Mirtinai pavojingą A/H5N1 štamo gripo virusą tyrusi tarptautinė mokslininkų grupė, vadovaujama olando virusologo Rono Fouchiero, pranešė nutraukusi metus trukusį moratoriumą, kuri paskelbti privertė itin nepalanki akademinės visuomenės reakcija įvairiose pasaulio šalyse.
Aistras dėl šio tyrimo pakurstė ir pasaulio žiniasklaida, vadinusi šį virusą „supervirusu“ ir „virusu - žudiku“, kuris, jei tik ištrūktų iš tyrėjų laboratorijų, neva galėtų sukelti mirtiną gripo pandemiją, pražudysiančią milijonus žmonių. Pasak Vokietijos dienraščio „Zeit“, dabar R. Fouchiero grupės mokslininkai viešai paskelbė nutraukiantys tyrimų moratoriumą. Apie tai buvo praneša žurnaluose „Nature“ ir „Science“.
„Po kruopščių tyrimų ir aptarimų mes priėjome išvadą, kad šio eksperimento dalyvių laboratorijų atitinkamose šalyse saugumo standartai yra pakankamo lygio“, – pareiškė R. Fouchieras. Pasak leidinio, šiuo metu A/H5N1 tyrimo eksperimente dalyvauja virusologai iš Nyderlandų, Japonijos, D. Britanijos, Italijos, Vokietijos, Kinijos ir Rusijos.
Dar 2011 m. žiemą išvesto A/H5N1 viruso štamo, kurį potencialiai galima naudoti kaip biologinį ginklą (šiame štame apjungtos pavojingos ir paukščių, ir kiaulių gripo savybės), tyrinėjimo darbai buvo nutraukti dėl etinių priežasčių. Laboratorijoje išvesta šio viruso atmaina yra kur kas pavojingesnė už gamtoje aptinkamą šio viruso tipą, nekeliantį ypatingos grėsmės žmogaus sveikatai. „Nors mūsų gauta viruso versija pasižymi žemu užkrečiamumo laipsniu, juo užsikrėtus daugeliu atvejų nepavykdavo išvengti letalios baigties“, – pripažino mokslininkas.
Šis štamas – anaiptol ne vienintelis mokslininkų arsenale, teigia „Zeit“. Remdamiesi tuo, kad bet koks gripo viruso štamas ilgainiui gali mutuoti, ši tyrėjų grupė kartu su Viskonsino universiteto (JAV) mokslininkais, stengdamasi pasiruošti pačiam blogiausiam scenarijui, „pertvarkė“ jau gautus A/H5N1 pavyzdžius taip, kad jie taptų itin užkrečiami – kaip ir per 2009 m. kilusią vadinamojo kiaulių gripo epidemiją. Eksperimentų metu bandomieji gyvūnai nuo šio viruso nugaišdavo po kelių dienų. „Nors mūsų virusas nėra mirtinas, mums pavyko aiškiai parodyti, kad štamas H5N1 vos po kelių mutacijų gali tapti virusu, pasižyminčiu aukštu užkrečiamumu“, – pareiškė R. Fouchieras.
Beje, pasak Vokietijos dienraščio, JAV valdžia kol kas neduoda leidimo vykdyti panašius A/H5N1 štamo bandymus šalies teritorijoje ir reikalauja atlikti visą eilę tyrimų, kurie leistų nustatyti viruso mutacijos tikimybę.