Karinius konfliktus vis dažniau lydi atakos kibernetinėje erdvėje. Ryšių reguliavimo tarnybos Rinkos priežiūros departamento Tinklų ir informacijos saugumo skyriaus vedėjas Rytis Rainys skuba nuraminti, kad tokie atvejai – pavieniai, tačiau neverta pamiršti, kad jų įtaka gali būti labai stipri, o žala – sunkiai atstatoma.
R. Rainio nuomone, internetas gali būti naudojamas kaip galingas karinis ginklas. „Šalys investuoja didelius finansus ir žmogiškuosius išteklius į kibernetinio puolimo įrankius. Jeigu jie būtų panaudoti, juk karinius konfliktus paskutiniais metais lydi ir kibernetinių ginklų panaudojimas, valstybės, tarp jų ir mes, stipriai pajustume jų poveikį. Pavyzdžiu galėtų būti finansinių institucijų finansiniai pervedimai, kurie yra beveik 100 proc. priklausomi nuo internetinės erdvės, vyksta per elektronines ryšio priemones. Viena minutė dėl bankų veiklos prastovos ir jie prarastų dideles sumas“, – sakė pašnekovas. Jis patikino, kad Lietuva šioje vietoje tikrai „nemiega“ ir investuoja į reikalingą įrangą ir specialistus.
Įranga turime, ko trūksta? „Mes Lietuvoje per dieną fiksuojame apie 100 įvairių kibernetinių incidentų. Praėjusiais metais jų buvo užfiksuota daugiau nei 25 tūkst.“, – su kasdiene statistika supažindino specialistas. Dažniausiai, pasak R. Rainio, yra stengiamasi manipuliuoti duomenimis, užvaldyti įvairias informacines sistemas, vykdyti informacines vagystes. Apsisaugojimui skirtas ryšių operatorių ir informacinių sistemų valdytojų pasiruošimas yra nemažas, tam skiriamos didelės investicijos, bet problema slypi kitur. „Įranga perkama, tačiau trūksta specialistų, kurie su ja galėtų dirbti. O sistemų masiškai didėja. Mūsų gynybiniai pajėgumai priklauso ne nuo įrangos kiekio, jos brangumo, bet nuo specialistų, kurie dirbs su ta įranga“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sakė R. Rainys.
Parengė Laura Bagdžiūnaitė