• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stanfordo universiteto mokslininkai šių metų pradžioje nustatė, kad žmonių kūno temperatūra ženkliai skiriasi nuo tos, kuri buvo fiksuojama mūsų ainiams. Manoma, kad šis procesas yra mūsų evoliucijos dalis – žmogaus organizmas adaptuojasi prie naujų sąlygų.

Stanfordo universiteto mokslininkai šių metų pradžioje nustatė, kad žmonių kūno temperatūra ženkliai skiriasi nuo tos, kuri buvo fiksuojama mūsų ainiams. Manoma, kad šis procesas yra mūsų evoliucijos dalis – žmogaus organizmas adaptuojasi prie naujų sąlygų.

REKLAMA

37 laipsnių kūno temperatūra buvo laikoma normalia dar prieš 170 metų. 1851 metais vokiečių gydytojas Carlas Wunderlichas išmatavo 20 tūkst. žmonių kūno temperatūrą pažastyje ir nustatė, kad vidutinė siekia 37 laipsnius (diapazonas kito nuo 36,2 iki 37,5 laipsnių).

Šiuo metu „standartu“ yra laikoma 36,6 laipsnių temperatūra. Tikėtina, kad anksčiau kūno temperatūrą dažniau nulemdavo negydomi uždegiminiai procesai. Mokslininkai taip pat mano, kad prie to prisidėti galėjo sulėtėjusi medžiagų apykaita, rašoma „Helsingin Sanomat“.

2002-aisiais švedų tyrinėtojai taip pat priėjo išvados, kad dabar žmogaus kūno temperatūros norma yra žemesnė už C. Wunderlicho nustatytus standartus. Tuomet atliktame tyrime temperatūra kito nuo 35,5 iki 37 laipsnių.

REKLAMA
REKLAMA

Kas dešimtmetį – po 0,03 laipsnio

Neseniai Stanfordo universiteto mokslininkų grupė ištyrė metaduomenis ir nustatė, kad žmogaus kūno temperatūra per šimtmetį išties sumažėjo.

REKLAMA

„Mūsų kūno temperatūra – jau ne ta, prie kurios mes pripratome. 37 laipsniai – pasenusi norma“, – aiškino viena iš tyrimo vadovių medicinos profesorė Julie Parsonnet.

Mokslininkai nustatė, kad nuo 1860-ųjų amerikiečių kūno temperatūra kas dešimtmetį mažėjo vidutiniškai po 0,03 laipsnio. 

Viso buvo ištirta apie 670 tūkst. pacientų temperatūros matavimų, kurie buvo atlikti per 157 metus. Daugumai jų temperatūra buvo matuojama burnoje.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiausi tyrimo metu tyrinėti duomenys – JAV pilietinio karo (1861-1865) veteranų temperatūros rodikliai. Tokiu būdu, naujajame tyrime atsispindėjo žmonių, gimusių dar XIX a. pradžioje, duomenys. 

Tuometinių vyrų kūno temperatūra buvo 0,59 laipsnio aukštesnė už vyrus, gimusius XXI a. pradžioje. Moterų kūno temperatūra dabar yra 0,32 laipsnio aukštesnė negu tų, kurios gyveno XIX a. pabaigoje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai savo tyrime nustatė nuolatinio žmogaus kūno temperatūros pokyčio formulę. Ji yra universali ir galioja šiais laikais. 

Tyrinėtojai taip pat yra tikri, kad temperatūros kritimas yra susijęs su žmogaus kūno fiziologijos pokyčiais, o ne dėl temperatūros matavimo metodų skirtumų.

Viena iš pagrindinių priežasčių – sulėtėjusi medžiagų apykaita

Žmogaus kūno temperatūros pokyčiai rodo pakitusį metabolizmo procesą. Tyrinėtojai mano, kad žmogaus kūno temperatūra sumažėjo būtent dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos. 

REKLAMA

Labiausiai tikėtina to priežastimi įvardijama pagerėjusi žmogaus sveikata, rašoma tyrime. Anksčiau uždegiminiai procesai kildavo daug dažniau. „Uždegimai skatina baltymų ir citokinų gamybą, kurie pagreitina medžiagų apykaitą ir pakelia kūno temperatūrą“, – aiškinama mokslininkų ataskaitoje.

Ankstesnių kartų žmonėms uždegiminiai procesai galėjo pasireikšti ir dėl kai kurių dabar jau išnaikintų ar suvaldytų susirgimų. Pavyzdžiui, XIX a. tuberkulioze sirgo 3 proc. amerikiečių. 

REKLAMA

Šiuolaikinio Pakistano gyventojai vis dar dažnai serga šia liga. Vidutinė jų šalies gyventojų kūno temperatūra siekia 37 laipsnius.

Daug geresnė yra ir dabartinė stomatologijos situacija – anksčiau uždegiminių ligų burnos ertmėje gydymas buvo daug komplikuotesnis. 

Gali veikti ir aplinkos pokyčiai

Temperatūros pokyčiai gali būti siejami ir su dabartiniu „labiau subalansuotu klimatu“. Tam, kad organizmas išlaikytų stabilią temperatūra, kintant aplinkos sąlygoms, yra išnaudojama 50-60 proc. energijos. Jeigu išorinė temperatūra dažnai kinta, energijos išnaudojimas ir medžiagų apykaita keičiasi sparčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šildymas ir kondicionavimo sistemos leidžia palaikyti gana panašią temperatūra. Šiuolaikinis žmogus daug rečiau susiduria su staigiais temperatūrų pokyčiais. Julie Parsonnet pripažįsta, kad šiuolaikinio žmogaus fiziologija yra stipriai pakitusi.

Ekspertai taip pat mano, kad žmogaus kūnas gali taip reaguoti ir į klimato kaitą – šylant aplinkai, bandoma atvėsinti organizmą.

Suomijos fiziologijos profesorius Timo Lakka mano, kad viena iš temperatūros mažėjimo priežasčių – susitraukusi raumenų masė. „Raumenys atlieka svarbų vaidmenį metabolizmo procese. Kuo didesnė masė, tuo intensyviau vyksta medžiagų apykaitos procesas“, – aiškino jis. 

REKLAMA

Vakcina nuo Covid-19, sukurta vokiečių „BioNTech“ ir amerikiečių korporacijos „Pfizer“ mokslininkų, pademonstravo itin didelį efektyvumą, tvirtina gamintojai. Jų teigimu, riziką susirgti koronavirusu ji sumažina net 90 proc., tačiau netrukus sužinota ir tai, kad ne visos šalys sugebės ja pasinaudoti.

Daugiau apie vakciną žiūrėkite TV3 reportaže:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų