Tinkamo fizinio pasirengimo neturintys bėgikai mėgėjai, leidęsi į maratono ar kitas ilgas bėgimo distancijas, gali rimtai pakenkti savo širdžiai. Kanados mokslininkai, tyrę distanciją baigusių maratono bėgikų sveikatą, daugeliu atvejų aptiko širdies raumens pokyčius, skelbia „Canadian Journal of Cardiology“.
Kvebeko universiteto Kardiologijos ir pulmonologijos instituto mokslininkai perspėja, kad, priešingai nei manoma, ilgos bėgimo distancijos nėra naudingos sveikatai. Daugelyje pasaulio miestų vyksta megėjiški maratonai, kuriuose dalyvauja visi norintys. Tačiau kanadiečiai mokslininkai įspėja, kad didelis fizinis krūvis, kuris tenka širdžiai bėgant ilgas distancijas, anaiptol nėra naudingas. Prastai fiziškai pasirengusiems bėgikams jie pataria arba susilaikyti nuo dalyvavimo mėgėjiškuose maratonuose, arba geriau jiems pasiruošti.
Tyrimo autoriai nustatė, kad po stipraus fizinio krūvio, patirto maratono distancijoje, nemažai tirtų bėgikų atsirado širdies raumens traumų ir širdies veiklos sutrikimų požymių. Iš viso buvo ištirta Kvebeko maratone dalyvavusių 20 bėgikų mėgėjų, kurių amžius buvo nuo 18 iki 60 metų. Visiems jiems anksčiau nebuvo diagnozuota jokių širdies ir kraujagyslių ligų.
Mokslininkai stebėjo šių žmonių sveikatą likus 6 - 8 savaitėms iki maratono ir iškart po jo. Dar kartą jų širdies veikla buvo patikrinta praėjus 48 valandoms po maratono distancijos įveikimo. Tyrimų metu buvo naudojama magnetinio rezonanso tomografija, kraujo analizė ir kitos tyrimų procedūros, sakoma „Canadian Journal of Cardiology“ pranešime.
Mokslininkai pastebėjo, kad dalyvavimas maratone pusei tirtų bėgikų sukėlė kairiojo ir dešiniojo skilvelio funkcijos sumažėjimą, buvo užfiksuotas širdies audinių pabrinkimas ir kraujotakos susilpnėjimas. Pasak tyrėjų, pirmą kartą pavyko nustatyti, kad širdies veiklos pokyčiai po maratono bėgimo susiję su miokardo perfuzijos sumažėjimu ramybės būsenoje ir miokardo pabrinkimo padidėjimu. Paaiškėjo, kad pakitimai širdies veikloje labiausiai būdingi prastai fiziškai pasirengusiems maratono bėgikams. Visa laimė, kad tokie pokyčiai, pasak mokslininkų, yra laikino pobūdžio ir nėra negrįžtami.
Tiesa, tyrimo autoriai negali tiksliai atsakyti į klausimą, ar šie laikini širdies pokyčiai yra pavojingi sveikatai, tačiau esą akivaizdu, kad kardiomiopatija ar koronarinės arterijos liga sergantiems žmonėms jie kelia rimtą pavojų.
Kanados mokslininkai pabrėžia, kad visi bėgimo mėgėjai, norintys dalyvauti maratonuose, privalo rimtai treniruotis, kad išvengtų ilgų distancijų poveikio sveikatai, o tie, kurie nėra tinkamai pasirengę tokiems krūviams, turėtų nedalyvauti ilgų distancijų bėgimuose.