JAV mokslininkų išradimas nuo nutukimo kenčiantiems žmonėms suteikia galimybę atsikratyti svorio be chirurginės skrandžio „mažinimo“ operacijos.
Skrandžio operacijos – paskutinė itin nutukusių žmonių viltis išvengti su per dideliu antsvoriu susijusių grėsmių sveikatai. Tačiau netrukus jiems bus suteikta dar viena galimybė: atsikratyti svorio padės į žarnyną per burną įvedamas specialus prietaisas, skelbia „New Scientist“.
Šio „skrandžio prezervatyvu“ vadinamo įrenginio oficialus pavadinimas – „EndoBarrier“, jį išrado JAV bendrovės „GI Dynamics“ specialistai. Tai iš nelaidžios plonos, bet tvirtos plėvelės pagaminta „dirbtinė žarna“, kuria „išklojama“ dalis (pirmieji 60 cm) plonosios žarnos. Ši izoliuojanti plėvelė neleidžia plonosios žarnos paviršiui pasisavinti maisto medžiagų. Su laboratoriniais gyvūnais ir žmonėmis atlikti preliminarūs įrenginio bandymai patvirtino, kad šis metodas leidžia sparčiai sumažinti svorį ir efektyviai kontroliuoti II tipo diabetą.
Turint galvoje išsivysčiusiose pasaulio šalyse sparčiai plintančios nutukimo epidemijos mastą, naujieji jos gydymo būdai yra prioritetinės reikšmės, pastebi leidinys. Vien tik Jungtinėse Valstijose skrandžio operacijos reikėtų daugiau nei 15 milijonų nutukusių suaugusiųjų, nes jų kūno masės indeksas yra didesnis nei 40.
Nors skrandžio operacijos leidžia efektyviai atsikratyti antsvorio, o jų poveikis ilgalaikis, jos labai brangios, be to, egzistuoja rizika, kad pacientas gali mirti ant operacinio stalo. Turbūt dėl to joms ryžtasi tik sąlyginai nedidelė pavojingai nutukusių žmonių dalis: antai JAV 2008 m. skrandžio padalijimo ar apjuosimo reguliuojama juosta operacijos buvo padarytos tik 220 000 pacientų.
Alternatyvius antsvorio atsikratymo būdus kuria be viena bendrovė, tačiau „GI Dynamics“ sukurtas prietaisas išsiskiria paprastumu ir maža kaina. Į specialią kapsulę įdėtas „EndoBarrier“ endoskopu per burną įvedamas į skrandį. Kai jis atsiduria žemiau skrandžio dugno, iš kapsulės paleidžiamas nedidelis rutuliukas, kuris, naudojant kateterį, žarnoje „pakloja“ ploną ir lanksčią įmovą, pagamintą iš slidaus PTFE polimero. Paskui rutuliukas ištraukiamas, o įmovos galas prie skrandžio dugno užfiksuojamas išskleidžiant iš nitinolo – formos „atmintimi“ pasižyminčio turinčio metalo lydinio – pagamintus „kapliukus“.
Visas „EndoBarrier“ įvedimo į plonąją žarną procesas trunka mažiau nei pusvalandį. Išimti jį galima greičiau nei per 10 minučių – timptelėjus specialią virvelę „kapliukai“ atpalaiduojami, o „EndoBarrier“ endoskopu ištraukiamas iš skrandžio.
Masačusetso nespecializuotoje ligoninėje Bostone gastroenterologo Lee Kaplano vadovaujamos tyrėjų grupės atlikti bandymai atskleidė, kad, naudojant miniatiūrinį tokio prietaiso variantą, pavyko sumažinti žiurkių svorį taip pat efektyviai, kaip ir žmonėms atliekamomis skrandžio „mažinimo“operacijomis.
„GI Dynamics“ atstovų teigimu, iki šiol atliktų klinikinių tyrimų metu „EndoBarrier“ įrenginiu buvo gydoma apie 150 pacientų. Praėjusių metų rugsėjį buvo paskelbti 37 pacientų grupės tyrimų rezultatai: paaiškėjo, kad „EndoBarrier“ yra gerai toleruojamas ir efektyvus. 26 jį naudoję pacientai numetė 3 kartus daugiau svorio nei specialios dietos laikęsi pacientai. Pranešama, kad vos per 12 savaičių „EndoBarrier“ padėjo atsikratyti vidutiniškai 13,7 kg. Be to, nustatytas ir teigiamas efektas 2 tipo diabetu sirgusiems ligoniams: jų kraujyje sumažėjo gliukozės lygis, buvo galima sumažinti skiriamų vaistų dozes.
„GI Dynamics“ atkreipia dėmesį, kad „EndoBarrier“ nereikalauja keisti mitybos įpročių – žmogus gali valgyti ką nori ir kiek nori, nors šio metodo kritikai tai laiko ne privalumu, o trūkumu. Klinikinius tyrimus atlikę medikai pastebėjo, kad „EndoBarrier“ padeda sumažinti svorį daugiau, nei tai pavyktų sumažinus maisto medžiagų įsisavinimą tiesiojoje žarnoje. Pasak daktaro L. Kaplano, iš visko sprendžiant tokį efektą lemia virškinamojo trakto fiziologijos pokyčiai.
„EndoBarrier“ kaina, įskaitant įvedimo į skrandį ir išėmimo procedūras, pasak gamintojų, turėtų siekti apie 7 500 JAV dolerių. Ji gerokai mažesnė nei 15 000 dol. kainuojančios skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operacijos (gastric banding) ar chirurginis skrandžio padalijimas (gastric bypass) – ši operacija JAV kainuoja mažiausiai 20 000 dol., pastebi „New Scientist“.
Pasak nepriklausomų ekspertų, prireiks išsamesnių tyrimų, kad būtų galima įsitikinti, jog „EndoBarrier“ naudojimas yra efektyvus, saugus ir kad jį būtų galima palikti žarnyne ilgesniam laikui. „Mes iš tikrųjų nežinome, koks bus poveikis“, - leidiniui sakė Vašingtono universiteto profesorius Davidas Flumas.
Tačiau jei „GI Dynamics“ naujovės tyrimai bus sėkmingi, daugelis nuo nutukimo kenčiančių žmonių galės naudotis nauja galimybe efektyviai atsikratyti antsvorio ir potencialiai pailginti savo gyvenimą, rašo „New Scientist“.