Dėl menko rūkalių susidomėjimo nutrauktas konkursas, kuriame specialistai būtų padėję atsisakyti cigaretės.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro (VVSC) paskelbtame konkurse "Ryžtingas žingsnis" norą dalyvauti buvo pareiškę vos 9 rūkaliai, į pirmąją konsultaciją susirinko dar mažiau - tik 4, o į antrąją neatėjo nė vienas. Metęs rūkyti konkurso nugalėtojas būtų laimėjęs kelionę.
"Turėjom nutraukti konkursą, nes nėra su kuo dirbti. Bandysim rudenį gal skelbti naują, gal ieškosim naujų formų. Aš tiesiog nežinau, kaip eiti prie žmogaus, kad jis atsisakytų šio žalingo įpročio. Gal jie savarankiškai bando mesti, neturiu tokių duomenų, bet mes norėtume padėti", - BNS ketvirtadienį sakė VVSC atstovė Roma Daškevičienė.
Konkurso, kurio nugalėtojas turėjo paaiškėti gegužės 31-ąją minint Pasaulio be tabako dieną, metantiems rūkyti planuota pasiūlyti onkologų, kardiologų, visuomenės sveikatos specialistų, psichologų konsultacijas.
R.Daškevičienės teigimu, anksteniais metais būdavo sulaukiama kelių dešimčių dalyvių. Ji taip pat pastebi, kad sumažėjo ir besikonsultuojančių telefonu.
"Perpus sumažėjo skambinančiųjų ir užsukančių į mūsų centrą, iš viso kreipėsi apie 30 žmonių. Yra keletas tėvelių, kurie ateina dėl savo rūkančių vaikų pasikonsultuoti, jie prašo, kad mes jų vaikus priimtume, bet tie vaikai neateina", - sakė VVSC atstovė.
Anot R.Daškevičienės, į centrą besikreipiantys vaikais susirūpinę tėvai savo atžalas gali ištirti specialiu analizatoriumi, kuris pagal iškvepiamą orą nustato, kaip dažnai žmogus rūko.
Statistikos duomenimis, Lietuvoje cigaretes rūko apie 52 proc. vyrų ir 17 proc. moterų bei 41 proc. moksleivių. Apie 80 proc. rūkančiųjų tvirtina norintys mesti rūkyti, bet tik nedaugeliui pavyksta šio kenksmingo įpročio atsisakyti. Prognozuojama, kad 2020 m. tabakas bus pagrindinė ligų ir mirčių priežastis.
Rūkymas nulemia 4,9 mln. mirčių pasaulyje kasmet, ir yra vienos iš 10 mirčių priežastis. Kiekvieną dieną pasaulyje nuo tabako sukeltų ligų miršta daugiau nei 13 tūkstančių gyventojų.
Naujausių tyrimų duomenis, vis daugiau Europos Sąjungos (ES) gyventojų pritaria draudimui rūkyti viešose vietose - 88 proc. pritaria nerūkymui biuruose ir uždarose darbo vietose, 62 proc.- nerūkymui baruose ir aludėse.