REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krūtys būna skirtingų formų ir dydžių, tačiau yra vienas bendras dalykas – jos būdingos tik žmonėms. Šioje planetoje gyvena daugiau nei 5000 žinduolių rūšių. Vis dėlto homo sapiens yra vienintelės gyvybės formos su nuolatinėmis krūtimis.

Krūtys būna skirtingų formų ir dydžių, tačiau yra vienas bendras dalykas – jos būdingos tik žmonėms. Šioje planetoje gyvena daugiau nei 5000 žinduolių rūšių. Vis dėlto homo sapiens yra vienintelės gyvybės formos su nuolatinėmis krūtimis.

REKLAMA

Kai kas gali pavadinti šią žmogaus anomaliją seksualia, tačiau taip pat kyla klausimas: kodėl žmogaus krūtys tokios didelės? Ar tai buvo evoliucinė klaida?

Kiekvienam kitam žinduoliui ovuliacijos ar žindymo metu atsiranda laikinos krūtys. Iš esmės jų tikslas yra gaminti pieną. Taigi, kai pieno nebelieka, krūtys dingsta. Tačiau taip nėra žmonių moterims, kurių krūtys formuojasi brendimo, o ne nėštumo metu. Taigi tam tikru mūsų evoliucijos momentu kažkas pasikeitė. Kodėl?

Pavyzdžiui, 1987 m. biologas Timas Caro ištyrė septynias esamas teorijas šia tema. Viena iš jų buvo ta, kad krūtys leido naujagimius laikyti ir žindyti ant klubų, suteikiant jų motinoms daugiau mobilumo atliekant daugiafunkcines užduotis. Bet tai nepaaiškina, kodėl krūtys išlieka pasibaigus žindymo etapui.

REKLAMA
REKLAMA

Bene populiariausią idėją pirmiausia pasiūlė Charlesas Darwinas, o vėliau ją ištyrė zoologas Desmondas Morrisas 1967 m. knygoje „Nuoga beždžionė“. Joje D. Morrisas teigia, kad krūtys išsivystė kaip sekso simbolis, pakeičiantis patinstančias patelių kūno vietas ovuliacijos metu.

REKLAMA

Kai mūsų protėviai pradėjo vaikščioti tiesiai, lytiniai organai buvo nebe tokie akivaizdūs. Taigi vyrai negalėjo žinoti, kada patelė jau yra lytiškai subrendusi, ir dėl to galėjo susidaryti krūtys. Ši teorija bent jau paaiškintų, kodėl moterų krūtinė patinsta brendimo metu, tačiau ji vis dar negali paaiškinti, kodėl krūtys išlieka po menopauzės.

Pažvelkime atidžiau į žmogaus krūtinę. Didelis skirtumas yra tas, kad krūtyse yra daugiau riebalų nei kitų žinduolių patelių krūtinėse. Riebalai užpildo krūties audinį, suteikdami jai formą. Panašiai, kaip pienas, bet šis sluoksnis – nuolatinis. Žmogaus krūtys gali tapti tokios didelės, kad gali sukelti nugaros ir krūtinės skausmus. Štai kodėl daugelis moterų susimažina krūtis.

REKLAMA
REKLAMA

Vien JAV 2016 m. krūtinę susimažino daugiau nei 61 000 žmonių. Tačiau krūtys kai kuriems sukelia ne tik nepatogumą. Jos taip pat gali sukelti mirtį. Krūties vėžys yra 1-oji visame pasaulyje moterų su vėžiu susijusių mirčių priežastis. Kasmet krūties vėžiu serga apytiksliai 1,5 milijono moterų, o 2015 m. žuvo 570 000. Vis dėlto, kiek mokslininkai gali pasakyti, krūties vėžys nėra paplitęs tarp kitų primatų.

Taip gali būti dėl to, kad vėžio rizika didėja su amžiumi, o kiti primatai negyvena pakankamai ilgai, kad jiems išsivystytų krūties vėžys. O taip pat tai gali būti susiję su pačiu nuolatiniu krūties audiniu, rašo „Business Insider“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėžys dažniau atsiranda ten, kur sparčiai dalijasi audiniai. Kiekvieną kartą, kai ląstelės gimsta ir miršta, ląstelių cikle yra galimybė padaryti klaidų taisant DNR. Iš esmės ląstelė su klaidomis gali tapti vėžine. Krūties audiniai dalijasi greitai, todėl yra didesnė galimybė padaryti klaidų. Tai gali paaiškinti, kodėl pašalinus abi krūtis moteris sumažina krūties vėžio riziką mažiausiai 95 proc.

Žinoma, krūtys įsitvirtino žmogaus kultūroje ir visuomenėje. Jos gali priversti moteris jaustis geidžiamomis, išlaisvintomis ar įgalintomis. Jos padėjo sukurti ištisas imperijas, pagrįstas tiesiog jų viliojimo galia. Atrodo, kad žmogaus krūtys ir išliks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų