Lietuvos diplomatų potencialo neturėtų užgniaužti partiniai interesai ir populizmas, juo turėtų pasinaudoti ir kitos valstybinės žinybos, pareiškė prezidentas Valdas Adamkus pirmadienį vykusiame Užsienio reikalų ministerijos kolegijos posėdyje. Prezidentas taip pat sakė, jog tarptautinės politikos realybė verčia ieškoti dialogo su Rusija.
V.Adamkus posėdyje klausė, ar neatsitiko taip, kad narystė Europos Sąjungoje ir NATO, kuriai pasiekti labai svarbios buvo užsienyje dirbusių Lietuvos atstovų žinios, patirtis ir suvokimas, leido "atsipalaiduoti" ir todėl dalis Lietuvos politikų pradėjo lengviau žvelgti į savo pareigas ir atsakomybę vidaus politiniame gyvenime.
Prezidentas pažymėjo, kad tokio "atsipalaidavimo" tendencijas išryškino nesėkmingo stojimo į eurozoną patirtis, kuomet tam tikrų žinybų atstovai, rodę visišką pasitikėjimą savo jėgomis, nepaisė diplomatų perspėjimų.
Lietuvos vadovo teigimu, būtina intensyvi Lietuvos diplomatinės tarnybos partnerystė su kitomis valstybės institucijomis.
"Raginu ministerijas glaudžiau bendradarbiauti su Užsienio reikalų ministerijos specialistais, pasinaudoti jų turima patirtimi ir atvirkščiai - diplomatai turėtų labiau įsiklausyti į kitų ministerijų reiškiamą nuomonę", - kalbėjo V.Adamkus.
Prezidentas taip pat pabrėžė, jog Tarptautinės politikos realybė ir nacionaliniai interesai verčia Lietuvą ieškoti dialogo su Rusija galimybių bei toliau siekti regioninės lyderystės.
Lietuvos vadovas pirmadienį vykusiame Užsienio reikalų ministerijos kolegijos posėdyje užtikrino, kad dialogo su Rusija bus ieškoma neatsisakant reikalavimų pripažinti sovietinės okupacijos faktą ir siekiant okupacijos žalos atlyginimo, nes tik bendromis vertybėmis ir principais pagrįstas bendradarbiavimas gali būti nuoširdus.
V.Adamkus džiaugėsi, kad Europa vertina Lietuvos ir jos diplomatų pastangas kuriant stabilumo, laisvės ir demokratijos erdvę Rytų kaimynystėje. Tai, pasak jo, patvirtina lapkritį gautas 56 valstybių pritarimas Lietuvos pirmininkavimui Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) 2011 metais, kuriam ragino tinkamai pasirengti.
Prezidento teigimu, Lietuvai, pasinaudojant išaugusiu tarptautiniu autoritetu, būtina tęsti paramą reformų ir demokratijos sklaidai Ukrainoje, Baltarusijoje, Pietų Kaukazo valstybėse bei padėti spręsti dirbtinai "įšaldytus konfliktus" posovietinėje erdvėje, taip pat stengtis, kad ES ir NATO atvirų durų politika Gruzijos, Ukrainos ir kitų pasirengusių šalių atžvilgiu artimiausiu metu būtų ne tik išlaikyta, bet ir patvirtinta konkrečiais sprendimais.
V.Adamkus taip pat pažymėjo, jog būtina sukurti aiškią Lietuvos migracijos politiką norint sąmoningai dalyvauti globalinėje kovoje dėl protų, ir pradėti kryptingą kultūros politiką užsienyje, kurią ne visuomet sėkmingai vykdo Kultūros ministerija.
"Visi šie tikslai būtų beprasmiai, jei valstybė neturėtų dvasinio dėmens, kuris reiškiasi per mūsų patriotizmą, tautiškumą ir kultūrą", - sakė prezidentas.