• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorikai ir antropologai stengiasi suprasti žmonijos praeitį. Pažvelgę atgal matome civilizacijų iškilimus ir nuopolius, nuolatinį kūrimo ir naikinimo procesą. Tačiau kai kurios antikinės kultūros mums atrodo neįtikėtinai svetimos – jų egzistavimas apipintas mitais, o miglotos ir nepatikrinamos žinios apie tuomet gyvenusius žmones kelia kur kas daugiau klausimų nei siūlo atsakymų. Kai kurie iš tų žmonių, manoma, buvo labai pažengę ir išnyko dėl gamtos kataklizmų, o kiti, nepaisant pasakojimų ir istorijų, atrodo, niekada neegzistavo. Štai keletas tokių pavyzdžių.

REKLAMA
REKLAMA

10. Piramidžių ir sfinkso amžius

Dauguma egiptologų mano, kad Gizos plynaukštėje esantis didysis sfinksas yra apytiksliai 4,5 tūkst. metų amžiaus. Tačiau šis skaičius yra tik spėjimas ir teorija, o ne faktas. Pasak Roberto Bauvalo, nėra jokių įrodymų – įrašų, paminėjimų papiruso ritinėliuose – kurie leistų sieti sfinksą būtent su šiuo laikotarpiu. Taigi, kada jis buvo pastatytas? Johnas Anthony‘is Westas kvestionavo dominuojančią sfinkso amžiaus teoriją po to, kai ant paminklo aptiko erozijos žymių, kurias galėtų palikti tik ilgi ir stiprūs lietūs. Viduryje dykumos? Iš kur galėjo atsirasti tas vanduo? Tada reiktų daryti prielaidą, kad ši teritorija buvo smarkiai plaunama lietaus apytiksliai pries 10,5 tūkst. metų. Tokia teorija daugiau nei dvigubai pasendintų didįjį sfinksą. Bauvalas and Grahamas Hancockai apskaičiavo, kad didžioji piramidė taip pat galėjo būti pastatyta apytiksliai 10,5 tūkst. metų prieš Kristų, t. y. prieš Egipto civilizaciją. Tada galima kelti esminius klausimus: kas ir kokiu tikslu pastatė šiuos statinius?

REKLAMA

Svarbu paminėti, kad bendroji sfinkso figūra šioje pasaulio dalyje susiformuoja iš vėjo nešiojamo smėlio. Egiptologų teigimu, egiptiečiai pastebėjo katę primenančias formas ir tada ėmė raižyti bruožus.

9. Nazca linijos

Garsiąsias Nazca linijas galima pamatyti dykumoje apytiksliai 200 kilometrų nuo Peru sostinės Limos. Apytiksliai 37 mylių ilgio ir vienos mylios pločio lygumoje yra išraižytos linijos ir figūros, kurios neduoda ramybės mokslininkams nuo pat jų atradimo 1930-aisiais. Linijos yra idealiai tiesios, kai kurios iš eina lygiagrečiai, kai kurios – susikerta. Iš oro šis raižinys primena tarsi senovinio oro uosto pakilimo takų raizginį. Tai paskatino Erichą von Danikeną savo knygoje „Dievų vežimai“ pateikti teoriją, kad tai yra ne Žemėje gyvenančių būtybių veiklos įrodymas. Dar labiau intriguojančios yra apytiksliai 70-ies įvairiausių gyvūnų figūros – beždžionė, voras, kolibris etc. Mįslė yra ta, kad šios linijos ir piešiniai matomi tik iš didelio aukščio. Taigi, kokia yra jų reikšmė? Kai kurie mokslininkai tiki, kad jie turi astronominį tikslą, kiti – kad jie buvo reikalingi religinių ceremonijų metu. Viena naujausių teorijų aiškina, kad jie rodė kelią brangių vandens šaltinių link. O kokia yra teisybė – niekas nežino.

REKLAMA
REKLAMA

8. Atlantidos vieta

Apie Atlantidos vietą yra iškelta labai daug teorijų. Atlantidos legenda mus pasiekė per Platoną, kuris 370 m. pr. Kr. rašė apie apie nuostabiai gražią, technologiškai pažengusią žemyno dydžio salą. Tačiau jos tikslios buvimo vietos aprašymas yra labai menkas ir miglotas. Dauguma, žinoma, laikosi nuomonės, kad Atlantida niekada neegzistavo. Tie, kurie tiki šia legenda, ieškojo įrodymų ar bent užuominų apie ją įvairiuose žemės kampeliuose. Pagal garsias Edgaro Cayce‘o pranašystes, Atlantidos liekanos turėjo būti atrastos Bermudų regione. 1969 m. geometrinių formų akmeniniai dariniai buvo rasti netoli Birmini (žinomas kaip Birmini kelias) ir pranašysčių šalininkai laiko tai pranašysčių patvirtinimu. Kitos potencialios Atlantidos buvimo vietos yra Antarktida, Meksikas, Anglijos arba Kubos vandenys. Prieštaravimai ir naujų teorijų atsiradimas greičiausiai tęsis iki tol, kol kas nors atras ženklą: „Sveiki atvykę į Atlantidą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Grėsmingasis majų kalendorius

Visuomet buvo daug sujudimo dėl su majų kalendoriumi susijusių pranašysčių. Jo bijo tikriausiai net daugiau žmonių, nei buvo bijančių pasaulio pabaigos 2000-aisiais metais. Baimės priežastis yra ta, kad ilgasis majų kalendorius pagal skaičiavimus baigiasi 2012 gruodžio 21 dieną. Ką tai reiškia? Tai pasaulio pabaiga dėl kataklizmų ar karo? O gal tai naujos žmonijos eros pradžia?

REKLAMA

6. „Dvasių olos“ mumija

1940 m. archelogai Sydney‘us ir Georgia Wheeleriai „Dvasių oloje“ (angl. Spirit Cave) (13 kilometrų nuo Fallono, Nevada) surado į audinius suvyniotą mumiją. Įėję į olą, mokslininkai surado dviejų žmonių palaikus. Vieno žmogaus liekanos buvo palaidos giliau ir iš dalies mumifikuotos (gava ir dešinysis petys). Wheeleriai su vietinių gyventojų p iš olos išgabeno 67 artefaktus. Radiniai buvo tiriami Nevados valstijos muziejuje, kur buvo nustatyta, kad jei yra apytiksliai 1,5–2 tūkst. metų senumo. Po 54 metų antropologas R. Ervas Tayloras atliko naujus tyrimus naudodamas masių spektometriją. Rezultatai parodė, kad mumija yra apytiksliai 9,4 tūkst. metų senumo – senesnė nei bet kuri kita žinoma mumija Šiaurės Amerikoje. Tolesni tyrimai taip pat atskleidė, kad mumija turi panašių bruožų į etninius Japonijos gyventojus – Ainu.

REKLAMA

5. Egiptietiški turtai didžiajame kanjone

1909 m. balandžio 5 d. „Arizona Gazette“ laikraštis išspausdino straipsnį pavadinimu „Tyrinėjimai Didžiajame kanjone: nuostabūs radiniai atskleidžia kaip senovės žmonės migravo iš Rytų“. Pagal straipsnį, ekspedicija buvo finansuojama Smithsonian instituto ir atrasti artefaktai, kurie galėtų stipriai supurtyti konvencinę istoriją. Urve, „kurį iškirto žmogaus rankos“, buvo rastos lentelės su hieroglifais, variniai ginklai ir įrankiai, Egipto dienų ir mumijų statulėlės. Nors ir labai intriguojanti, ši istorija yra abejotina, kadangi urvas niekada nebuvo vėl atrastas. Institutas neigia turįs žinių apie šį atradimą, o kelios šios vietos ieškojusios ekspedicijos grįžo tuščiomis rankomis. Taigi, ar straipsnis buvo tik apgaulė? Pasak tyrėjo Davido Hatcherio Childresso, tai, kad istorija buvo pirmame laikraščio puslapyje, minima tokia įtakinga įstaiga, kaip Smithsonian institutas, ir viskas aprašoma su detaliomis smulkmenomis net per kelis puslapius, liudija, kad mažai tikėtina, jog tai buvo vien tik laikraščio išgalvota istorija. Tikintys šia istorija teigia, kad tai, jog Didžiajame kanjone yra ypač saugomų vietų, į kurias niekas neįleidžiamas, gali būti laikoma bent daliniu šios paslapties realumo įrodymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Mu, arba Lemūrija

Legendinis prarastasis Mu pasaulis, kartais vadinamas Lemūrija, yra beveik toks pat garsus, kaip ir Atlantida ir iš tikrųjų dažnai atrodo tarsi jos kopija. Pagal daugelio Ramiojo vandenyno salų tradicijų, Mu buvo panaši į tropinį rojų, kuris egzistavo kažkur Ramiajame vandenyne ir kažkada prieš tūkstančius nuskendo su visais gražiais savo gyventojais. Kaip ir Atlantidos atveju, dėl Mu vyksta nuolatiniai debatai, ar tokia sala galėjo egzistuoti ir, jei taip, tai kur.

REKLAMA

3. Kelionės į Amerikas

Sakoma, kad Christopheris Columbus'as atrado Ameriką, tačiau istoriniai faktai nurodo, kad žmonės iš kitų žemynų Amerikoje lankėsi kur kas anksčiau ir netgi čia kūrė gyvenvietes. Vietiniai gyventojai ten atvyko šimtmečiais anksčiau nei Columbus‘o ir yra nemažai įrodymų kad tyrinėtojai iš kitų civilizacijų irgi pralenkė Columbus‘ą. Graikų ir romėnų monetos ir dirbiniai buvo rasti JAV ir Meksike; egiptietiškos Izidės ir Ozirio statulėlės buvo rastos Meksike ir, tikėtina, Didžiajame kanjone. Senovės hebrajų ir azijietiški dirbiniai taip pat rasti šiose vietovėse. Vietinių gyventojų mituose ir folklore tebėra aiškūs pasakojimai apie keliautojus iš tolimų kraštų. Tad galimybės apie ankstesnius užkariautojus ar svečius tikrai negalima atmesti.

REKLAMA

2. Nuskendęs miestas prie Kubos

2001 m. gegužę „Pažengusių skaitmeninių technologijų“ kompanija (angl. ADC), kuri tyrinėjo Kubos teritorinių vandenų dugną, padarė stulbinantį atradimą. Hidrolokatoriai aptiko 2,2 tūkst. pėdų gylyje aptiko kai ką netikėto ir nuostabaus: akmenis, išdėstytus geometriniais raštais, kurie atrodė kaip miesto liekanos. ADC atstovas Paulas Weinzweigas teigė, kad gamta negalėjo sukurti tokio geometriškai tikslaus kūrinio, tačiau kol kas neaišku, kas buvo atrasta. „National Geographic“ labai susidomėjo atradimu ir vėliau dalyvavo visuose atliekamuose tyrimuose. 2003 m. į gelmes tyrinėti struktūrų buvo nuleistas robotas. Paulina Zelitsky iš ADC teigė, kad buvo matoma struktūra, kuri primena gyvenvietės centrą, tačiau būtų labai neatsakinga ką nors tvirtinti, kol dar nėra apčiuopiamų įrodymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Povandeniniai griuvėsiai Japonijoje

Į pietus nuo Okinawos (Japonija) 20 – 100 pėdų gylyje stūkso paslaptingos struktūros, kurios galėjo priklausyti kokiai nors senovinei prarastai civilizacijai. Skeptikų teigimu, dariniai su pakopomis galėtų būtų gamtos kūriniai (kas atrodo mažai tikėtina pažiūrėjus į nuotraukas). Straipsnyje „Atlantida kyla“ Frankas Josephas rašo, kad vienas nardytojas buvo šokiruotas, kai po vandeniu aptiko didžiulę arką / vartus, kuri buvo pastatyta iš dailiai sudėtų blokų pagal murininkystės tradicijas, panašias į inkų. Tai tarsi ir patvirtina, kad tai griuvėsiai, o ne gamtos stebuklas. Dariniai taip pat apima ir kažką panašaus į grįstas gatves ir sankryžas, didelius į altorius panašius darinius, laiptus, vedančius į erdvias aikštes ir procesijoms pritaikytus kelius, ribojamus stulpų. Jei tai nuskendęs miestas, tai jis didžiulis. Teigiama, kad tai galėtų būti prarastoji Mu civilizacija arba Lemūrija.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų