• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos branduolinių tyrimų centro (CERN) fizikai, vykdantys eksperimentus Didžiuoju hadronų priešpriešinių srautų greitintuvu (LHC), užfiksavo naują efektą, kurio negali paaiškinti dabartinės dalelių fizikos teorijos.

REKLAMA
REKLAMA

CERN išplatintame pranešime sakoma, kad straipsnį su neįprasto efekto aprašymu mokslininkai pateikė recenzuoti vienam mokslo žurnalui.

REKLAMA

Straipsnio autoriai analizavo duomenis, gautus šio greitintuvo CMS (Compact Muon Solenoid) detektoruje. Be kita ko jie vertino, kokiu kampu po priešpriešiais lekiančių protonų susidūrimų atsirandančios naujos dalelės išsilaksto iš susidūrimo vietos. Ši informacija yra būtina naujųjų dalelių savybėms nustatyti.

REKLAMA
REKLAMA

Eksperimentų rezultatus nagrinėjantys fizikai nustatė, kad kai kurių naujai susidariusių dalelių judėjimo trajektorijos tarpusavyje yra susijusios, tai yra, jos neišsilaksto nepriklausomai viena nuo kitos.

Mokslininkai yra pasiūlę kelis galimus šio reiškinio paaiškinimus, tačiau nė vienas iš jų nėra patvirtintas patikimais įrodymais. CMS detektoriaus duomenis analizuojančios mokslininkų grupės atstovas Guido Tonelli pareiškė neatmetantis galimybės, kad LHC greitintuvu eksperimentus atliekantys fizikai susidūrė su pirmuoju „naujosios fizikos“ reiškiniu, kurį stebėti tapo įmanoma tik dėl labai didelių priešpriešinių dalelių srautų susidūrimo energijų.

CERN mokslininkai pabrėžia, kad CMS detektoriuje aptiktą kai kurių dalelių porų trajektorijų susietumo reiškinį būtina papildomai patvirtinti, nes tai esanti „labai silpna išraiška labai sudėtingoje aplinkoje“, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų