REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sekmadienį palaidotas ilgametis Seimo narys, Kovo 11-osios Akto signataras, vienas iš Lietuvos laisvosios rinkos instituto kūrėjų Kęstutis Glaveckas. Mirtis jį pasiglemžė penktadienį, politikui buvo 72 metai.

Sekmadienį palaidotas ilgametis Seimo narys, Kovo 11-osios Akto signataras, vienas iš Lietuvos laisvosios rinkos instituto kūrėjų Kęstutis Glaveckas. Mirtis jį pasiglemžė penktadienį, politikui buvo 72 metai.

REKLAMA

Sekmadienio popietę urna su velionio palaikais buvo išnešta iš Vilniaus laidojimo rūmų grojant pučiamųjų instrumentų orkestrui. Velionis palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse.

Atsisveikinimo kalbos

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kapinėse pasakė atsisveikinimo kalbą ir išreiškė užuojautą artimiesiems.

„Bendraujant su Kęstučiu, jo pasididžiavimas ir meilė jums buvo labai akivaizdūs. Kęstučiui buvo labai svarbi valstybė kaip efektyvus instrumentas suteikiantis kiekvienam žmogui galimybes pasireikšti.

Jam buvo labai svarbi Lietuva, kuriai atiduota tiek jėgų ir sveikatos. O mes laikui bėgant tik dar geriau suprasime, koks svarbus mums Kęstutis Glaveckas“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbėsiu apie laisvą žmogų, Kęstutį Glavecką“, – pradėjo Eugenijus Gentvilas.

Pasak jo, profesorius K. Glaveckas gimė ir dirbo Vilniuje, ir nors ne kiekvienas rado savyje jėgų ištrūkti iš puvėsiais atsiduodančios sovietinės realybės, bet K. Glaveckas sugebėjo tapti laisvu žmogumi, kai žmogaus laisvė buvo didžiausia sovietinės sistemos priešė.

REKLAMA

„Komunistinis Vilniaus Baziliskas žudė savo žvilgsniu visas laisvės apraiškas. Pažinojusieji Kęstutį Glavecką teigia, kad jam pavyko įveikti Vilniaus Baziliską dar jaunystėje“, – prisiminė E. Gentvilas.

Galvodamas apie bičiulį K. Glavecką E. Gentvilas sako, kad atpažįsta jo pasaulį tokį, kokį aprašė jo bendraamžis rašytojas Ričardas Gavelis, kai buvo būtina susikurti erdvę, kur galima būtų linksmai ir su ironija perskaityti visus valdžios transliuojamus pranešimus.

Pasak jo, romanas „Vilniaus Džiazas“ gimė aprašant būtent tokias asmenybes, kaip K. Glaveckas. Ne be reikalo, pasak E. Gentvilo, apie K. Glavecką buvo juokaujama, kad jis išrado ekonomiką ir savo požiūrį gynė kasdien ir be atvangos. Anot E. Gentvilo, jei tarp signatarų nebūtų buvę K. Glavecko, tai būtų neatlygintina klaida. Laimei, jis buvo tarp signatarų ir Lietuvos atkūrėjų.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, K. Glaveckas su kolegomis net Sausio 13 d. naktį kalbėjo apie tai, kiek liktų našlaičių, jei išgyventų ne visi. Vis tik, pasak E. Gentvilo, K. Glaveckas liko su kolegomis ir iki galo liko pačiu savimi, nes jam buvo svarbūs moraliniai imperatyvai „reikia“ ir „privalau“.

„Atsisveikiname su šiuo laisvu žmogumi, laisvės pranašu ir laisvės šaukliu. Užuojauta šeimai, artimiesiems, pažinojusiems signatarą Kęstutį Glavecką. O šiandien dangus virš Lietuvos platus, platus ir nuo šiol, Kęstuti, visas jis tavo. Ilsėkis ramybėje“, – graudindamasis kalbėjo E. Gentvilas.

K. Glaveckas mirė penktadienį ligoninėje. Kolegos po mirties pranešė, kad jam prieš tris savaites buvo atlikta širdies operacija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Problemų su širdimi politikais turėjo ir anksčiau. Dar 2009 metų vasarą visą Lietuvą apskriejo žinia, kad Aliaskoje (JAV) atostogavusį Seimo narį K. Glavecką ištiko širdies priepuolis.

Ankoridžo ligoninėje jam buvo skubiai atlikta širdies šuntavimo operacija ir implantuotas širdies stimuliatorius. Jis šioje ligoninėje buvo ir gydomas.

Po metų, 2010-ųjų gruodžio viduryje K. Glaveckas vėl pateko į ligoninę. Seime svarstant kitų metų biudžetą politikas pasijuto blogai. Politikui pavyko atsitiesti ir jis vėl sugrįžo į darbus.

Paliko ryškų įspaudą Lietuvos politiniame ir ekonominiame gyvenime

K. Glaveckas gimė 1949 m. balandžio 30 dieną Vilniuje. Ten jis 1967 m. baigė Vilniaus Antano Vienuolio vidurinę mokyklą, o 1972 m. baigė Vilniaus universitetą. Tais pačiais metais K. Glaveckas pradėjo dėstyti Vilniaus universiteto Ekonomikos fakultete, kur išdirbo iki 2000-ųjų.

REKLAMA

1976 m. K. Glaveckas apgynė ekonomikos mokslų kandidato laipsnį. 1987 m. Talino universitete apgynė habilitacinį darbą, už kurį jam suteiktas habilituoto ekonomikos mokslų daktaro laipsnis, 1989 m. jam suteiktas profesoriaus vardas.

1992–1996 m. Lietuvos ir užsienio kompanijų konsultantas. Kartu su kitais įkūrė Lietuvos laisvosios rinkos institutą, 1992–1998 m. buvo šio instituto tarybos pirmininkas. 1993–1996 m. Nacionalinės vertybinių popierių biržos tarybos pirmininkas.

Politikoje K. Glaveckas sukosi daug metų. 1989–1990 m. jis ėjo Lietuvos komunistų partijos Centrinio komiteto ekonomikos ir socialinių klausimų skyriaus vedėjo pareigas, buvo CK sekretorius. 1990–1992 m. jis išrinktas Aukščiausios Tarybos–Atkuriamojo Seimo deputatu, o nuo 1996 m. nuolat išrenkamas Seimo nariu.

REKLAMA

1998–2000 m. K. Glaveckas buvo Lietuvos centro sąjungos (LCS) pirmininko pavaduotojas, 2000 m. sąjungos pirmininkas. 2002 m. kaip LCS kandidatas nesėkmingai dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose (surinko 0,52 proc. rinkėjų balsų). 2003 m. išrinktas Kauno miesto savivaldybės tarybos nariu.

2003 m. gegužės 31 d. išrinktas Liberalų ir centro sąjungos pirmininko pirmuoju pavaduotoju. 2005 m. pašalintas iš Liberalų ir centro sąjungos. 2008 m. įstojo į politinę partiją Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, kurioje išbuvo iki gyvenimo pabaigos.

Tiesa, 2020 m. lapkritį K. Glaveckas paliko Liberalų sąjūdžio frakciją, vėliau – ir partiją.

K. Glaveckas 2000 m. apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu, 2004 m. – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu.

Buvo dukart vedęs. Pirmoji žmona – Aušra Glaveckienė, antroji – Rūta Rutkelytė. Susilaukė dviejų dukrų – Ramunės ir Živilės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų