Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus teigia, jog ekonominio bendradarbiavimo su Tadžikistanu srityje yra neišnaudotų galimybių.
Ketvirtadienį po susitikimo su Lietuvoje viešinčiu Tadžikistano prezidentu Emomali Rahmonu V.Adamkus žurnalistams sakė manantis, jog neišnaudotų galimybių yra prekių transportavimo srityje. Klaipėdos uostas, prezidento nuomone, galėtų pasitarnauti Tadžikistano aliuminio pervežimui į Vakarų Europą.
„Nors geografiniai nuotoliai yra dideli, tačiau tai netrukdo vystyti ekonominio bendradarbiavimo tarp abiejų šalių“, - sakė Lietuvos vadovas.
V.Adamkus teigė taip pat prašęs Tadžikistano vadovą remti ambasadorės Inos Marčiulionytės kandidatūrą į UNESCO vadovės postą.
„Aš, pasinaudodamas proga, kreipiausi ir prašiau prezidento šių metų UNSECO generalinio direktoriaus rinkimuose remti (...) ambasadorės I.Marčiulionytės kandidatūrą. (...) Man buvo malonu tiesiogiai išgirsti pritarimą remiant tą kandidatūrą“, - sakė V.Adamkus.
E.Rahmonas sakė, jog reikia plėtoti ekonominį dvišalį Lietuvos ir Tadžikistano bendradarbiavimą. Anot E.Rahmono, būsimas jo apsilankymas Kruonio hidroakumuliacinėje elektrinėje Kauno rajone reiškia, jog Tadžikistanas yra suinteresuotas sužinoti daugiau apie Lietuvos patirtį statant nedidelio ir vidutinio pajėgumo hidroelektrines.
„Norime pakviesti Lietuvos ekspertus į Tadžikistaną, kad jie pasidalintų savo patirtimi ir sužinotų iš mūsų“, - sakė Tadžikistano vadovas.
Paklaustas, ar būtų deramasi su JAV dėl karinių bazių, jei kaimyninė Kirgizija nuspręstų uždaryti amerikiečių bazę jos teritorijoje Manase, Tadžikistano vadovas sakė, jog kol kas JAV to neprašė, o kai paprašys, tuomet šis klausimas ir bus svarstomas. Jis pažymėjo, jog Tadžikistanas jau sutiko leisti amerikiečiams gabenti per šalies teritoriją komercinius krovinius.
„Mūsų regione nėra konkurencijos, mes prieš konkurenciją tarp valstybių. Nenorime būti žaisliuku svetimose rankose. Problema Afganistane lieka, sunkumų šiais metais galbūt bus daugiau. Galbūt bus daugiau teroristinių aktų.
(...)Tadžikistanas suinteresuotas greičiau stabilizuoti situaciją Afganistane. (...) Tadžikistanas yra aktyvus antiteroristinės koalicijos dalyvis“, - kalbėjo E.Rahmonas.
Abiejų valstybių vadovai po susitikimo pasirašė Lietuvos ir Tadžikistano deklaraciją dėl draugiškų santykių ir bendradarbiavimo stiprinimo bei abiejų šalių vyriausybių susitarimą dėl investicijų skatinimo ir apsaugos.