REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

320 tūkstančių antigenų testų nuo šiandien turėjo būti išdalinti Lietuvos moksleiviams, kad po savaitgalio savarankiškai prasitestavę, vaikai į klases grįžtų tik su neigiamu testo rezultatu. Sprendimą kiekvieną penktadienį vaikams dalinti testus priėmusi Vyriausybė tikisi, kad tai padės dar labiau valdyti Covid-19 protrūkius mokyklose.

320 tūkstančių antigenų testų nuo šiandien turėjo būti išdalinti Lietuvos moksleiviams, kad po savaitgalio savarankiškai prasitestavę, vaikai į klases grįžtų tik su neigiamu testo rezultatu. Sprendimą kiekvieną penktadienį vaikams dalinti testus priėmusi Vyriausybė tikisi, kad tai padės dar labiau valdyti Covid-19 protrūkius mokyklose.

REKLAMA

Vienos mokymo įstaigos tuo džiaugiasi ir sako, kad taip nuo jų pečių nukris bent dalis didžiulės testavimo naštos, o štai Šiauliai įsivedė savo tvarką ir antigenų testų nusprendė nedalinti – esą negali žinoti, ar vaikai ir jų tėvai bus sąžiningi ir tuos testus iš tikrųjų atliks.

Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos penktokė Delija plaunasi rankas ir keliauja prie savo mokyklinio suolo, kad galėtų atlikti greitąjį antigeno testą. Mokinė pati testuotis įgudusi, nes mokykloje tą daro jau nuo rugsėjo kartą ar du per savaitę. Praėjus 15 minučių, Delija tikrina testo rezultatą. Bet nuo šiandien Delija ir kiti Lietuvos moksleiviai greituosius antigeno testus galės atlikti ir namuose. Jie bus dalinami kiekvieną penktadienį visose šalies mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA

Sprendimą dalinti savikontrolės testus mokyklose priėmusi Vyriausybė tikisi, kad vaikai savarankiškai testus atliks sekmadienį, kad pirmadienį sveiki ir koronavirusu neužsikrėtę sugrįžtų į mokymo įstaigas. Bent jau šios klasės penktokai prižada namuose testuotis, nes sako, kad koronavirusu sirgti visai nenori:

REKLAMA

„Mano tėtis sirgo, tai ligoninėj, sunki padėtis buvo.“

„Baisu, kas vyksta pasaulyje. Tiesiog neįsivaizduojama. Sunku patikėti, kad tokiam pasauly tiek daug žmonių ir dabar dar tiek išmirė jų.“

„Man tai gerai. Biškį paskauda nosytę, bet tiesiog užtikrini savo sveikatą, ar sergi, ar ne, nes gali kitus užkrėsti.“

Klasės auklėtoja savo mokiniais ir jų tėvais pasitiki ir mano, kad testus visi atliks sąžiningai.

„Po rudens atostogų visi prasitestavę, saugiai ir tėveliai skambina pasako, kad tikrai testavomės ir niekas nepamiršo. Manyčiau, kad mums jau įaugę yra, kad testavimas tikrai yra reikalingas“, – sako istorijos mokytoja Žana Staniulienė.

REKLAMA
REKLAMA

 Visgi progimnazijos direktorius dėl testų į namus turi kitą nuomonę. Moksleiviai šiuo metu mokykloje savitestuojasi kartą arba du per savaitę, bet direktorius galvoja apie naują tvarką.

„Planuojam tą tvarkaraštį pakeisti ir testuoti į savaitę du kartus, kad nereikėtų duoti testų vaikams į namus išsinešti, nes šiaip mes nieko prieš, duodam vaikams išsinešti testus į namus, bet tokios kontrolės tikrai negalim užtikrinti ir nesam tikri, ar jie tikrai tuos testus pasidaro, ar jie tai kokybiškai pasidaro“, – teigia Panevėžio Žemynos progimnazijos direktorius Vidmantas Vilutis.

O Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius Rimantas Remeika sako, kad tėvais ir vaikais pasitiki pilnai ir atsakomybė dėl susirgimo turi būti jų pačių. Anot direktoriaus, moksleivių testavimo funkciją iš mokyklų iš vis reikėtų išimti, nes tai yra papildomas, neapmokamas darbas mokytojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dar būtų gerai, kad kažkur savaitės vidury galėtų namuose prasitestavę ateiti į mokyklą žinodami, kad jie neserga arba neturi rizikos“, – sako Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos vadovas Rimantas Remeika.

Po pamokų namo skubančios progimnazijos aštuntokės iš kuprinių traukia testus ir sako, kad testuotis namuose – būtina, bet viena jų mieliau tą darytų mokykloje.

„Manau, kad daug kas gali apgaudinėti ir neatlikti tų testų, nes yra kas ir pameta juos ir tiesiog patingi nepadaro arba užmiršta, tai tikrai manau, kad gali ir nepadaryti“, – sako Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos aštuntokė Saulė.

REKLAMA

Testų į dalybos į namus vyksta ir Šiaulių rajono Kuršėnų Pavenčių mokykloje. Ką apie tai mano moksleiviai?

„Aš kaip labai laukiu sužinoti. – Kodėl? Nes noriu pažiūrėti, ar aš sergu ar ne.“

„Niekad nebuvo baisu, kai darytis testus.“

„Man patinka testuotis. Nenoriu susirgti ligomis tomis, kur dabar atėjo.“

„Nosį niežti.“

„Iš mano draugų jie sako tipo nesitestuokit, bet aš testuojuosi.“

„Kažkas iš bijo testuotis ir nenori testuotis. Kažkas nori nuotolinio.“

Kuršėnų mokykloje mokosi 464 moksleiviai, iš kurių testuojasi 80 procentų vaikų. Mokyklos bendruomenė džiaugiasi, kad testus galės atlikti namuose.

„Ugdoma pasitikėjimo kultūra, atsakingumo kultūra, taigi turim jau ir įgūdį testuotis. Vaikai labai atsakingai žiūri į šitą procesą. Tėvai įsitraukia ir tie, kurie sutinka, dažnai pakviečia ir tuos, kurie abejoja, taigi besitestuojančių ratas plečiasi“, – sako Kuršėnų Pavenčių mokyklos atstovė Gita Vaitkienė.

REKLAMA

O Šiaulių savivalda savo gyventojais nepasitiki ir visiems vaikams testų mokyklose nedalins. Anot savivaldybės atstovų, dalinti testus į namus yra netikslinga – mokyklos negali kontroliuoti ir matyti jų rezultatų. Tad testus į namus penktadieniais gaus tik tie mokiniai, kurie jų paprašys.

„Siekdami efektyviai panaudoti turimus testus, mes vaikus testuojame pirmadieniais pirmą pamoką ir ketvirtadieniais per pirmą pamoką. Tuomet išlaikome visus terminus. Ta prasme dienų laiko tarpus, kuomet užtenka to testavimo“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės atstovas Vincas Urbonavičius.

Švietimo ir mokslo ir sporto ministerijos atstovai sako, kad testai į namus – svarbus pokytis, nes pirmadienį ryte į mokyklą neateis tie mokiniai, kurie turės teigiamą testo atsakymą ir taip sumažins viruso galimybę plisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kurie nesitestavo iki šiol, tai yra puiki galimybė pabandyti, pažiūrėti, išpakuoti kartu šeimoje, kas tai yra per dalykas, kiek jis yra kenksmingas sveikatai ar ne ir tiesiog atsakingai atlikti testą“, – teigia švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius.

Lietuvos bendrojo ugdymo įstaigose mokosi apie 320 tūkstančių moksleivių. Vidutiniškai 53 procentai jų testuojasi mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų