Valstybės lyderiai atskris iš Marso? Politikų strategija – tarškėti ir rodytis televizijoje

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt

Konkurento artimiausiuose prezidento rinkimuose Dalia Grybauskaitė neturės, nes visuomenei nei lyderiai, nei prezidentės konkurentai šiandien nėra reikalingi, konstatuoja politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. Visai kitaip buvo Sąjūdžio metais, kai buvo suvokiamas tokių žmonių poreikis ir vertė. „Dabar visuomenė tenori gauti pinigų. O lyderiai, jų manymu, turi atskristi iš Marso ar iš toliau“, – tikina R. Valatka.

Partijose – lyderių krizė

Anot V. Bruverio, Lietuvą kamuoja politikos lyderių krizė: „Nė viena iš pagrindinių šalies partijų neturi lygiavertės pamainos dabartiniams vadams, o ir šie yra nusilpę. Tarp partijų vadų nėra tokio, kuris galėtų vadintis nenuginčijamu aukščiausio rango politikos lyderiu, bent jau palyginti su prezidente.“

Pašnekovo manymu, viena pagrindinių šios problemos priežasčių – visiškai sustojusi partijų kraujotaka. Kadangi nevyksta lyderių kaita, partijos negali pasiūlyti kandidatų į prezidento postą, gebančių padaryti įspūdį rinkėjams, patraukti bent didesnę dalį balsų.

Politologas Algis Krupavičius sutinka, kad šalyje maža stiprių kandidatų į prezidentus, o didžiosios partijos dėl to turėtų prisiimti tam tikrą kaltės dalį. Tačiau, jo manymu, realus konkurentas D. Grybauskaitei egzistuoja: „Aiškiausias konkurentas rinkimuose į prezidentus yra dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius. Jis tikrai pajėgus politinis oponentas. Be to, gali atsirasti ir kitų netikėtų lyderių, o dabartinės prezidentės pozicijos yra silpnesnės nei 2009 metais, kai ji per trumpą laiką apsisprendė dalyvauti prezidento rinkimuose.“

Visuomenei lyderių nereikia

R. Valatkos pastebėjimu, šiandien šalies visuomenė gyvena pernelyg patogų gyvenimą, kad jiems dar būtų reikalingi ne dėl reitingų, o dėl valstybės interesų kovojantys ir į ilgalaikę perspektyvą žvelgiantys politikos lyderiai.

Politikos apžvalgininko teigimu, priešingą situaciją puikiai iliustruoja Sąjūdžio iniciatyvinės grupės susibūrimas ir tolesnė jos veikla: „1988-aisiais taip pat nebuvo lyderių, kol staiga, birželio 3 dieną, jų suradome per 30, paskui – dar per 100, patekusių į Aukščiausiąją Tarybą. Kodėl jie atsirado? Nes visuomenei to reikėjo. Visuomenė nebenorėjo gyventi taip, kaip gyveno, ir suprato, kad reikia žmonių, kuriais galima pasitikėti. Dabar visuomenė tenori gauti pinigų. O lyderiai, jų manymu, turi atskristi iš Marso ar iš toliau.“

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, šiandien politikos lyderis, nebijantis užsiimti rizikinga politika, gali atsirasti tik tuo atveju, jei turės tvirtą finansinį pagrindą. Anot R. Valatkos, iš darbo, kuriame gaudavo 2 tūkst. litų, į politiką atėjęs jaunas vaikinas, pradėjęs uždirbti 7 tūkst., „kiauksės“ taip, kaip reikia partijos vadui, mat antraip turės problemų.

„Kad žmogus kovotų, jis turi būti laisvas. O laisvės be pinigų, kaip sako liberalai, nebūna“, – pažymi R. Valatka.

„Politinės jėgos neturi jėgų“

Politikos apžvalgininko V. Bruverio teigimu, akivaizdu ne tik tai, kad D. Grybauskaitė neturi rimto konkurento prezidento rinkimuose, bet ir tai, kad politinės jėgos retai teišdrįsta jai oponuoti.

Anot V. Bruverio, tai lemia du dalykai. Pirmasis – politinių jėgų degradacija idėjiniu, vertybiniu ir kadrų požiūriu. Apžvalgininkas teigia, kad partijos neturi populiarumu prezidentei nenusileidžiančių politinių figūrų, todėl bijo bet kokios atviresnės konfrontacijos.

„Kita vertus, prezidentė tinka visiems, nes idėjiniu ir programiniu požiūriu ji pati yra neaiškus politinis elementas. Kaip prisimename, ji į rinkimus ėjo be jokios aiškesnės politinės programos, jos neturi ir iki šiol. Todėl tai, ką ji kalba vienu ar kitu politiniu klausimu, dažnai tinka visiems, nes programiniu požiūriu tai neapibrėžta“, – konstatuoja V. Bruveris.

Savo ruožtu R. Valatka pabrėžia, kad visos politinės jėgos oponuoti prezidentei neturi jėgų: „Na, pasakysiu negražiai, tačiau tai – impotencija. Jei negali būti geras tenoras, baritonas ar bosas, belieka amsėti chore. Tad ir amsi visos politinės jėgos. Tačiau partija, prezidento rinkimuose nesugebanti iškelti kandidato, galinčio surinkti 15–20 proc. balsų, yra ne partija, o nevykėlių rinkinys.“

Politikų strategija – „tarškėti ir rodytis televizijoje“

V. Bruveris konstatuoja, kad tai, kas vyksta Lietuvos valdžios scenoje, yra zoologiniai galios ir viešųjų ryšių žaidimai.

REKLAMA

„Tai kova dėl išgyvenimo ir priešininkų ar konkurentų sunaikinimo, beveik viską suvedant į viešuosius ryšius, stengiantis rinkėjams patikti primityviąja to žodžio prasme. Pasireklamuoti pigiais triukais, išpuoliais, intrigomis. Politikai degraduoja, todėl vengia kariauti politinius ir ideologinius karus, verčiau užsiima menkaverčiu politikavimu“, – tvirtina V. Bruveris.

Pasak R. Valatkos, asmenys, patekę į Seimą ar gavę ministro postą, į tai žiūri kaip į etatinį darbą, todėl bando sukurti tokią situaciją, kad po ketverių metų galėtų išlikti patogioje vietoje.

„Jie supranta, kad kuo mažiau šokinės, tuo daugiau turės šansų likti. O konkurencijos politikoje nėra. Ji atsirastų tada, jei į valdžią ateitų žmonių, turinčių šiokį tokį finansinį pagrindą, tad kitaip žiūrinčių į veikimą. Tačiau tam, kad į politiką bandytų ateiti finansininkai, verslininkai, teisininkai, Seimo nario alga turėtų būti dvigubai didesnė. Dabar yra taip, kad neveikimas – geriausias bilietas į kitą kadenciją. Bet, žinoma, reikia tarškėti, nesvarbu – ką. Na, ir tarška jie kaip Gražulis, Stancikienė ar kiti veikėjai. Žodžiu, reikia rodytis „telike“. Ir to rinkėjui užtenka.“


Rašyti komentarą...
d
delta
2013-09-10 18:52:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Lyderystės stoką ir aštrų tam poreikį jaučia, bei kalba apie tai, daugelis. Štai kaip šiuo klausimu savo nuomonę išsakė Tarptautinio valiutos fondo generalinė direktorė K. Lagarde: „ Mums reikalingi lyderiai, o ne nuotykių ieškotojai, mums reikia daugiau bendradarbiavimo ir mažiau konkurencijos, turime daugiau veikti ir mažiau reaguoti“. Tai teisinga tik iš dalies, nes problemos sprendžiamos senais metodais – tai „žvilgsnis atgal“, kai tuo tarpu pasaulis tapo globalus, ir reikia „žvelgti į priekį“. Visuomenė skaidosi kaip supuvę grūdai, be jokios galimybės, jokios vilties, jokio lyderio ir krypties. Tai vadinama bankrotu. Tačiau būtent iš šios bejėgiškumo, netikrumo ir irimo būsenos gali gimti nauja vystymosi koncepcija – kaip kad iš pūvančio grūdo prasikala daigelis. Turi atsirasti stiprios valios lyderis, nes žmoniją būtina perauklėti – ir tai pati didžiausia mūsų laikų problema. Juk teks sutelkti bedarbių mases, mokyti juos naujų žmonių tarpusavio santykių, bendradarbiavimo globaliame pasaulyje. Tik pakeitus save, savo požiūrį į kitus žmones, įmanoma sukurti naują visuomenę. Tik štai, iš kur atsiras lyderis? Istoriškai susiklostė, kad paklausa nulemia pasiūlą, ir lyderis atsiranda reikiamu laiku reikiamoje vietoje. Sprendžiant iš pasaulio susietumo bei globalumo, – gali atsirasti grupė žmonių, kurie norėtų ir sugebėtų tarpusavyje rasti tą ypatingą bendrą Jėgą ir Valią, tapsiančią lyderiu.
Atsakyti
0

L
LIETUVOS ŽEMĖ (referendumas)
2013-09-10 12:47:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Citata.
"Po kovo 11-osios, turbūt balandžio kažkur vidurį, buvo pirmą kartą siūloma keisti laikiną pagrindinį įstatymą ir leisti pirkti žemę užsieniečiams.
Šitą pasiūlymą išnešė į posėdį tuometinis aukščiausiosios tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis."
Signataras Rolandas Paulauskas.
Todėl,
Vytautas Landsbergis yra bemaž pats svarbiausias LIETUVOS pardavėjas,
LIETUVOS naikintojas.
Dabar konstitucija yra pakeista seime be tautos valios taip, kad LIETUVOS piliečiai neteko prigimtinės teisės į protėvių išsaugotą savąją žemę, o sukčiai galės laisvai ją išparduoti užsieniečiams.
Referendumu stabdykim sukčių sumanytą LIETUVOS žemių išpardavinėjimą užsieniečiams.
Tuo pačiu yra siekiama:
-sumažinti parašų skaičių nuo 300000 iki 100000, kad inicijuoti referendumą;
-įteisinti privalomą referendumą dėl žemės gelmių turtų panaudojimo.
Dėl parašų rinkimo lapų kreiptis
va čia
zemesvardu.lt/kontaktai
Atsakyti
0

A
Amdrius
2013-09-10 13:31:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Isijautusius runkelinius valdziazmogius dabar tegali sutvarkyti tik dede Zarinas...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų