• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas tikisi iki rudens pagaliau gauti ketverius metus reikalautas Valstybės saugumo departamento (VSD) operatyvines pažymas. Tačiau jos nebus paviešintos, rašo „Vilniaus diena".

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pasak dienraščio, praėjusią savaitę pasirašė Seimo priimtas Operatyvinės veiklos įstatymo pataisas. Netrukus jos bus paskelbtos „Valstybės žiniose" ir įsigalios.

REKLAMA

Priimtais pakeitimais numatyta, kad „operatyvinė informacija galės būti teikiama valstybės vadovams ir operatyvinę veiklą kontroliuojančioms valstybės institucijoms ar asmenims, tačiau tik pagal jų rašytinį motyvuotą prašymą ir tik tuomet, kai jų pareigoms atlikti nepakanka kitos įslaptintos informacijos, parengtos operatyvinės informacijos pagrindu".

REKLAMA
REKLAMA

Tokia įstatymo formuluotė leis VSD oficialiai perduoti Seimui jau beveik ketverius metus reikalaujamas dvylika operatyvinių pažymų apie verslo įtaką politikams, diplomatams ir žiniasklaidai.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas teigė, kad įsigaliojus įstatymui nebereikės jokių papildomų Vyriausybės ar kitų institucijų lygmens teisės aktų, kurie įpareigotų VSD atiduoti parlamentarams jų reikalaujamas pažymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot A.Anušausko, įstatymo formuluotė išliko gana griežta dėl kai kurių operatyvinių duomenų.

„Pavyzdžiui, jokiais būdais negali būti atskleisti informacijos šaltiniai", – pabrėžė NSGK pirmininkas.

Todėl VSD, prieš pateikdama reikalaujamas pažymas, turės iš jų pašalinti bet kokias nuorodas į operatyvinius šaltinius ir į kitą informaciją, kurią reikia apsaugoti, kad ji nepatektų netgi tų pažymų skaitytojams.

REKLAMA

Pasak A. Anušausko, su VSD yra sutarta, kad per kelias artimiausias savaites Seimo reikalaujamos pažymos bus tinkamai sutvarkytos ir pateiktos.

„Iki Seimo rudens sesijos, kuri prasidės rugsėjo 10 d., tai tikrai žadama padaryti", – tvirtino komiteto vadovas.

 

 

Tačiau A.Anušauskas pastebėjo, kad net ir perskaitęs visas pateiktas operatyvines pažymas negalės plačiai ar detaliai komentuoti jų turinio, tuo labiau negalės jų viešinti.

REKLAMA

„Įstatymais griežtai nustatyta, kad jokiais būdais negali būti viešinama operatyvinė medžiaga. Todėl kai Seimą pasieks tos dvylika pažymų, jos nebus paviešintos. Jos skirtos tik vidiniam, su valstybės paslaptimis susijusiam darbui", – aiškino politikas.

2006 metais NSGK, atlikdamas VSD veiklos tyrimą, pareikalavo, kad departamentas jiems pateiktų 12 analitinių pažymų, neva atskleidžiančių verslo, interesų grupių daromą įtaką politikams ir valstybės tarnautojams.

Tuometiniam VSD vadovui Arvydui Pociui atsisakius tai padaryti, Seimas šiuo klausimu priėmė atskirą nutarimą, kuris iki šiol nėra įvykdytas.

Buvę VSD vadovai A.Pocius ir Povilas Malakauskas pateikti minėtas pažymas atsisakė, teigdami, kad tai padaryti jiems neleidžia galiojantys teisės aktais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų