Venckienė nepasiduoda: po JAV teismo akibrokšto – atsakomasis žingsnis

Viename JAV kalėjimų šiuo metu esanti Neringa Venckienė ėmėsi atsakomųjų veiksmų. Tai padaryti ją paskatino kiek netikėtas vietos teismo sprendimas jos prieglobsčio šioje šalyje klausimą svarstyti tik po 3 metų.

Naujienų portalo tv3.lt žiniomis, N. Venckienė su savo advokatais apskundė tokį sprendimą. Šią informaciją patvirtino N. Venckienės sūnus Karolis.

„Prieglobsčio prašymas buvo nukeltas net 3 metus į priekį, kas yra gana absurdiška. Greičiausiai tai yra susiję su ekstradicijos prašymu ir Lietuvos valdžios mėginimu bet kokia kaina susigrąžinti mano mamą į Lietuvą.

Iš esmės ekstradicijos sprendimas tapo susietas su prieglobsčio prašymu. Jeigu būtų priimtas neigiamas sprendimas ekstradicijos byloje – prieglobsčio byla būtų panaikinta. Jeigu būtų priimtas teigiamas sprendimas – prieglobstis ir taip būtų suteiktas“, – trumpą komentarą apie įvykius JAV pateikė K. Venckus.

JAV sprendimas

Naujienų portalas šių metų gegužės pradžioje rašė, kad viename Čikagos kalėjimų šiuo metu esanti N. Venckienė sulaukė nepalankaus vietos teismo sprendimo. Nuspręsta, kad N. Venckienės prašymas dėl prieglobsčio JAV suteikimo bus nagrinėjamas tik 2022-siais.

Šią žinią paskelbęs portalas hoiabc.com cituoja N. Venckienės advokatą Marką Davidsoną. Teisininkas teigia, kad delsimas išnagrinėti N. Venckienės prašymą menkina galimybes išvengti ekstradicijos.

„Teismas nepaaiškino savo sprendimo net trejiems metams atidėti šio prašymo nagrinėjimą. Bus labai sudėtinga pakeisti šį sprendimą ir pasiekti bent tiek, kad prašymas būtų nagrinėjamas dar šiemet“, – cituojamas M. Davidsonas.

Primirštas skandalas

Prieš daugiau kaip metus naujienų portalas tv3.lt rašė, kad žinia apie JAV sulaikytą N. Venckienę priminė apie lietuvių jau kiek primirštą bene skandalingiausią pedofilijos skandalą Lietuvos istorijoje.

Dėl buvusios teisėjos ir Seimo narės suėmimo prokurorai į JAV pareigūnus kreipėsi dar 2015-ųjų pabaigoje. Tiesa, N. Venckienė iš Lietuvos išvyko dar anksčiau, 2013 metais.

Kai prabėgus daugiau kaip dviem metams (po prokurorų kreipimosi į JAV pareigūnus – aut. past.) N. Venckienė pagaliau buvo sulaikyta, Generalinės prokuratūros (GP) atstovai nuo išsamesnių komentarų susilaikė. Mat, anot jų, šiuo metu viskas yra sprendžiama JAV.

REKLAMA

Visą N. Venckienei pareikštų įtarimų sąrašą su už nusikaltimus gresiančiomis bausmėmis, nenorėdami apkrauti skaitytojų, pateikiame straipsnio pabaigoje. O dabar keliame klausimą, kokios bausmės gali sulaukti N. Venckienė, jei įvyktų ekstradicija ir ji stotų prieš Lietuvos teismus?

Nėra aiškiai nubrėžtos ribos

Iš visų 13 N. Venckienei pateiktų įtarimų, griežčiausia bausmė gresia dėl piktnaudžiavimo, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos. Pagal šį straipsnį didžiausia gresianti bausmė yra iki 7 metų už grotų. Tai apibrėžta Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse.

Pagal kitus straipsnius bausmės yra švelnesnės. Pavyzdžiui, dar pagal du straipsnius numatytas maksimalus įkalinimas iki 5 metų, pagal 3 straipsnius iki 3 metų ir t.t. Už tam tikras veikas gresia areštas.

Nors tam tikrais atvejais, pagal daugiau nei vieną epizodą teisiamam asmeniui gali grėsti ne daugiau kaip maksimali griežčiausiame straipsnyje numatyta bausmė (N. Venckienės atveju 7 metai), bet šis atvejis, tikėtina, nepriklausys tai bylų grupei.

Lietuvos teismai skiria bausmes už kiekvieną nusikalstamą veiką atskirai, o po to paskiria galutinę subendrintą bausmę. Skirdamas galutinę subendrintą bausmę, teismas gali bausmes apimti arba visiškai (ar iš dalies) jas sudėti.

Jei N. Venckienės atveju būtų taikomas bausmių apėmimo variantas, tada buvusiai teisėjai negrėstų daugiau kaip 7 metai už grotų. Bet, tv3.lt šaltinių teigimu, Lietuvos teismų praktikoje įprastai taikomas antras variantas, kai bausmės yra visiškai arba iš dalies sudedamos.

Tokiu atveju, numatyti N. Venckienės laukiančios bausmės yra praktiškai neįmanoma. Tiesa, galima pabrėžti, kad pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus ji negalėtų būti įkalinta ilgiau kaip 20 metų. O visas įkalinimo laikotarpis priklausytų nuo to, pagal kuriuos straipsnius ji sulauktų bausmės (ir kokio dydžio). O tada, ar būtų taikomas visiškas, ar dalinis bausmių sudėjimas.

REKLAMA

Visi N. Venckienei pateikti įtarimai

Generalinė prokuratūra kreipėsi su ekstradicijos prašymu į JAV dėl 13 nusikalstamų veikų. Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso:

167 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

168 str. 1 d. (neteisėtas informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimas ar panaudojimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

313 str. 2 d. (mirusiojo atminimo paniekinimas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

153 str. (jaunesnio negu šešiolikos metų asmens tvirkinimas).

Asmuo baudžiamas laisvės apribojimu arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

163 str. (piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis).

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

232 str. (nepagarba teismui).

Asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

245 str. (teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

228 str. 2 d. (piktnaudžiavimas, siekiant turtinės ar kitokios asmeninės naudos).

Asmuo baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

231 str. 1 d. (trukdymas teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

140 str. 1 d. (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

REKLAMA

286 str. (pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui).

Asmuo baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.


Rašyti komentarą...
V
Vaclovas
2019-05-29 23:20:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kokie straipsniai prokurorams ir teisėjams už bylų sufabrikavimą? Paaukštinimai tarnyboje?
Atsakyti
-6

D
Dalius
2019-05-30 02:27:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pakelių manijakas Jonaitis tiek nėra nubaustas,kaip norėtų nubausti moterį, kuri kovojo su pedofilija. Pedofilai gali kelti galvas drąsiai, o jei kas prieštaraus jiems_ kalėjimas iki gyvos galvos.

Atsakyti
-10

z
zmogus
2019-05-29 22:44:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reikia buti visiskam beprociui, kad netiketi Neringa, vien isgirdus savaitinio darzelio aukletojos pasakojima, kad stankunaite mergaites neskubedavo pasiimti, puikiai irodo, kad mergaite jai buvo neidomi, patapo reikalinga tada, kai uzpakalis pradejo svilti.
Atsakyti
-14

SKAITYTI KOMENTARUS (40)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų