• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar su prezidentu Valdu Adamkumi susitikęs kandidatas į finansų ministrus Algirdas Šemeta siūlė priemones, kaip užkamšyti per sunkmetį atsiradusias šalies biudžeto skyles, tačiau jo pasiūlymai šalies vadovui įspūdžio nepadarė.

REKLAMA
REKLAMA

Pensijų fondų neleis skriausti?

A. Šemeta neįtikino prezidento V. Adamkaus dėl būtinybės mažinti „Sodros“ įmokų dalį, pervedamą į privačius pensijų fondus. Šalies vadovas taip pat išreiškė abejones, ar antikrizinis planas neigiamai nepaveiks sunkiai besiverčiančių žmonių, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Anot prezidento atstovės spaudai Ritos Grumadaitės, V. Adamkus mano, kad sprendimas mažinti „Sodros“ įmokas į privačius pensijų fondus stabdo sėkmingai pradėtą pensijų reformą ir griauna žmonių pasitikėjimą jau pradėtomis kitomis pertvarkomis.

„Prezidentas išreiškė abejones, ar noras bet kokia kaina subalansuoti kitų metų biudžetą neturės ateityje neigiamų pasekmių, kurioms taisyti vėl reikėtų papildomų išlaidų, ar sunkmečio naštą pakels jau dabar sunkiai besiverčiantys žmonės“, - žurnalistams sakė R. Grumadaitė. Kita vertus, prezidento atstovės teigimu, prezidentas sveikina ryžtą mažinti valstybės išlaidas ir tai, kad didelį dėmesį numatoma skirti strateginiam biudžeto planavimui.

REKLAMA
REKLAMA

A. Šemeta pervedimų į privačius pensijų fondus sumažinimą nuo 5 iki 3,5 proc. pavadino vienu iš sunkiausių sprendimų, bet sakė nematąs kitų būdų sumažinti „Sodroje“ atsirandančią skylę. „Tarėmės su prezidentu, kad iki paskutinės minutės svarstydami biudžetą ieškosime papildomų šaltinių, kaip sumažinti „Sodroje“ atsirandančią skylę. Šiuo metu nematome kitų galimybių, kaip tą skylę užkamšyti, manevro laisvės beveik neturime“, - tikino A. Šemeta.

Kandidatas neneigė, kad antikrizinis planas gali sukelti sunkumų, bet tvirtino, kad jos neišvengiamos. „Krizės įveikimo plane numatytos priemonės yra skausmingos, sunkios ir tikrai manau, kad daugelis mūsų susidurs su sunkumais. Bet krizės laikotarpiu tai neišvengiama“, - sakė A. Šemeta. Anot kandidato, tik užtikrinus makroekonominį stabilumą bus galima ateityje vėl tikėtis ekonomikos augimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kreiptis ar nesikreipti?

Jau po susitikimo su prezidentu A. Šemeta tvirtino neatmetąs galimybės, kad blogiausiu atveju Lietuvai gali tekti kreiptis į tarptautines institucijas dėl finansinės paramos. Tai jis sakė antradienį po susitikimo su prezidentu Valdu Adamkumi.

„Gali susiklostyti tokia situacija, kad Lietuva turės kreiptis į tarptautines institucijas, tačiau, mano ir mūsų koalicijos supratimu, tai vienas iš paskutinių žingsnių, jeigu jį reikėtų padaryti, ir tikimės, kad tokio žingsnio neprireiks“, - žurnalistams sakė A. Šemeta, paklaustas, ar svarstoma galimybė sekti kaimynės Latvijos, kuri jau paprašė 5 milijardų eurų vertės Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pagalbos, pavyzdžiu. „Tik užtikrinus makroekonominį stabilumą bus galima ateityje vėl tikėtis ekonomikos augimo“, - žiniasklaidai sakė kandidatas į finansų ministrus.

REKLAMA

„Su misijos atstovais atidžiai apsvarstysime tiek mūsų krizės įveikimo planą, tiek struktūrinių reformų efektą ir svarstysime dėl tolesnių veiksmų bendradarbiaujant su TVF“, - teigė A. Šemeta. Kandidatas priminė, kad gruodžio 6 dieną į Lietuvą atvyks TVF reguliari misija.

Kandidato į finansų ministrus mintimis suabejojo ir laikinai einantis premjero pareigas Gediminas Kirkilas. Vyriausybės vadovo tvirtinimu, kol kas Lietuvai lįsti į skolas nėra būtinybės. Beje, paskirtasis premjeras Andrius Kubilius neatmetė galimybės, kad prispyrus bėdai Lietuva kreipsis į TVF.

REKLAMA

Komentaras

A. Šemetos iniciatyva skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF) suabejojo ir „Swedbank“ banko Lietuvoje Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

„Rinkoje šiuo metu pinigų trūksta, tad visos šalys dėl jų mušis. Europos centriniam bankui sumažinus bazinę palūkanų normą skolinimasis pigs, o tai įkvėps gyvybės ekonomikai. Tačiau Lietuvai prašyti finansinės paramos iš TVF dar ankstoka“, - tvirtino „Swedbank“ atstovas.

Anot T. Andrejausko, turėti tokį planą juodai dienai reikia, todėl pasikalbėti su TVF iš principo, kokiomis sąlygomis ir kiek jis galėtų paskolinti, pravartu. Vis dėlto, finansų eksperto teigimu, pagalbos prašymas iš TVF būtų blogas signalas tarptautinėms reitingų agentūroms. „Šiuo metu Lietuva dar nėra prasiskolinusi, o Vyriausybė gali rasti kitų būdų sutvarkyti valstybės finansus“, - sakė T. Andrejauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų