REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš visų įkvepiančių ar provokuojančių frazių, palikusių pasaulio lyderių lūpas per pastaruosius 60 metų susirinkus aptarti svarbiausias pasaulio problemas, www.foreignpolicy.com pateikia dešimt įsimintiniausių.

REKLAMA
REKLAMA

1957 m., K. Menonas:Saugumo taryba tai laiko ginču. Tai nėra ginčas dėl teritorijos. Prieš jus tėra viena problema <...> ta problema yra agresija.“

REKLAMA

Ši epinė indų pasiuntinio K. Menono debatų apie Kašmyrą metu pasakyta kalba yra ilgiausia kada nors trukusi JT Saugumo tarybos posėdyje. Po aštuonių valandų kalbėjimo K. Menonas nualpo nuo išsekimo ir turėjo būti išvežtas į ligoninę. Vėliau jis sugrįžo ir gydytojui stebint kraujo spaudimą kalbėjo dar valandą.

1960 m., F. Kastro: „Nebūtų Dž. Kenedis milijonierius, bemokslis ir abejingas, tuomet tikrai suprastų, kad negalima maištauti prieš valstiečius.“

REKLAMA
REKLAMA

Jis neprilygo K. Menonui, bet Kubos prezidentas, sakydamas kalbą JT, užtruko keturias su puse valandos. Pirmojo vizito JAV 1959 m. metu F. Kastro buvo šiek tiek draugiškesnis, bet 1960 m. jis jau priklausė Sovietų sąjungos stovyklai ir savo kalba norėjo įžeisti tuometinius JAV kandidatus į prezidentus – Dž. Kenedį ir R. Niksoną. Šie metai įsimintini dar ir tuo, kad asamblėjos metu F. Kastro savo viešbučio kambaryje laikė vištų.

1960 m., N. Chruščiovas: „Pone prezidente, pasakykite tam amerikietiško imperializmo padlaižiui laikytis tvarkos.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šia fraze Sovietų sąjungos ministras pirmininkas norėjo užtildyti Filipinų delegatą, koneveikusį sovietų imperializmą. N. Chruščiovas pasakė šį epitetą, nusimovė batą ir pradėjo juo daužyti per stalą. Šis įvykis tapo klasikiniu audringos retorikos pavyzdžiu.

1960 m., H. C. Lodge: „Taip jau nutiko, kad šiandien turiu konkretų sovietų špionažo pavyzdį, kad galėtumėte juo įsitikinti patys.“

C. Powellas parodė buteliuką su juodligės užkratu, kad laimėtų Teisingumo tarybos paramą veiksmams Irake, bet buvo kartų, kai butaforija buvo pasinaudota daug sėkmingiau. Debatų apie JAV lėktuvo U-2, skridusio virš Sovietų sąjungos teritorijos, numušimą metu amerikiečių ambasadorius H. C. Logdeas paėmė medinį JAV antspaudą, padovanotą Amerikos ambasadai Maskvoje, ir pincetu iš erelio snapo ištraukė mažą mikrofoną. Sovietų rezoliucija, smerkianti JAV lėktuvų skraidymus, buvo nugalėta.

REKLAMA

1974 m., J. Arafatas: „Senoji pasaulio tvarka byra prieš jūsų akis, kai klesti imperializmas, kolonizmas, neokolonizmas ir rasizmas, kurių pagrindinė forma yra sionizmas.“

Palestinos išlaisvinimo organizacijos vadovas kalbėti Generalinėje asamblėjoje buvo pakviestas pirmą kartą. Į sceną užlipęs J. Arafatas pasakė kandžią kalbą, nukreiptą prieš sionizmą, o po metų „sionizmas lygu rasizmui“ apsunkino JT ir Izraelio santykius.

1987 m., D. Ortega: „Prieš konsultuodamasis su karštagalviais, siūlančiais karinę invaziją, prisiminkite, prezidente R. Reiganai – Rembo egzistuoja tik filmuose.“

REKLAMA

Nikaragvos prezidentas D. Ortega JT tribūnoje puolė JAV politiką, vykdomą centrinėje Afrikoje. Pasipiktinę šia kalba JAV delegatai paliko posėdžio kambarį. „Nikaragvos žmonės gali sėdėti ir jo klausyti, bet aš to daryti neprivalau“, - sakė JAV ambasadorius V. Waltersas.

2006 m., H. Chavezas: „Velnias čia buvo atėjęs vakar, bet sierą užuosti galima dar ir šiandien.“

Venesuelos prezidentas visuomet mėgo būti Generalinės asamblėjos dėmesio centre, ir tai niekuomet nebuvo taip akivaizdu, kaip tą kartą, kai JAV prezidentą Dž. Bušą jis prilygino velniui. Praeitais metais H. Chavezas priminė įžymiąją savo frazę, sakydamas, kad „siera jau nebesmirda“, kadangi prezidento kėdė dabar priklauso B. Obamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2006 m., O. Al-Baširas: „Įspūdis, kurį savanorių organizacijos bando sudaryti tam, kad gautų daugiau pinigų, turi neigiamų pasekmių.“

Sudano prezidentas O. Al-Baširas savo kalboje teigė, kad Darfure vykstančios žudynės, kurias prezidentas Dž. Bušas buvo pavadinęs „genocidu“, iš tikrųjų yra išgalvotos vakariečių pagalbos organizacijų tam, kad gautų finansavimą.

2008 m., M. Ahmadinejadas: „Amerikiečių ir europiečių garbingumu, dorumu ir teisėmis žaidžia nedidelė, bet apgaulinga grupė žmonių, vadinamų sionistais. Nors jų yra mažuma, bet ji slapta dominuoja finansiniuose ir politiniuose Europos ir JAV centruose .“

REKLAMA

Irano prezidentas M. Ahmadinejadas JT pakyloje reguliariai koneveikia vakarų šalis, ypač savo baisiausią priešą - Izraelį. 2008 m. kalboje jis apkaltino sionistus dėl įvairių nusikaltimų, įskaitant karo Osetijoje sukėlimu. Kitas M. Ahmadinejado kalbų bruožas yra gausus religinės retorikos naudojimas.

2009 m., M. al-Qaddafis: „Ji turėtų vadintis ne Saugumo taryba, ji turėtų vadintis Teroro taryba.“

100 min. trukusioje kalboje Libijos prezidentas M. al-Qaddafis vardijo konspiracines teorijas, įskaitant kaltinimą JAV dėl kiaulių gripo sukūrimo ir Dž. Kenedžio nužudymą. Didžiausios rūstybės JT susilaukė dėl to, kad Libijos lyderis negalėjo keliose Niujorko vietose pasistatyti savo beduinų palapinės, kurią galiausiai išskleidė D. Trumpo namų kieme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų