Šaltoji branduolinė sintezė, arba branduolinės reakcijos vykdymas kambario temperatūroje, ilgą laiką buvo priskiriamas mokslinės fantastikos sričiai. Priežastis – mokslininkams beveik du dešimtmečius nepavyko atkurti eksperimento, kurio metu šis reiškinys buvo „atrastas“ pirmąjį kartą. Tačiau žymus Japonijos mokslininkas teigia, jog jam šią savaitę pavyko inicijuoti šaltosios sintezės reakciją. Jei rezultatai pasitvirtins, tai gali sukelti revoliuciją šiandienos energetikoje.
Yoshiaki Arata, Japonijoje itin gerbiamas fizikas, praėjusį ketvirtadienį Osakos universitete pademonstravo nedidelės galios branduolinę reakciją. Žiūrovų, tarp kurių buvo žurnalistai iš keturių stambiausių laikraščių ir dviejų televizijos kanalų, akivaizdoje Y. Arata ir jo bendradarbis profesorius Yue-Chang Zhang iš deuterio dujų pagamino helį, o reakcijos metu buvo išskirta perteklinė šiluma.
Eksperimento metu suslėgtos deuterio dujos buvo varomos į talpą su paladžio ir cirkonio oksido mišiniu (ZrO2-Pd). Y. Arata vėliau pasakojo, jog šis mišinys paskatino deuterio branduolių susiliejimą. Reakcijos metu patalpoje pakilo temperatūra, o pačios talpos centras išliko šiltas 50 valandų.
Mokslininko eksperimentas gali būti pirmasis atvejis nuo pat 1989 metų, kai Martinas Fleishmannas ir Stanley Ponsas tariamai stebėjo perteklinės šilumos išsiskyrimą vykdant sunkiojo vandens elektrolizę paladžio elektrodais. Kai jiems ir kitiems mokslininkams nepavyko pakartoti eksperimento, šaltoji sintezė buvo priskirta prie nerealių mokslo pasiekimų.
Tačiau Y. Arata pademonstruotas metodas, vieno iš stebėtojų nuomone, pasižymi „geromis atkartojamumo galimybėmis“. Jei niekas neįrodys tai buvus apgaule, Y. Aratai gali būti pavykę rasti pigios ir gausios energijos šventąjį Gralį – branduolinę energiją, nesukeliančią viską niokojančio karščio.