I. Kalpokas dalijosi, kad R. Žemaitaičio situacija yra paradoksali, nes, šiuo atveju, valdančiosios partijos lyderis neturi leidimo dirbti su slapta informacija, nors tai būtina priimant svarbius valstybės sprendimus.
„Na, jeigu VSD mato, kad tikrai yra tam pagrindas, tai akivaizdu, kad reikėjo. Ta situacija yra savaime paradoksali, kadangi turime vienos iš trijų valdančiųjų partijų lyderį, kuris neturi teisės dirbti su slapta informacija.
Ir čia man kyla klausimas – kaip bus priimami svarbiausi sprendimai, susiję su valstybės valdymu? Nes tikrai dalis jų nėra priimama remiantis vien viešai prieinamais duomenimis“, – situaciją apžvelgė jis.
Gaunasi, kad Žemaitaitis, galimai, kelia saugumo iššūkių valstybei
Esant abejonėms dėl vieno iš valdančiųjų partijų lyderio patikimumo, jis negalėtų dalyvauti tam tikruose pasitarimuose, o tai kelia klausimų dėl nacionalinio saugumo ir sprendimų priėmimo proceso.
„Čia jau aišku yra kolegų iš valdančiosios daugumos apsisprendimas, bet akivaizdu, kad vienos iš valdančiųjų partijų lyderis bent dalyje pasitarimų formatų dalyvauti negalėtų esamomis aplinkybėmis. Ir tada – ar turėtų partija kažką kitą deleguoti, ar būtų galima ieškoti kitų sprendimų?
Bet apskritai, turbūt tai situacija, kur vienas iš svarbiausių politikų valstybėje, pasak VSD, yra nepatikimas – nepabijokime to žodžio. Tai turbūt galima interpretuoti kaip potencialią situaciją, kuri kelia saugumo iššūkių valstybei“, – paaiškino politologas.
R. Žemaitaičio politinė praeitis ir abejotina reputacija buvo žinoma iš anksto, tačiau tai nesutrukdė jam grįžti į valdžią, o tokia tolerancija nepatikimiems politikams kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.
„Na, turbūt nieko naujo, ko dar nežinojome, tai neparodo. Vis dėlto, kas R. Žemaitaitis yra per politikas, mes puikiai žinojome – bent jau nuo tada, kai jis buvo pripažintas sulaužęs priesaiką ir pažeidęs Konstituciją.
Tai jau savaime parodo, kad tokie politikai gali pasinaudoti spragomis. Pavyzdžiui, pasitraukti iš Seimo anksčiau, nei būtų priimti sprendimai, užkertantys jiems kelią dalyvauti politikoje, ir vėl sėkmingai pasirodyti rinkimuose, būti kviečiami į valdančiąją daugumą – nepaisant Konstitucinio Teismo sprendimo, nepaisant antisemitizmo šleifo, nepaisant to, ką akivaizdžiai pamatėme po daugumos suformavimo – keistų pažiūrų.
Visa tai rodo, kad tolerancijos lygis keistiems politikams, tiek iš rinkėjų pusės, tiek iš dalies politinio elito pusės, yra labai aukštas. Ir vėlgi – tai yra rinkėjų ir politikų pasirinkimas, bet turbūt reikėtų labai skeptiškai vertinti viso šito poveikį mūsų nacionaliniam saugumui“, – tarė I. Kalpokas.
TS-LKD nori neleisti Žemaitaičio atstovauti NATO Parlamentinėje Asamblėjoje
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad žvalgybai rekomendavus nesuteikti leidimo dirbti su įslaptinta informacija „aušriečių“ lyderiui R. Žemaitaičiui, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai pirmininkas (TS-LKD) Laurynas Kasčiūnas sako, kad jo frakcija registruos siūlymą pašalinti parlamentarą iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.
Vytauto Didžiojo universiteto lektorius įvertino šį TS-LKD siūlymą dėl R. Žemaitaičio nušalinimo iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.
„Na, kadangi jis jau buvo šios delegacijos sudėtyje, tai panašu, kad tam nereikia turėti leidimo dirbti su įslaptinta informacija – techniškai niekas neturėtų keistis, arba nebūtinai turi keistis. Bet aišku, tai dar kartą patvirtina R. Žemaitaičio reputaciją ir patikimumo stoką.
Klausimas, ar mus turėtų atstovauti asmenys, paskui kuriuos velkasi toks šleifas. Aišku, galima surasti argumentų, kodėl neturėtų – ir nesunkiai. Bet žiūrint į nusistovėjusią praktiką dabartinėje valdančiojoje koalicijoje, turbūt tereikia sulaukti Gintauto Palucko pasiūlymo nesureikšminti“, – paaiškino politologas.
Socialdemokratų partijos Seimo narys Ruslanas Baranovas „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ sureagavo, ar VSD rekomendacija kažką keičia. Neva pašnekovo, tai yra svarbus procesas – įsitikinti, ar žmogus gali, negali dirbti su įslaptinta informacija.
„Turbūt, pirmiausia, reikėtų išgirsti tuos argumentus. Aš nežinau, ar tie argumentai bus pristatyti. Tarkime, aš pats esu gavęs leidimą dirbti [su slapta informacija] ir Žygimantas yra gavęs. Kai tu gauni tą leidimą, tai jokių argumentų neišgirsti, o tiesiog gauni tą leidimą.
Tačiau, be abejonės, tai yra svarbus dalykas ir reikia į tai atkreipti dėmesį. Kai tik tai atsitiko, partijoje mes neturėjome tų diskusijų nei argumentų. Tai sakau, daug negaliu sureaguoti, bet tai svarbus įvykis, man atrodo“, – kalbėjo jis.
Pavilionis: Žemaitaitis visą gyvenimą stovėjo kitoje mėnulio pusėje
Seimo narys, diplomatas Žygimantas Pavilionis teigė, kad R. Žemaitaičio netinkami poelgiai buvo pastebimi jau ilgą laiką. Tiesa, jis pabrėžė, kad ukrainiečiai yra pasisakę, jog nenori bendrauti su „Nemuno aušros“ partijos nariais.
„Nežinau, kokių čia dar reikia stiprumo akinių, kad įžiūrėti, jog R. Žemaitaitis visą savo gyvenimą stovėjo kitoje mėnulio pusėje. Visi jo balsavimai buvo kitur, visi jo pasisakymai buvo kitur.
O aš iš savo šaltinių, ką žinau, kad, pavyzdžiui, ukrainiečiai nenori matytis su nė vienu iš jų partijos atstovų. Man ukrainiečiai yra kol kas lakmuso popierius šitame pasaulyje ir jie, matyt, turi priežasčių kodėl jie net nenori jų matyti“, – komentavo „Žinių radijo“ laidoje Ž. Pavilionis
VSD sprendimas dėl Žemaitaičio
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad VSD rekomendaciją nesuteikti leidimo „Nemuno aušros“ lyderiui R. Žemaitaičiui dirbti su įslaptinta informacija grindė Konstitucinio Teismo sprendimu, kuriuo politikas pripažintas sulaužęs priesaiką.
Kaip nurodoma Seimo pirmininkui antradienį pateiktoje žvalgybos išvadoje, kurią matė ir BNS, praradusiam valstybės pasitikėjimą asmeniui teisė dirbti ar susipažinti su valstybės paslaptį sudarančia informacija negali būti suteikiama.
„Esant Konstitucinio Teismo išvadai, kad Seimo narys R. Žemaitaitis šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką, nepaisė iš konstitucinio Seimo nario statuso kylančių reikalavimų gerbti ir vykdyti Konstituciją bei įstatymus, valstybė negali besąlygiškai pasitikėti tokiu asmeniu“, – nurodo VSD.
Pasak žvalgybos, „aušriečio“ neatsakingumas, lengvabūdiškumas, taip pat teisės aktų nuostatų neatitinkantys veiksmai, kurie kursto tautinę nesantaiką, rodo jo polinkį į veiklą, nesuderinamą su demokratinėje valstybėje egzistuojančiais teisinės valstybės ir žmogaus teisių principais.
VSD išvadoje teigiama, jog R. Žemaitaitis „demonstravo neapykantą asmenimis dėl jų tautybės, taigi nepaisė Konstitucijos preambulėje įtvirtinto tautinės santarvės puoselėjimo imperatyvų, nesilaikė iš Konstitucijoje nustatytos Seimo nario priesaikos“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
šakalienei kaip čia praėjo medicininę?
Blogis pralaimės kagėbė sarašai išeis į viešumą!