• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baikalo šturmas: dugnas – 1680 metrų gylyje

Rusijos mokslininkai šiandien bandys pasiekti giliausio pasaulio ežero dugną, kad surastų naujų gyvybės formų ir pasiektų naują rekordą.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes norime tirti ir stebėti Baikalo ežerą tam, kad jį išsaugotume, – sako ekspedicijai vadovaujantis Rusijos parlamento narys Arturas Čilingarovas.

REKLAMA

Pirmadienį A. Čilingarovas praleido tikrindamas laivą ir į jį pakrautus povandeninius aparatus „Mir-1“ bei „Mi-2“. Jei orai bus palankūs, trys vyrai šiuose prietaisuose leisis į ežero dugną 1,6 km gylyje.

Šalia Sibiro pietinės sienos su Kinija ir Mongolija telkšantis ežeras, vietinių švelniai vadinamas „jūra“, užvakar ir vakar dėl stipraus vėjo labiau priminė audringą vandenyną.

REKLAMA
REKLAMA

Gali būti, kad Baikalas, talpinantis penktadalį pasaulio gėlo vandens, yra gilesnis nei manyta. Didelis vandens slėgis neleido ankstesnėms ekspedicijoms nusileisti giliau nei ketvirtadalį numanomo gylio. A. Čilingarovo kolega parlemente Anatolijus Sagalevičius teigia, kad ežeras, „galimas daiktas, nėra tinkamai ištirtas“, turint omenyje tai, kad ankstesni matavimai buvo paremti gryna matematika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Leisimės 30 metrų per minutę greičiu, – sako jis. – Beveik vertikaliai. Viskas truks nuo vienos valandos ir valandos bei penkiolikos minučių“.

Rusijos mokslininkai, politikai ir verslininkai šiandien Baikale sieks sumušti dabartinį nėrimo povandeniniu laivu gėluosiuose vandenyse pasaulio rekordą.

REKLAMA

Komandos radiniai gali neprilygti stebuklams, kuriuos mokslininkai rado populiariame mokslinės fantastikos filme „Gelmė“, tačiau tikimasi aptikti naujų gyvūnų ir augalų rūšių. Šiam reikalui kiekvienas povandeninis laivelis turi tris specialius langus, krūvą vaizdo kamerų ir fotoaparatų.

REKLAMA

Ankstesnės ekspedicijos ežere rado ne tik keisčiausių žinomų gėlo vandens padarų bei augalų. Baikalo dugnas greičiausiai slepia ir klodus gamtinių dujų, pirmiausia – metano, o gal ir naftos. Tačiau A. Čilingarovas atmeta gamtosaugos aktyvistų baimes, kad operacija skirta iššniukštinėti papildomiems energijos šaltiniams: esą Rusija jų ir taip turi pakankamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto be politikos misijoje nebus apsieita. Ekspediciją asmeniškai finansuoja Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas, kurio vadovaujamos „Vieningosios Rusijos“ partijos vėliava plevėsuoja ant laivo stiebo.

P. S. Naujausiais pranešimais batiskafas „Mir-2“ antradienį 15 val. 15 min. Vietos laiku 1680 metrų gylyje pasiekė Baikalo ežero dugną. Netrukus dugne, tame pačiame gylyje, nusileido ir antrasis batiskafas ‚Mir-1“. Rusijos mokslininkų teigimu pasiektas pasaulinis panirimo į didžiausią gėlo vandens telkinį gylį rekordas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų