Londono muziejus restauravo XX amžiaus pradžioje vaškiniuose cilindruose padarytus garso įrašus
Londono muziejaus darbuotojai sėkmingai restauravo 24 iš 26 vaškinių cilindrų su 1902 – 1917 metais padarytais garso įrašais. Daugiausia tai įrašai, padaryti vienos šeimų vakaronių, gimimo dienų ir kitų švenčių metu. Be to, manoma, kad tai yra seniausi atkurti įrašai, kuriuose girdisi ir Kalėdų šventimas.
Šie įrašai buvo padaryti Kromvelio Valo (Cromwell Wall), statybos inžinierius, gyvenusio Londono priemiestyje. Šie cilindrai buvo padovanoti muziejui 2008 metais, tačiau, baiminantis, kad mėginimas jų paklausyti gali pažeisti įrašus, muziejaus kuratoriai jų restauravimą atidėjo vėlesniems laikams.
Ir iš tiesų, buvo sukurta technologija, leidžianti išvalyti griovelius vaške ir saugiai išklausyti įrašus.
Muziejaus darbuotojams labai pasisekė – vaškiniai garso cilindrai yra retas radinys, nes jų iki šių dienų yra išlikę labai mažai. O rastieji dar vertingesni tuo, kad ant jų pažymėta įrašymo data, kas juose įrašyta, ir kokia proga.
Įrašai buvo padaryti Kromvelio Valo namuose buvusiu grafofonu – tai Grahamo Belo laboratorijos išradimas. Tiesa, juos greitai išstūmė Tome Edisono prietaisas, leidęs garsą įrašyti patvaresnėje medžiagoje – alavo folijoje.
Vaškinius įrašus veikia temperatūros pokyčiai, oro dulkės, drėgmė, be abejo, jie gali paprasčiausiai ištirpti apšviesti saulės ar padėti šiltoje vietoje, todėl tokių cilindrų beveik neišliko.
Tiksliai nėra žinoma, kaip Kromvelio Valo šeimai pavyko išsaugoti šiuos cilindrus, tačiau manoma, kad jie buvo laikomi labai vėsioje, sausoje vietoje, sandariai uždarytoje talpykloje.
Įrašas grafofonu buvo daromas, didelį ruporą nukreipus į garso šaltinį, o jo siaurąją dalį padėjus netoli adatėlės, besiremiančios į besisukantį vašku padengtą cilindrą.
Įrašuose girdisi, kaip Valų šeima dvidešimto amžiaus pradžioje kalbasi, juokiasi ir dainuoti - visai panašiai, kaip švenčiama ir šiais laikais.
Užrašas ant vieno iš cilindrų yra toks: „Dainuojantis berniukas“. Dainuoja Leslis Vilberforsas, septynių su puse metų amžiaus, konkurso pramonės parodoje metu. 1904 metų spalio 22 diena. Laimėjo 1-ąją vietą. (Greitis 1.E).