Sveikatos apsaugos ministerijoje penktadienį buvo aptarta ir tolimesnė kelionių organizavimo tvarka. Susitikę specialistai nutarė kreiptis į kaimyninę Latviją ir Estiją ir sutarti dėl bendrų sąlygų, pagal kurias galėtų gabenti turistus į atskirus regionus ar salas, kur koronaviruso pandemija yra suvaldyta.
Kreipsis į Baltijos šalių Vyriausybes, kad kartu nustatytų saugias salas ar regionus
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga penktadienį susitiko su ekonomikos ir inovacijų viceministre Vitalija Jankauskaite-Milčiuviene, Nacionalinės turizmo asociacijos verslo prezidente Žydre Gaveliene ir Lietuvos turizmo asociacijos vadove Milda Plepyte-Rainiene.
„Kalbėjome apie galimybę ateityje vertinti ne tik šalis, bet ir šalių regionus Europoje. Kol kas mes tokio mechanizmo netaikome, reikėtų tartis ir derinti.
Sutarėme, kad turizmo ir verslo asociacijos kreipsis į visų Baltijos šalių, Lietuvos, Latvijos ir Estijos, Vyriausybes. Tada būtų galima svarstyti tokiose atitikmenyse, kaip mes turim Covid-19 valdymo komitetą.
Jeigu iš principo tokiai idėjai būtų pritarta, tuomet būtų derinama su Europos ligų kontrolės centru, ar būtų galima gauti patikimus rodiklius ir tuomet nustatyti sąlygas, kada būtų galima gabenti turistus, kurie galėtų važiuoti į kažkokias salas ar atskirus regionus, kurie yra Europos Šengeno erdvėje“, – sakė A. Veryga.
Draudime yra įvairių kliūčių
Ministras pažymėjo, kad reikėtų įvertinti ir keliaujančių sveikatos draudimo klausimus. Buvo tartasi ir dėl asmenų duomenų apsaugos, kurie sugrįžta į Lietuvą iš turistinių ar verslo kelionių.
„Apie anketų surinkimą, registravimąsi, kad kiekvienas būtų tikrinamas. Sutarėme, kad aktyviau bendradarbiausime ir susitikrinsime penktadieniais su mūsų specialistais, kad nebūtų kažkokio nesusikalbėjimo“, – sakė A. Veryga.
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė kalbėjo, kad šiuo metu visi gyvename permainų laikotarpyje ir tenka ieškoti naujų sprendimų visiems, taip pat ir turizmo sektoriui.
„Mes suprantame, kad saugumas yra pirmiausias prioritetas. Ateityje galbūt reikėtų svarstyti pratęsti diskusijas su draudimo sektoriumi, kalbėtis apie draudimo galimybes, nes šioje vietoje yra įvairiausių kliūčių“ , – sakė viceministrė.
Paminėjo saugius regionus ir salas
Nacionalinės turizmo asociacijos verslo prezidentė Ž. Gavelienė po susitikimo teigė, kad buvo aptartos ir kelionių kryptys žiemos sezonui, o sąrašas gali būti ir ilgesnis. Jis bus suderintas ir papildytas. Būtų vykdomi tiesioginiai užsakomieji skrydžiai į saugius regionus.
„Sutarėme apie galimybę žiemos metu, kai Lietuvoje yra šalta, į autonominius regionus. Tarp paminėtų šalių buvo saugūs regionai – tai Kanarų salos ir Madeiros sala. Šiai dienai jos pasižymi kaip saugios Covid situacijoje.
Tas sąrašas galėtų būti ir platesnis, jei situacija tvarkysis ir nebus ji blogesnė “, – sakė Ž. Gavelienė.
Pasak asociacijos verslo prezidentės, bus kreipsis į kelionių agentūras, kaip užtikrinti saugų keliavimą.
Turizmo atstovai gavo patikinimą iš Užsienio reikalų ministerijos, kad lietuvių keliavimas Europos Sąjungoje yra saugus, nes visur galioja sveikatos kortelė ir jie gali gauti paslaugas.
„Džiugios naujienos, tik dabar visiems reikia padaryti namų darbus, kad lietuviai saugiai galėtų keliauti ateityje“, – sakė Ž. Gavelienė.
Moteris pažymėjo, kad turizmo sektorius labiausiai nukentėjo nuo Covid-19 pandemijos suvaržymų: „Tie sprendimai galėjo būti anksčiau, bet mes visi mokomės pamokas. Jei tie sprendimai neužtruks ir tai bus padaryta iki vasaros pabaigos – tai ir tai jau bus pirmas žingsnis.“
Turizmo atstovai su Ekonomikos ir inovacijų ministerija tariasi, kaip spręsti pandemijos padarinius: „Tačiau reikia žiūrėti ir į ateitį, kad visiškai nesužlugdytume turizmo.“
Norinčių keliauti į užsienį – mažiau: stabdo ir nežinomybė dėl antrosios bangos
Lietuvius nuo kelionių stabdo nežinomybė, ar bus antroji koronaviruso banga ir kaip toliau gyvensime. Ž. Gavelienė pripažino, kad norinčių keliauti į užsienį ir užklausų kiekis sumažėjo.
„Sumažėjęs užklausų kiekis ne tiek, kad neleistų kelionių organizatoriaus planuoti kelionių į ateitį. Jei būtų pasiūlytos kryptys, kurios yra saugios, kaip jau minėta Madeira, Kanarų salos ar dar kažkas, tai tikrai tų keliaujančių yra.
Matome, kad šiandien lietuviai keliauja per aplinkinius regionus, o ne per Lietuvos kelionių organizatorius, todėl manome, kad Lietuvos kelionių organizatorių konkurencinės sąlygos yra suvaržytos“, – sakė Ž. Gavelienė.
Veryga: situacija šalyje blogėja
Penktadienį ankstesnėje spaudos konferencijoje sveikatos apsaugos ministras A. Veryga sakė, kad toliau blogėjant koronaviruso situacijai Lietuvoje, vėl bus pradėtos taikyti anksčiau šalyje taikytos griežtesnės kontrolės priemonės, .
Pasak jo, tos priemonės apimtų platesnio masto kaukių dėvėjimą, darbo laiko ribojimą, srautų valdymą, nuotolinį darbą, sergančiųjų lankymą, susibūrimų ribojimus bei kitas priemones.
„Yra išskirti atskiri sektoriai – viešas, privatus. Švietimas kaip atskiras sektorius išskirtas, tada sveikatos priežiūros sektorius – tiek stacionarinis, tiek nestacionarinis. Taip pat renginiai, prekyba, pramogos, laisvalaikis, paslaugos, viešas maitinimas, naktiniai klubai ir panašiai“, – kalbėjo A. Veryga.
Įvedant griežtesnius ribojimus bus atsižvelgiama į 14 dienų sergamumo rodiklį 100 tūkst. gyventojų: „Pasiūlyta prisirišti prie dviejų reikšmių – 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų.“
Pasak ministro, siūloma priemones taikyti labiau lokalizuotai, nukreipiant į miestus, regionus, stebėti atskirai situacijas. Taikyti ne visai šaliai, o tam tikrai vietai ar sektoriui.
Ministro pristatyti siūlymai dar turės būti aptariami ir COVID-19 valdymo komitete.