Dešimtmečiais vidutinis europiečių ūgis vis augo, tuo tarpu amerikiečių – ne. Kodėl?, – klausiama „Spiegel“. Pagal atliktą naują studiją tai gali būti susiję su sveikatos apsauga ir socialine rūpyba.
Metų metais mokslininkai negali suprasti, kodėl amerikiečiai nustojo augę. JAV piliečiai buvo aukščiausi pasaulyje iki pat Antrojo pasaulinio karo. Tačiau nuo tada ūgis nustojo augti. O europiečiai darosi vis aukštesni ir dabar 2-6 centimetrais lenkia amerikiečius.
Jau seniai yra žinomas ryšys tarp sveikatos ir ūgio, o paskutiniu pavyzdžiu galėtų būti Rytų Europos gyventojai, kurie stipriai ūgtelėjo žlugus komunizmui.
Tačiau kodėl sustojo augimas turtingiausioje pasaulio šalyje?
Paskutiniame „Social Science Quarterly“ numeryje Princetono universiteto (JAV) ir Miuncheno universiteto (Vokietija) mokslininkai publikavo studiją, kuri rodo, kad svarbesnė čia politika, o ne biologija.
Studijoje tyrinėti 1959-2002 metų demografiniai ir sveikatos duomenys ir prieita išvados, kad netolygi JAV sveikatos apsauga ir silpna socialinio aprūpinimo sistema galėtų paaiškinti, kodėl amerikiečiai nustojo augę.
Pasak tyrėjų, turtingesnės šeimos geriau maitina savo atžalas ir jos linkusios daugiau augti. JAV duomenis stipriai koreguoja drastiški skirtumai tarp turtingų ir vargšų. Be to, apie 15 procentų Amerikos gyventojų neturi sveikatos draudimo.
Tuo tarpu beveik visi Vakarų Europos gyventojai naudojasi universalia sveikatos apsauga ir gerai išplėtota socialine rūpyba. Taigi, europiečių vaikų gyvensenos standartai yra pakankami, - daro išvadą mokslininkai.
Kartu jie pripažįsta, kad dar reikės nemažai išstudijuoti, norint tiksliau nustatyti, koks yra ryšys tarp socialinių standartų ir ūgio.
„Trumpai tariant, turtingiausieji nėra nei aukščiausi, nei sveikiausi.“, - rašoma „Spiegel“.