toli nei iš dviejų taškų zonos (20/53 tritaškiai ir 27/46 dvitaškiai).

REKLAMA

P. Jankūno statistika Rusijos klube siekė 8,2 taško, 4,9 atkovoto kamuolio, 0,8 rezultatyvaus perdavimo ir 9,6 naudingumo balo per 25 žaidimo minutes.

Tačiau visur gerai, bet namie geriausia. „Chimki“ ekipa po sezono atsisveikino su būriu žaidėjų, tarp kurių buvo ir P. Jankūnas. Kapitonas tad grįžo namo į Kauną ir „Žalgiriui“ atstovavo likusią savo karjerą.

Tikras kareivis Lietuvos nacionalinėje komandoje

P. Jankūnas net 17 metų atidavė ir atstovaudamas Lietuvos krepšinio rinktinei. Dar su jaunimu jis medalius skynė Pasaulio ir Europos čempionatuose, o galiausiai oficialiose rungtynėse vilkint pagrindinės vyrų rinktinės marškinėlius debiutavo 2005 m., kai lietuviai kovojo Europos čempionate, kuris mūsiškiams pasibaigė ketvirtfinalyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai buvo daug jaudulio ir baimės. Nes vis tiek atvažiuoja jaunas žaidėjas, kuris „Žalgiryje“ tik pradėjęs žaisti ir jau į rinktinę kviečia.

O šalia juk visi geriausi Lietuvos krepšininkai, visos legendos. Buvo jaudulio ir baimės, tačiau, kai pradėjau sportuoti ir pamačiau, kad jie yra normalūs žmonės... Su visais viskas gerai, atmosfera tikrai įspūdinga. Po truputį įsijaučiau, įsivažiavau“, – pradžią rinktinėje yra prisiminęs P. Jankūnas.

P. Jankūnas kartu su kitais jaunaisiais krepšininkais 2004 m. tapo pasaulio jaunimo čempionu, o tuomet iškart su Renaldu Seibučiu gavo šansą ir nacionalinėje vyrų komandoje.

P. Jankūnas su pagrindine šalies krepšinio rinktine 2007 m. iškovojo bronzą Europos čempionate, 2015 m. tapo Senojo žemyno vicečempionu.

Bet 2010 m. pasaulio čempionato bronza, atrodo, pačiam krepšininkui įsiminė labiausiai. Tose pirmenybėse kai kurių nuvertinta rinktinė demonstravo uraganinį ir fantastišką krepšinį. Kelyje link bronzos jie įveikė kinus, argentiniečius, pusfinalyje nusileido JAV, bet kovoje dėl trečiosios vietos 99:88 nugalėjo Serbiją.

„Visos pergalės būna skaniausios. Aišku, medaliai. Visiems labai įstrigę 2010-ieji. Man taip pat. Buvo įspūdinga atmosfera. Ir rinktinės žaidimas buvo pergalingas ir patrauklus žiūrovams. Buvo tikrai smagu žaisti Lietuvos rinktinėje. Visi kiti medaliai taip pat buvo labai „skanūs“, – yra sakęs P. Jankūnas.

REKLAMA

Aukštaūgis rinktinei atstovavo dvejose olimpinėse žaidynėse (2012 ir 2016 m.). Krepšininkas patenka į dešimtuką daugiausiai oficalių mačų sužaidusių žaidėjų Lietuvos rinktinėje. Nuo 2014 m. jis tapo ir komandos kapitonu.

P. Jankūnas – visada atsidavęs, pasirengęs aukoti ir imtis iniciatyvos tiek aikštėje, tiek už jos ribų. Kapitonas bei Lietuvos krepšinio legenda, kuris paliko labai ryškų įspaudą mūsų šalies krepšinio padangėje.

Ačiū, kapitone.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų