REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Narcisizmą galima apibūdinti kaip pernelyg didelį įsitraukimą į save ir kitų žmonių poreikių ignoravimą. Kartais visi elgiamės narcizišikai, tačiau tikrieji narcizai niekada nepaiso aplinkinių jausmų. Taip pat jie nesupranta, kai kiti jaučiasi įskaudinti dėl jų elgesio.

Narcisizmą galima apibūdinti kaip pernelyg didelį įsitraukimą į save ir kitų žmonių poreikių ignoravimą. Kartais visi elgiamės narcizišikai, tačiau tikrieji narcizai niekada nepaiso aplinkinių jausmų. Taip pat jie nesupranta, kai kiti jaučiasi įskaudinti dėl jų elgesio.

REKLAMA

Svarbu pabrėžti, kad narcisizmas gali būti ne tik charakterio bruožas, bet ir asmenybės sutrikimo liga. Ne kiekvienas narcizas turi narcisistinį asmenybės sutrikimą, kadangi narcisizmas gali būti įvairių tipų.

Dažniausiai žmonės, kurie turi narcisizmo sutrikimų, yra labai šarmingi ir charizmatiški. Iš pradžių, santykiuose, galima ir nepastebėti, kad žmogus yra narcizas, jie kuria santykius tam, kad pamaitintų savo ego ir sustiprintų susikurtas idėjas apie save. Jiems nesvarbu, kad santykiai yra netikri, paremti melu.

Yra du skirtingi narcizų tipai, kurie kyla iš skirtingų vaikystės patirčių. Šie du tipai taip pat diktuoja skirtingą elgseną santykiuose.

REKLAMA
REKLAMA

Ambicingas narcizas

Žmonės, kurie pasižymi šio narcisizmo tipo savybėmis, vaikystėje greičiausiai buvo laikomi pranašesniais, viršesniais už kitus. Užaugę jie būna linkę girtis ir puikuotis.

REKLAMA

Dažnai šie žmonės bando dominuoti, būna agresyvūs, pabrėžia savo svarbumą. Jie labai savimi pasitiki, nejautrūs.

Pažeidžiamas narcizas

Šis tipas dažniausiai pasitaiko tiems, prieš kuriuos vaikystėje buvo smurtaujama arba jais nesirūpino. Tokie žmonės būna labai jautrūs. Narciziškas elgesys padeda paslėpti nepakankamumo jausmą. Nors ir jaučiasi beverčiai, šie žmonės dažnai nerimauja, kai su jais nesielgiama taip, tarsi jie būtų pranašesni.

Narciziškumo ženklai

Tiesą pasakius, narciziškumas vis dar plačiai tyrinėjamas, kadangi žmonės su šiuo sutrikimu nesiekia pagalbos. Tačiau galima išskirti keletą bruožų, kurie išduoda, kad žmogus yra narcizas.

REKLAMA
REKLAMA

Viršumo jausmas

Tai labai dažnas bruožas, šie žmonės jaučiasi taip, tarsi su jais reikėtų elgtis ypatingai, išskirti iš kitų. Jie mano, kad neturi paklusti jokioms taisyklėms, tačiau kiti privalo pildyti jų norus.

Manipuliavimas

Dažnai narcizai mėgsta kontroliuoti ir manipuliuoti kitus žmones. Narcizas iš pradžių bando patikti, padaryti įspūdį, tačiau galų gale pradeda rūpintis tik savo poreikiais.

Bendraudami su žmonėmis, narcizai stengiasi juos laikyti tam tikru atstumu, kad išlaikytų kontrolę, kartais bando žmones išnaudoti.

Nori, kad jais žavėtųsi

Dar vienas dažnai pastebimas narcizų bruožas: noras, kad jais žavėtųsi. Žmonės, pasižymintys tokiu elgesiu, nori jausti kitų patvirtinimą, dažnai giriasi ir pervertina savo pasiekimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Empatijos trūkumas

Tai dar vienas narcisizmo ženklas. Tai reiškia, kad narcizas nenori arba nesugeba įsijausti į kitų žmonių poreikius, norus ar jausmus. Jiems taip pat sunku prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

Arogancija

Dažnai narcizai įžeidinėja ar net pradeda smurtauti, kai mano, kad žmonės su jais elgiasi ne taip, kaip jie yra nusipelnę. Jie dažnai žemina tuos, kurie jiems atrodo silpnesni už juos.

Kaip kovoti su narcisizmu

Tie, kurie supranta, kad turi narcisistinį asmenybės sutrikimą arba narciziškumo bruožų gali siekti pagalbos. Gydymasis gali padėti palengvinti ne tik jų gyvenimą, bet ir artimųjų.

Jie nesiekia pagalbos todėl, nes tai pakenktų jų įvaizdžiui, dažnai reikia, kad kas nors iš artimųjų paskatintų kreiptis pagalbos.

REKLAMA

Jeigu manote, kad esate santykiuose su narcizu, galite mesti savo partneriui iššūkį, kad jis pabandytų pakeisti požiūrį į jus ir į santykius.

Jeigu atpažinote savyje narcisistiškų bruožų, pabandykite fokusuotis ne į save, bet į kitus, į jų jausmus. Tai taip pat reiškia, kad turite savęs nebelyginti su kitais, priimti tokį, koks esate. Tai gali sumažinti norą sulaukti pagyrimų ir pripažinimo, rašo Webmd.com.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų