Pasak eksperto, mokesčių reformos sukelti finansiniai sunkumai kris ne turčiams ant pečių, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, o paprastiems, eiliniams žmonėms.
„Iš tikrųjų, mokesčių reforma kris visai ne turčiams ant pečių. Ji kris žmonėms, uždirbantiems pajamas, kurios ir liks apmokestinamos tuo pačiu tarifu, kuriuo apmokestinama dabar“, – sakė R. Valiūnas.
Jis pateikė konkrečią situaciją, kaip ši reforma gali paveikti paprastą dirbantį žmogų su šeima.
„Įsivaizduokime situaciją: žmogus dirba, uždirba 2 tūkstančius eurų, turi tris vaikus. Staiga nusprendžia keltis gyventi į kaimą ir išnuomoti savo butą. Arba, pavyzdžiui, paveldi butą ar žemės sklypą.
Tai žmonės, kurie yra labiau išsilavinę, jie žino, ką reikia daryti paveldėjimo būdu, kad nebūtų apmokestintas [jų turtas]. Tačiau dauguma žmonių to nesužinos ir nesuks galvos“, – pastebėjo Investuotojų forumo valdybos pirmininkas.
Dėl mokesčių reformos žmones ištiks didelis šokas
R. Valiūnas įspėja, kad daugeliui tai taps itin skaudžiu finansiniu išbandymu su šokiruojančiomis pasekmėmis.
„Žmones ištiks didelis šokas, kai 25 ar 32 proc. bus pritaikyti tam daiktui, kurį jie paveldės ar bandys parduoti. Įsivaizduokite, kai reikia atiduoti 32 proc. pinigų nuo sumos, kuri, kaip galvojai, priklauso tau. Tai – ganėtinai skaudu.
Pradedu suprasti, kad pasekmė bus tokia: dauguma atsidurs po šiuo plaktuku. Kai smūgis į galvą bus pakankamai netikėtas, jie tik tada supras, ką padarė reforma, kurią šitaip smarkiai palaikė“, – kalbėjo jis.
Ekspertas įvertino, kaip jis supranta šią mokesčių reformą, apie kurią kai kurie ekonomistai atsiliepia kaip dar Lietuvoje nei karto nematytą. Jis, vėlgi, kritiškai kalbėjo apie tam tikrų politinių jėgų, ypatingai socialdemokratų, siekį labiau apmokestinti daug uždirbančius žmones, mažinant pajamų nelygybę, tačiau skeptiškai vertina šiuos pažadus.
„Aš manau, atsakymas akivaizdus. Manau, kad valdančioji koalicija, ir visų pirma, socialdemokratų partija, siekia įgyvendinti savo rinkėjams, jų ratui, duotus pažadus. Ir, matyt, tas pažadas pagrindinis yra – apmokestinti labiau uždirbančius.
Čia yra esminis tikslas. Kairiosios politikos neslepia – tą ir Algirdas Sysas sako, kad tokia mūsų programa, mes norime mažinti skurdą, atskirtį, pajamų nelygybę, ir šiek tiek į turtingesnių žmonių kišenę ranką įkišti“, – pabrėžė jis.
Tiktai žinote, kai žiūri iš šono į šiuos argumentus, aš puikiai žinau: kai tik koks politikas pradeda kalbėti apie socialinės atskirties mažinimą, tai viskas, ką jis padarys, tai tik ją padidins.
Nes iš patyrimo mes puikiai žinome, kad paėmus iš turtingųjų tą bendrą paimtų pinigų sumą, ji nėra jau tokia ir didelė, po to ji pasiklysta kažkur. Ir sakyti, kad žmonėms, kuriems iš tikrųjų reikia, patenka daug tų pinigų, taip nėra“, – paaiškino jis.
Pajamų atskirtis – reali problema Lietuvoje
R. Valiūnas teigė, kad atskirtis, tiek pajamų, tiek regioninė, yra reali problema Lietuvoje. Tiesa, jis pabrėžė ir šešėlio buvimą mūsų šalyje.
„Kad atskirtis yra, tai jokios abejonės nėra. Bet atskirtis yra visame pasaulyje. Ir Lietuvoje sakyti, kad atskirtis čia labai didelė, didžiausia ar tarp didesnių, aš su tuo nesutikčiau. Nepamirškime, kad vis dėlto nemažai dar Lietuvoje, žymiai daugiau negu Estijoje ar Latvijoje, yra šešėlis.
Mūsų valdžia, kol kas, nesugebėjo pinigų pritraukti iš šešėlio taip, kaip padarė mūsų šiaurės kaimynai. Ir ta tikroji statistika neatspindi realios tiesos. Mes nežinome, kokia ta reali tiesa, bet mes matome, kas vyksta Lietuvoje. <...>
Užeikite į oro uostą ir pasižiūrėkite, kokios masės žmonių keliauja. Ne turčiai keliauja kažkokie, bet keliauja daugybė žmonių. Vieni – „Lufthanza“ ar „SAS’u“, kiti – „Ryanairu“ ar „Wizz Airu“. Ir turtingi keliauja „Ryanairu“, o su „Lufthanza“ – mažiau uždirbantys“, – dalinosi savo mintimis ekspertas.
Visą „Žinių radijo“ laidą „Verslo pozicija“ galite klausytis:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!