Žmonija gamina daugybę nuotekų, kurias kažkas turi išvalyti. Biologiniuose valymo įrenginiuose naudojamasi gamtos sugalvotais atliekų nukenksminimo metodais ir nematomais darbininkais - mikroorganizmais.
Tradiciniuose įrenginiuose bakterijos ardo kietas nuotekas, paverstas vadinamu „aktyvuotu dumblu“. Jos organines medžiagas paverčia metanu, bet palieka skystas atliekas, kuriose yra daug fosfatų ir amoniako. Tai irgi teršalai, kuriuos reikia pašalinti, prieš išleidžiant vandenį į upę. Šis procesas reikalauja nemažai energijos. Jo metu bakterijos amoniaką paverčia nitratu. Elektriniai siurbliai tiekia deguonį, nes bakterijoms jis būtinas. Kitiems mikrooganizmams, kurie nitratą verčia azoto dujomis, irgi reikia „dopingo" - metanolio. Žodžiu, viską sudėjus, sunaudota energija didmiesčio nuotekoms valyti matuojama megavatais.
Delfto technologijos universiteto Olandijoje specialistai sukūrė technologiją, galinčią sutaupyti daug energijos. Jiems pavyko surasti iki šiol nežinomas bakterijas, su apetitu žiaumojančias amoniaką be deguonies. Vadinamosios anammox bakterijos greituoju būdu amoniaką paverčia azoto dujomis. Šio proceso šalutinis produktas yra metanas, kurį galima naudoti kaip degalus. Taigi, užuot naudojęs energiją, atliekų skaidymo procesas ją generuos. Ar gali būti geriau? Tokie biologiniai valymo įrenginiai taptų draugiški aplinkai ir ekonomiški.
Šiu metu olandų mokslininkų ir inžinierių komanda pradėjo statyti bandomąją gamyklą Roterdame. Vienos universiteto mikrobiologas Michaelis Wagneris sako, kad šios bakterijos atrastos prieš dvidešimt metų ir pagaliau rado puikų pritaikymą. Tai gali sukelti revoliuciją šioje srityje. Tą reiktų turėti omenyje ir mūsų miestų merams. Jie vertėtų kreiptis į Lietuvos mikrobiologus. Pats metas pradėti taupyti elektros energiją.