Venckienės sūnus – apie nematomą skandalo pusę: esame sulaukę grasinimų nužudyti

Šiuo metu buvusios teisėjos ir Seimo narės Neringos Venckienės dienos slenka viename JAV kalėjime. Pasitelkusi teisininkus ir net šeimos narius N. Venckienė siekia bet kokia kaina išvengti ekstradicijos.

Lietuvoje jos jau seniai laukia teisėsaugos paruošta net 13 įtarimų „puokštė“. Net labai tikėtina, kad prieš teismą Lietuvoje stojusi N. Venckienė ilgiems metams būtų pasiųsta už grotų.

Bet kol kas viskas priklauso nuo kitos valstybės teisinės sistemos sprendimų, kurių dar gali tekti palaukti keletą mėnesių ar net metų. Apie šiuo metu esančią situaciją, nenorą grįžti į Lietuvą ir nematomą per šalį nuvilnijusio pedofilijos skandalo pusę, pokalbis su artimiausiu N. Venckienei žmogumi – jos sūnumi Karoliu.

Kaip sprendžiasi klausimai dėl jūsų mamos, N. Venckienės, galimo perdavimo Lietuvai?

Šiuo momentu yra paduotas skundas JAV Aukščiausiajam teismui dėl spragų ekstradicijos įstatyme. Jungtinių Valstijų ekstradicijos įstatymas nebuvo atnaujintas jau beveik 200 metų. Tikimės, kad Aukščiausiasis teismas įvertins ekstradicijos įstatymo gaires ir išaiškins „politinių nusikaltimų“ teisinę reikšmę. 

JAV žiniasklaidoje cituojama, kad N. Venckienė bijo ne tiek dėl savęs, kiek dėl savo artimųjų. Kodėl ji išsakė tokią mintį?

Pedofilijos skandalas nusinešė virš dešimtį gyvybių, ne tik mano dėdės Drąsiaus, bet ir kitų bylos dalyvių bei liudininkų. Lietuvos vyriausybė teigia, kad mano dėdė mirė nesmurtine mirtimi, nors šią „išvadą“ galima paneigti vien tik pažvelgus į pomirtines jo nuotraukas.

Mano seneliai, kiti šeimos nariai ir mano mamos šalininkai jau begalę metų yra persekiojami Lietuvos teisėsaugos institucijų. Jiems yra iškeltos begalės bylų, remiantis subjektyviais liudijimais ir prokurorų išvedžiojimais. Tiek mano šeimos nariai, tiek aš asmeniškai, esame ne kartą sulaukę grasinimų nužudyti, bet Lietuvos institucijoms tai neatrodė įdomu. 

REKLAMA

Akivaizdu, kad Lietuvoje teisingumo pasiekti nesitikite. Kokių veiksmų šiuo metu įmanoma imtis, kad N. Venckienė nebūtų perduota Lietuvai?

Ekstradicijai terminas nėra nustatytas. O šiuo momentu, manau, geriausias ginklas yra viešumas. Prašyčiau visų Lietuvos žmonių dalintis informacija su užsienyje gyvenančiais draugais ir giminaičiais, kurią galima rasti specialiai tam sukurtoje svetainėje pavadinimu FreeNeringa. Nes Lietuvos vyriausybė labai bijo viešumo ir galbūt tai privers juos pakeisti savo veiksmus. 

Kaip šiuo metu jaučiasi N. Venckienė?

Aš su mama susitinku kas dvi savaites. Ji jaučiasi neblogai. Mano mama yra be galo stipri. Per susitikimus mes su mama kalbame apie šių dienų įvykius, mūsų šeimos narius Lietuvoje, taip pat kalbame apie bet ką, kas šauna į galvą. Mama kalėjime daug skaito, todėl dažnai aptariame jos perskaitytas knygas.  

O kaip jaučiatės jūs pats? Kas padeda nepalūžti?

Mane įkvepia žmonės, kurie paaukojo savo gyvenimus dėl kitų gėrio, taip kaip tai padarė mano mama. Aš ja be galo didžiuojuosi ir jaučiu jai milžinišką pagarbą už jos pasiaukojimą mano pusseserės labui.  

Jei viskas susiklostys taip, kad liksite JAV, ar kada nors įsivaizduotumėte save dar gyvenantį Lietuvoje?

Į šį klausimą jau teko atsakyti ne vieną kartą. Ir aš, ir, manau, mano mama norėtume kada nors sugrįžti į tėvynę, bet šiuo metu nematau tokios galimybės.  

Mano mamai teko paaukoti viską, savo karjerą, savo ramų gyvenimą, viską, kad tik išgelbėtų mano pusseserę. Manau, ne daugelis pasielgtų taip, kaip pasielgė ji.  

Ko šiuo metu labiausiai norėtumėte?

Labiausiai tai norėčiau, kad Lietuvos valdžia pagaliau paliktų mano senelius ramybėje, kad jie turėtų ramią senatvę.

JAV sprendimas

Naujienų portalas tv3.lt šių metų gegužės pradžioje rašė, kad viename Čikagos kalėjimų šiuo metu esanti N. Venckienė sulaukė nepalankaus vietos teismo sprendimo. Nuspręsta, kad N. Venckienės prašymas dėl prieglobsčio JAV suteikimo bus nagrinėjamas tik 2022-siais.

REKLAMA

Šią žinią paskelbęs portalas hoiabc.com cituoja N. Venckienės advokatą Marką Davidsoną. Teisininkas teigia, kad delsimas išnagrinėti N. Venckienės prašymą menkina galimybes išvengti ekstradicijos.

„Teismas nepaaiškino savo sprendimo net trejiems metams atidėti šio prašymo nagrinėjimą. Bus labai sudėtinga pakeisti šį sprendimą ir pasiekti bent tiek, kad prašymas būtų nagrinėjamas dar šiemet“, – cituojamas M. Davidsonas.

Pedofilijos skandalas

Prieš keletą metų nuskambėjusi žinia apie JAV sulaikytą N. Venckienę priminė apie lietuvių jau kiek primirštą bene daugiausia atgarsio sulaukusį pedofilijos skandalą Lietuvos istorijoje.

Dėl buvusios teisėjos ir Seimo narės suėmimo prokurorai į JAV pareigūnus kreipėsi dar 2015-ųjų pabaigoje. Tiesa, N. Venckienė iš Lietuvos išvyko dar anksčiau, 2013 metais.

Kai prabėgus daugiau kaip dviem metams (po prokurorų kreipimosi į JAV pareigūnus – aut. past.) N. Venckienė pagaliau buvo sulaikyta, Generalinės prokuratūros (GP) atstovai nuo išsamesnių komentarų susilaikė. Mat, anot jų, viskas yra sprendžiama JAV.

Iš visų 13 N. Venckienei pateiktų įtarimų, griežčiausia bausmė gresia dėl piktnaudžiavimo, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos. Pagal šį straipsnį didžiausia gresianti bausmė yra iki 7 metų už grotų. Tai apibrėžta Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse.

Pagal kitus straipsnius bausmės yra švelnesnės. Pavyzdžiui, dar pagal du straipsnius numatytas maksimalus įkalinimas iki 5 metų, pagal 3 straipsnius iki 3 metų ir t.t. Už tam tikras veikas gresia areštas.

Nors tam tikrais atvejais, pagal daugiau nei vieną epizodą teisiamam asmeniui gali grėsti ne daugiau kaip maksimali griežčiausiame straipsnyje numatyta bausmė (N. Venckienės atveju 7 metai), bet šis atvejis, tikėtina, nepriklausys tai bylų grupei.

Lietuvos teismai skiria bausmes už kiekvieną nusikalstamą veiką atskirai, o po to paskiria galutinę subendrintą bausmę. Skirdamas galutinę subendrintą bausmę, teismas gali bausmes apimti arba visiškai (ar iš dalies) jas sudėti.

REKLAMA

Jei N. Venckienės atveju būtų taikomas bausmių apėmimo variantas, tada buvusiai teisėjai negrėstų daugiau kaip 7 metai už grotų. Bet, tv3.lt šaltinių teigimu, Lietuvos teismų praktikoje įprastai taikomas antras variantas, kai bausmės yra visiškai arba iš dalies sudedamos.

Tokiu atveju, numatyti N. Venckienės laukiančios bausmės yra praktiškai neįmanoma. Tiesa, galima pabrėžti, kad pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus ji negalėtų būti įkalinta ilgiau kaip 20 metų. O visas įkalinimo laikotarpis priklausytų nuo to, pagal kuriuos straipsnius ji sulauktų bausmės (ir kokio dydžio). O tada, ar būtų taikomas visiškas, ar dalinis bausmių sudėjimas.

Visi N. Venckienei pateikti įtarimai

Generalinė prokuratūra kreipėsi su ekstradicijos prašymu į JAV dėl 13 nusikalstamų veikų. Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso:

167 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d. (mirusiojo atminimo paniekinimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str. (jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas).

Asmuo baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str. (piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis).

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str. (nepagarba teismui).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str. (teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d. (piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos).

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d. (trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai).

REKLAMA

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

140 str. 1 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

286 str. (pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

154 str. 2 d. (šmeižimas asmens, neva padarius sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, per visuomenės informavimo priemonę ar spaudinyje).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

236 str. 1 d. (asmens melagingas apskundimas įstaigai ar pareigūnui, turinčiam teisę pradėti baudžiamąjį persekiojimą).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.


Rašyti komentarą...
V
Vestina
2019-09-23 21:25:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
O as ja palaikau pati turiu vaiku ir zinau kad tokio mazo vaiko nichuja tu neismokinsi tokiu dalyku pasakot nes nepatyre prievartos vaikai net nezino kaip tai apibudint ir visi kiti kurie pries issitrinkit galvas iskrypeliai
Atsakyti
-24

G
Genute
2019-09-24 02:48:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
As venckienei linkiu istvermes ji labai stipri moteris ir turi sunu saunuoli kuris jai padeda istverti sunkias dienas o lietuvos teisesauga nieko verta netikiu ne vienu kaltinimu kurios jai primete ji tikrai nekalta styprybes tau ir tavo sunui bukit stiprus dievas su jumis
Atsakyti
-18

z
zenispypke
2019-09-23 21:19:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Parazitu teisesauga,linkiu jiems ir ju seimoms to pacio.
Atsakyti
-8

SKAITYTI KOMENTARUS (29)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų