„Užupio respublikos Konstitucijos karaimų kalba lentos atidengimas yra ne tik ištikimybės, bet ir laisvės, galimybės būti savimi išraiška. Matome ją meniškai užkoduotą Konstitucijoje, kartu prisimename, kiek daug praradome, kai tos galimybės atvirai būti savimi neturėjome. Tad savo pritarimą šiai simboliškai pateiktai laisvei patvirtiname per vertimą į karaimų kalbą“, – sakė Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė Karina Firkavičiūtė.
Daugiau nei prieš 625-erius metus į Lietuvą gyventi atsikėlę pirmieji karaimai čia atsivežė ne tik papročius ir tradicijas, bet ir kalbą. Šiandien skaičiuojama, kad karaimų kalba pasaulyje kalba vos 30 žmonių, ir visi jie gyvena Lietuvoje.
„Taip dabar mes, užupiečiai, tiesiame ranką karaimams jų kelyje puoselėjant tautinę tapatybę bei išsaugant savo kalbą. Gimtosios kalbos praradimas lėmė mums broliškos prūsų kalbos bei daug gausesnės tautos išnykimą, tad tai neturi pasikartoti greta mūsų gyvenantiems karaimams“, – teigė Užupio Respublikos prezidentas, bendruomenės vadovas, seniūnaitis Sakalas Gorodeckis.
Karaimų kalba įtraukta į UNESCO nykstančių pasaulio kalbų atlasą.
2021 metais vykusio visuotinio gyventojų surašymo duomenimis, Lietuvoje gyveno apie 200 karaimų.
Užupio Respublika – menininkų, intelektualų, verslininkų Vilniaus Užupio rajone įkurta bendruomenė, deklaruojanti laisvę ir nepriklausomybę nuo visko. Savo nepriklausomybės šventę bendruomenė juokais mini balandžio 1-ąją, Melagių dieną.
Simbolinis jos dokumentas – Užupio respublikos Konstitucija – paskelbta ant gatvės sienos ir yra išversta į daugiau nei 70 pasaulio kalbų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!