REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybės konsultantas Aleksandras Abišala pradėdamas darbą galimybę pratęsti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbą vertino 5 proc. Dabar – jau 42 proc, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

„Misteriu Ignalina“ pramintas ekspremjeras tikina, kad Europos Komisijos (EK) balsas nėra lemiamas – esą paskutinį ir, kaip tikimasi, Lietuvai palankų žodį gruodžio mėnesį tars Europos Vadovų Taryba.

REKLAMA

Derasi (ne) dėl Ignalinos

„Nuo pat pradžių buvo aišku, kad mums reikia šnekėtis apie Lietuvos energetikos ilgalaikę perspektyvą, o ne apie tai, kaip kuriam laikui pratęsti IAE darbą“, – žurnalistams vakar pripažino A.Abišala. Tačiau būtent Lietuvos perspektyvos, anot jo, įrodo, kad IAE darbą pratęsti būtina. Ir tai, kad elektra gyventojams pabrangtų iki 65-70 ct/kWh, nėra vienintelis argumentas.

Esą po jėgainės uždarymo Lietuvai nebūtų garantuotas stabilus ir patikimas elektros tiekimas. Be to, elektros gamybai šalyje daugiausia tektų naudoti dujas, tiekiamas iš Rusijos vieninteliu vamzdžiu, kuris, A.Abišalos žodžiais, "gali surūdyti taip, kaip surūdijo „Družba“. „Vien dėl to, kad išjungsim IAE, per metus papildomai Rusijai sumokėtume 750 mln. eurų“, – sakė A.Abišala.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, uždarius IAE Lietuvos dujų sunaudojimas išaugtų nuo dabartinių 3,7 mlrd. kubinių metrų iki maždaug 5-5,5 mlrd. kubinių metrų. „Tokia priklausomybė yra aiškiai per didelė, ir jeigu dujų tiekimas nutrūktų, to trūkumo niekaip negalėtume kompensuoti“, – pabrėžė Vyriausybės konsultantas. Esą būtų galima galvoti apie pasinaudojimą Latvijos dujų saugykla, tačiau geriausiu atveju būtų galima gauti tokį kiekį dujų, kokio pakaktų dviem mėnesiams. Tiesa, tik buitiniams vartotojams – ne energetikams ir ne pramonei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negana to, IAE uždarymas reikštų, kad vien energetikos sektoriaus tarša per metus sudarytų 8,8 mln. tonų anglies dvideginio. Būtent tokią taršos kvotą Lietuvai skyrė EK – likusiai pramonei leidimų tiesiog nepakaktų.

Užpakalio neatsuks

A.Abišala taip pat tikina, kad EK, lig šiol nuosekliai tikinanti, kad IAE darbo pratęsti neįmanoma, neturi lemiamo balso. Esą Europos Sąjungos valstybės gali paprieštarauti Komisijai. Ieškodamas paramos, „Misteris Ignalina“ tęsia keliones po Europą: šiandien jis išvyksta į Švediją, rytoj – į Prancūziją, vėliau – į Didžiąją Britaniją.

REKLAMA

Lig šiol vykusiuose susitikimuose A.Abišala teigė sulaukęs nemažai palaikymo. Esą „trys-keturios“ valstybės atvirai remia Lietuvos siekį pratęsti IAE veiklą, kitos – siūlo išnaudoti visas galimybes. Tačiau vėliau A.Abišala pripažino, kad per visą savo darbo laiką jis susitiko tik su keturių valstybių – Latvijos, Estijos, Suomijos ir Lenkijos – aukšto rango pareigūnais. Tuo tarpu Vokietijoje ir Prancūzijoje bendrauta ne su ministrais ar viceministrais, o su jų patarėjais.

A.Abišalos teigimu, jeigu referendumas dėl IAE darbo pratęsimo Lietuvoje neįvyks ar bus nesėkmingas, galimybė pratęsti jėgainės darbą priartėtų prie nulio.

Vis dėlto net jeigu IAE išgelbėti nepavyks, „Misteris Ignalina“ jau dabar jaučiasi nuveikęs daugiau, nei iš jo tikėtasi. „Atrodo, kad mūsų darbo rezultatas bet kuriuo atveju bus didesnis negu vien tik atkišti užpakalį mušimui“, - reziumavo A.Abišala.

Šarūnas Černiauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų